.
.
Πήρε το «θρίλερ» ο Θρύλος, 23-22 τον Αερωπό και παραμένει πρώτος!

Tη 14η διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού που επικράτησε με 23-22 του μαχητικού Αερωπού Έδεσσας στο κλειστό της Ηλιούπολης στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Οι πρωταθλητές έφτασαν στη νίκη και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα της Handball Premier, όντας μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.  Η αναμέτρηση με τον Αερωπό ήταν συγκλονιστική σε εξέλιξη, διατήρησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε και κρίθηκε από την απέκρουση του Τόμας  Μπάουερ στο πέναλτι του Κωστακίδη σε νεκρό χρόνο!

O Ολυμπιακός, στο δεύτερο παιχνίδι του μετά τη διακοπή, δεν παρουσίασε καλό αγωνιστικό  πρόσωπο, κάτι που θα πρέπει να βελτιώσει στη συνέχεια. Η έλλειψη ρυθμού από το διάστημα της αγωνιστικής απραξίας τριών εβδομάδων, μεταξύ άλλων είχε ως αποτέλεσμα να εμφανίσουν οι «ερυθρόλευκοι» προβληματική εικόνα, απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρατάχθηκε με αρκετές ελλείψεις. Η νίκη ήρθε στο φινάλε, αλλά το ζητούμενο είναι μέσα από τα παιχνίδια που ακολουθούν να ανεβάσουν ρυθμούς οι πρωταθλητές.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση και δεχόμενος ένα 5-0 σερί βρέθηκε πίσω με 16-11. Στο δεύτερο μέρος κατάφερε να επανέλθει στο ματς και να προηγηθεί, χωρίς ωστόσο να αποκτήσει διάφορες ασφαλείας που θα τον οδηγούσαν πιο εύκολα στη νίκη.

Πίσω στο σκορ με 11-16 στο ημίχρονο

Με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-3, όμως στη συνέχεια ανέβασε στροφές και με ένα 3-0 σερί που προήλθε από τα γκολ του Μοντόρο και τα δυο διαδοχικά του Νιοκάς προηγήθηκε για πρώτη φορά με 4-3 στα 9:22. Ο Αερωπός ισοφάρισε σε 4-4 με τον Τσέλιο (11:09), στο σημείο που οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί το σκορ. Στα 12:53 ο Μπουρζέ που είχε περάσει νωρίτερα στο ματς σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στο 6-5. με τον Παπαβασίλη να προσθέτει και αυτός το όνομά του στον πίνακα το σκόρερ για το 7-6 στα 13:52.  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου στα 17:58 με 8-9, όμως ο Μιχαηλίδης απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας στην επόμενη επίθεση σε 9-9.  Ωστόσο στα λεπτά που ακολούθησαν οι παίκτες του Αερωπού έτρεξαν ένα 5-0 σερί που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 9-14 (23:05). Στο σερί αυτό έβαλε τέλος ο Βύρωνας Παπαδόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι χάρη στην οποία μείωσε ο Ολυμπιακός σε 10-14 (25:00), για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 11-16 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Συγκλονιστικό φινάλε με τον Θρύλο νικητή!

Στην έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Παπαβασίλης μείωσε σε 12-17, ο Αερωπός επανέφερε το +5 στο 12-17 (31:58), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με ένα 4-0 σερί που προήλθε από τα τέρματα των Καραμπουρνιώτη, Παπαδόπουλου, Βέμπερ (2) πλησίασαν στο -1 για το 16-17 (37:07). Το σερί αυτό διεύρυνε στο 5-0 Βύρωνας Παπαδόπουλος, ο οποίος με εύστοχο πέναλτι ισοφάρισε μετά από ώρα για λογαριασμό του Ολυμπιακού, γράφοντας το 17-17 στα 39:10. Ο Αερωπός ανέκτησε τα ηνία στο 17-18, με τη συμπλήρωση του 40’, όμως ο Νιοκάς ισοφάρισε άμεσα σε 18-18 και ο Βέμπερ με το τρίτο προσωπικό του τέρμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο, για το 19-18 (44:28), 30 λεπτά μετά το προηγούμενο που ήταν στο 8-7 του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αυστριακός σκόραρε εκ νέου για το 20-19 (47:40), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ξανά σε 20-20 (48:30) και να παίρνουν το προβάδισμα στο 20-21 (51:10). Ο Νίκος Πασσιάς ισοφάρισε σε 21-21, 5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και ο Νιοκάς με εξαιρετική προσπάθεια έβαλε ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού, γράφοντας το 22-21 (55:20). Ακολούθησε νέα ισοφάριση με τον Μποκάρεφ στο 22-22 (58:16),  με τον Μπάμπη Δομπρή να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, γράφοντας το 23-22 στα 58:50! Το δραματικό φινάλε συνεχίστηκε με τον Τόμας Μπάουερ να αποκρούει σε νεκρό χρόνο το πέναλτι του Κωστακίδη, για το τελικό 23-22, που διατηρεί τον Θρύλο στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-3, 7-7, 9-10, 9-14, 11-16 (ημχ.), 15-17, 17-17, 19-18, 20-20, 21-21, 23-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιόκας 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Μπουρζέ 1, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης 2, Μπάουερ

Αερωπός Έδεσσας (Τούτσης): Κωστακίδης 5, Τσέλιος 1, Γιοβάνοβιτς, Μήγγας 3, Κράλλης 2, Σεμενσέκο, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 4, Μποκάρεφ 2, Γιαννούσης, Μπούλκιν 2, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 3.

Κόκκινες: 42:33 Σεμενσέκο (επικίνδυνο παιχνίδι), 45:30 Μπούλκιν (τρία δίλεπτα), 55:20 Κανδύλας (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 4/6-1/3

Δηλώσεις:

Νίκος Γραμματικός: «Είμαι πολύ απογοητευμένος από την εμφάνισή μας. Βέβαια αξίζουν συγχαρητήρια γιατί επιστρέψαμε από ένα -5 στο ημίχρονο αλλά θα πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία, θα πρέπει να αλλάξουμε το πως σκεφτόμαστε. Θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό. Από τη μία είμαι απογοητευμένος όπως είπα από την άλλη δεν θα πρέπει να παραβλέψω ότι καταφέραμε και κερδίσαμε έναν αγώνα ο οποίος πήγαινε πολύ άσχημα για εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο με μια δυο αλλαγές έγινε πιο σκληρή και κινητική η άμυνα. Τρέξαμε λίγο παραπάνω, αλλά όλα αυτά από λίγο. Εμείς θέλουμε να βλέπουμε το πολύ από την αρχή, από πρώτο λεπτό και στο τέλος θα τα καταφέρουμε. Να φτιάξουμε αυτό που θέλουμε.  Έτσι όπως θέλουμε να παίξουμε θα το φτιάξουμε, απλώς χρειαζόμαστε λίγο χρόνο».

Στέφανος Μιχαηλίδης: «Καταρχάς θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στην Έδεσσα, παρουσιάστηκε πάρα πολύ ανταγωνιστική και ήταν πολύ καλή σήμερα. Από την άλλη εγώ προσωπικά αλλά και η ομάδα έχουμε ανάμεικτα συναισθήματα. Χαιρόμαστε φυσικά που πήραμε τη νίκη με τον τρόπο που ήρθε από την άλλη αυτό δεν είναι ένα αποτέλεσμα που πρέπει να μας ευχαριστεί. Πρέπει να είμαστε πολύ πιο συγκεντρωμένοι στα επόμενα ματς. Να δουλέψουμε και να συνεχίσουμε τις νίκες για να μην χάσουμε το πλεονέκτημα της έδρας που έχουμε απέναντι στην ΑΕΚ».