.
.
Πήρε δύο σετ, μπορεί και την πρόκριση!

Δύο πολύ σημαντικά σετ κατέκτησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού στη Ρουμανία, από όπου φεύγει με θετικό αποτέλεσμα. Στον πρώτο προημιτελικό του CEV Cup, τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν με 3-2 από την Ταργκοβίστε, σε ένα ματς στο οποίο στερήθηκαν τις υπηρεσίες της Κούμπουρα από το 10-15 του δεύτερου σετ. Οι «ερυθρόλευκες», με τα δύο σετ που κατέκτησαν, πήραν προβάδισμα πρόκρισης στη φάση των «4» της διοργάνωσης, αφού στη ρεβάνς στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», την άλλη Πέμπτη (2/3), χρειάζονται νίκη με οποιοδήποτε σκορ (3-0, 3-1 ή 3-2 και την κατάκτηση του «χρυσού» σετ). Παρά την απώλεια της Σέρβας διαγώνιας, ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις με τις Τσιτσιγιάννη και Γενιτσαρίδη, προηγήθηκε με 2-1 σετ, όμως στο τάι μπρέικ γνώρισε την ήττα.

Βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 3-4 με άσσο της Κούμπουρα. Ωστόσο μετά το 5-5 οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα 4-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 9-5. Μετά το πρώτο τάιμ άουτ του Λορέντζο Μιτσέλι ο Ολυμπιακός μείωσε προσωρινά σε 11-8, αλλά στη συνέχεια με νέο σε σερί των γηπεδούχων διαμορφώθηκε το 14-8. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν στο σημείο αυτό με την Γενιτσαρίδη στο σερβίς και απάντησαν με ένα 5-0 σερί, χάρη στο οποίο μείωσαν τη διαφορά στον πόντο, με την Κούμπουρα να γράφει το 14-13. Οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 16-14, όμως ο Θρύλος, έτρεξε ένα νέο 3-0 σερί και προσπέρασε, με 16-17 ύστερα από επίθεση αουτ της Ταργκοβίστε. Ακολούθησε νέα ανατροπή με τη Ρουμάνικη ομάδα να φτάνει στο 19-17 αρχικά και στο 23-18 στη συνέχεια. Η CSM διατήρησε το προβάδισμα και πήγε στο 25-19 χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Προηγήθηκε με +7, έχασε Κούμπουρα και διαφορά, αλλά ισοφάρισε!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά στο 2ο σετ και προηγήθηκε με 1-5 αρχικά και με  2-7 με επίθεση της Κούμπουρα στη συνέχεια. Η Γουίντερς διατήρησε το +5 στο 3-8, κάτι που έκανε και η Καράρο στο 4-9 με πλασέ πάνω στο φιλέ.

Ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμα του φτάνοντας στο 5-11 με άσο της Γουίντερς και την αύξησε και στο +7 με μπλοκ της Εμμανουηλίδου για το 7-14. Μετά το 10-15, η Κούμπουρα έγινε αναγκαστική αλλαγή γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Ταργκοβίστε και ισοφάρισε σε 15-15. Το σερί αυτό σταμάτησε με επίθεση της Εμμανουηλίδου η οποία με δυο διαδοχικούς πόντους έβαλε ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού σημειώνοντας το 15-17.  Μετά το 17-17 που ακολούθησε με επιθέσεις της Γενιτσαρίδη διαμορφώθηκε το 17-18 και το 18-19, αλλά η Ταργκοβίστε προσπέρασε για πρώτη φορά μετά από ώρα στο 20-19 και διεύρυνε το σερί της για το 21-19. Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με 3-0 σερί και ανέκτησαν το προβάδισμα για το 21-22, δια χειρός Σάλας. Η Κουβανή ακραία με τον δεύτερο διαδοχικό πόντο διεύρυνε στο 4-0 το σερί και έδωσε «αέρα» δυο πόντων στο 21-23. Από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ με 22-24 και πήρε το σετ με 23-25, μετά από επίθεση της Εμμανουηλίδου, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με 6-0 σερί, ο Θρύλος πήρε το σημαντικό τρίτο σετ!

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα και στην έναρξη του 3ου σετ, με την Ταργκοβίστε να ισοφαρίζει σε 6-6 και σε 8-8 και να προσπερνάει για πρώτη φορά στο 9-8. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες αύξησαν το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 12-9 και στο 13-10. Ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 13-12 και σε 14-13 με την Σάλας ενώ ισοφάρισε σε 14-14 με την Γουΐντερς. Με άσο της Βίλμα Σάλας οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν το προβάδισμα στο 14-15 ενώ στη συνέχεια η Γενιτσαρίδη διαμόρφωσε το 16-17 με μπλοκ αουτ. Από λάθος των γηπεδούχων διαμορφώθηκε το 16-18, με την Τσιτσιγιάννη να δίνει τον «αέρα» του +3, στο 16-19! Με νέο κερδισμένο μπλοκ αουτ η Μαρία Γενιτσαρίδη διεύρυνε στο 4-0  το σερί αυξάνοντας τη διαφορά για το 16-20 και μετά από επαφή στο φιλέ της Ιονέσκου, προήλθε το 16-21. Από νέο κερδισμένο μπλοκ αουτ της Γενιτσαρίδη η οποία διεύρυνε στο 6-0, το σερί του Θρύλου διαμορφώθηκε το 16-22. Η Μαρία Τσιτσιγιάννη έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 18-24 και με επίθεση άουτ των γηπεδούχων, ο Θρύλος έφτασε στο 19-25 κατακτώντας το πολύ σημαντικό τρίτο σετ!

Ισοφάριση και ήττα στο τάι μπρέικ

Στην έναρξη 4ου σετ ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 8-4, αλλά γρήγορα μείωσε σε 9-8 αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια η Ταργκοβίστε διεύρυνε εκ νέου το προβάδισμα της φτάνοντας στο 13-8. Οι γηπεδούχες στην εξέλιξη του σετ κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα πηγαίνοντας στο 16-11. Με επίθεση της Τσιτσιγιάννη οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν στο 17-14 και στο 19-16 με την Ζαφειρίου. Στην εξέλιξη του σετ η CSM διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα, πήγε στο 25-17 και ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 4-2 και 5-3, με την Εμμανουηλίδου να μειώνει σε 5-4, με μπλοκ. Η Τσιτσιγιάννη μείωσε σε 6-5, η Σάλας σε 10-7, όμως η ρουμανική ομάδα έφτασε στο 13-7. Η Γουίντερς μείωσε σε 13-8, η Σάλας σε 14-9, όμως ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-2, χάνοντας το πέμπτο σετ με 15-9.

Τα σετ 2-3: 25-19, 23-25, 19-25, 25-17, 15-9

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-19

2ο σετ: 3-8, 15-16, 21-19, 23-25

3ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-16, 25-17

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 15-9

*Οι πόντοι της Ταργοβίστε προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

CSM Ταργκοβίστε (Τζιοβάνι Καπράρα): Μπούτερεζ 3 (3/20 επ., 64% υπ. - 45% άριστες), Τοντόροβα 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Βαν Ντε Βίερ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπιέλιτσα 16 (13/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιροσάβλεβιτς 19 (17/44 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. - 18% άριστες), Ιονέσκου 9 (3/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ0 / Μποζίτσεβιτς (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Ζαντορονάι 8 (6/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ορλαντέα 1 (1/1 επ.), Καλότα, Ματέι 5 (5/14 επ., 62% υπ. - 25% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 31% άριστες), Λαμπρούση 3 (0/5 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 21 (18/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. - 15% άριστες), Κούμπουρα 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 2 (1/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 32% υπ. - 22% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Γιώτα, Τοντάι, Τσιτσιγιάννη 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη 11 (10/30 επ., 1 άσσος, 29% υπ. - 17% άριστες), Ζαφειρίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ)

Λορέντζο Μιτσέλι: «Είμαι λίγο απογοητευμένος γιατί ενώ κερδίσαμε την ευκαιρία και μετά μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε το ένστικτό μας να τους… τελειώσουμε, δεν έγινε. Ήμασταν έτοιμοι να φτάσουμε σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, αλλά τελικά πήραμε το ελάχιστο. Πρέπει να είμαστε θαρραλέοι και με καθαρό μυαλό, όταν η μπάλα... καίει και το ματς είναι στο πιο κρίσιμο σημείο του. Τίποτα δεν έχει τελειώσει. Εμείς δεν πρέπει να συμβιβαζόμαστε με αυτό. Αλλά πρέπει να αρχίζουμε και να ολοκληρώνουμε τις αναμετρήσεις με την ίδια επιθετική συμπεριφορά και επιθυμία».

Μαρία Τσιτσιγιάννη: «Το αποτέλεσμα αυτό μας αφήνει μία γλυκόπικρη γεύση, γιατί μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, τα δύο σετ μας δίνουν το δικαίωμα να διεκδικήσουμε την πρόκριση στην έδρα μας και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό. Παίζαμε απέναντι σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα και όλα τα κορίτσια έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και πιστεύω το ίδιο θα κάνουμε στο παιχνίδι στην έδρα μας και θα δουλέψουμε σκληρά, για να πάρουμε την πολυπόθητη πρόκριση».