.
.
Πέρασε από το Βελιγράδι, συνεχίζει στην Ευρώπη!

Την πρόκριση στη φάση των «32» του EuroCup πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, στην Σερβία! Τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν με 78-70 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του θεσμού, έφτασαν τις τέσσερις νίκες (4-1) και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Οι «ερυθρόλευκες», με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και με πρώτη σκόρερ την Σταμολάμπρου (17π.), πανηγύρισαν ένα πολύτιμο διπλό σε μία δύσκολη έδρα. Πλέον, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, την Κυριακή (28/11), για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-5 (6:58) με λέι απ της Σταμολάμπρου, όμως στα 5:14, ισοφαρίστηκε από τον Ερυθρό Αστέρα σε 14-14, με τρίποντο της Σβαγκμέιερ. Τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω από τις Σέρβες (17-14, 4:41) ξανά με τρεις πόντους της Σβαγκμέιερ, ενώ στη συνέχεια, μείωσαν με τζαμπ σουτ της Σταμολάμπρου σε 17-16 (4:24). Στα επόμενα λεπτά, οι «ερυθρόλευκες» έχασαν τη συγκέντρωσή τους, «κόλλησαν» επιθετικά και βρέθηκαν πίσω με έξι πόντους από τη σερβική, «κλείνοντας» το πρώτο δεκάλεπτο με 24-18. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς αντέδρασε, παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο και ανέκτησε ξανά το προβάδισμα κόντρα στις γηπεδούχες, κάνοντας το 31-29 (5:28) με τρίποντο της Τόλφρι! Η ομάδα μας συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά επί του Ερυθρού Αστέρα, φτάνοντας στο 37-29, με δύο εύστοχες βολές από την Βιτόλα (4:19). Με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα +5 (34-39) κόντρα στη σερβική ομάδα...

Στην τρίτη περίοδο, ο Θρύλος συνέχισε την πολύ καλή εμφάνισή του, διατήρησε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 45-40 των Σέρβων με ντράιβ της Βιτόλα (5:59), ενώ στα 2:25, σκόραρε με την Πλουφ, για το 53-48. Στα 1:32, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +9 (48-57) με λέι απ της Σταμολάμπρου, μετά από ασίστ της Χάμπλιν, ενώ «έκλεισαν» το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 59-53 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (8:22), η ομάδα μας έφτασε στο 62-55, με «έμμεσο τρίποντο» της Βιτόλα, ενώ στα 6:08, σκόραρε δίποντο με την Σταμολάμπρου, για το 66-59 επί των γηπεδούχων. Στα εναπομείναντα λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά του και πανηγύρισε τη νίκη (70-78) στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα...

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 17 (6/11 δίποντα, 5 ασίστ), Σταμάτη 6 (2/4 τρίποντα), Νικολοπούλου 10 (4/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Διέλα, Βιτόλα 15 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πλουφ 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόλφρι 11 (3/7 τρίποντα), Αλεξανδρή 2, Χάμπλιν 4

Ερυθρός Αστέρας (Ντράγκαν Βούκοβιτς): Νάουμβετς, Κάτανιτς 12, Μπόγιοβιτς 15, Μίσελιτς 11, Γιοβάνοβιτς 5, Ελιοτ 3, Σβαγκμέιερ 13, Γιάνκοβιτς 11

Mάρτινς Ζίμπαρτς: «Ήταν μια δύσκολη νίκη, όπως την περιμέναμε και είχαμε προετοιμαστεί. Οι παίκτριες μας έμειναν ψύχραιμες ακόμα και μέσα σε δύσκολες στιγμές, νικήσαμε το παιχνίδι και συνεχίζουμε στον επόμενο γύρο του Eurocup».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Μην ξεχνάμε ότι ήταν και το πρώτο ευρωπαϊκό μας παιχνίδι μετά τη διακοπή για την Εθνική. Καταφέραμε και πετύχαμε το στόχο μας και αυτό μας αρκεί. Δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε τη νίκη. Τώρα από  εδώ και πέρα αφήνουμε τα πανηγύρια και τις χαρές και συγκεντρωνόμαστε γιατί έχουμε ένα σημαντικό παιχνίδι μπροστά μας το οποίο οφείλουμε να κερδίσουμε».