.
.
Πανάξιος πρωταθλητής ο Θρύλος μέσα στη Λεωφόρο!

Πρωταθλητής Ελλάδας για έκτη φορά σε επτά χρόνια αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ Γυναικών, επικρατώντας του Παναθηναϊκού μέσα στη Λεωφόρο, με 87-79! Η ομάδα του Θρύλου έγραψε μία ακόμη «χρυσή» σελίδα στην ιστορία της, αφού κατέκτησε το έκτο πρωτάθλημα, ενώ έφτασε στην επίτευξη και του πέμπτο νταμπλ! Μια σπουδαία σεζόν, στην οποία πέρα από την κατάκτηση του νταμπλ, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε και μία εξαιρετική ευρωπαϊκή πορεία, φτάνοντας ως τη φάση των «8» του EuroCup. Οι «ερυθρόλευκες», μετά την περσινή απώλεια, επέστρεψαν εμφατικά στο «θρόνο» τους, κατακτώντας το πρωτάθλημα μέσα στην έδρα των «πράσινων». Ο Θρύλος, που γέμισε για άλλη μία φορά με χαρά και περηφάνια τον κόσμο του, είναι πλέον δεύτερος σε κατακτήσεις πρωταθλημάτων στην Ελλάδα και πρώτος με πέντε Κύπελλα και πέντε νταμπλ.

Οι «ερυθρόλευκες», μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου στα Χανιά, σήκωσαν και τον τίτλο του πρωταθλήματος, κερδίζοντας για τέταρτη φορά (4-2) τις «πράσινες» και απέδειξαν ξανά και περίτρανα, την υπεροχή τους στην Ελλάδα. Μάλιστα, πέρα από τις τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός μετρά συνολικά πέντε (5-2) φέτος επί του Παναθηναϊκού, αφού τον κέρδισε και στον ημιτελικό του Κυπέλλου. Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» μετά την ισοφάριση σε 2-2 ήταν εξαιρετική, αφού το 3-2 ήρθε με νίκη +33 στο ΣΕΦ, ενώ το 4-2 και ο τίτλος με άνετη επικράτηση στη Λεωφόρο.

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς κυριάρχησε και στον τέταρτο τελικό στο «Π. Γιαννακόπουλος», προηγήθηκε ακόμα και με +13 του Παναθηναϊκού και με πρωταγωνίστριες τις Νικολοπούλου και Βίτολα, με 21 πόντους η καθεμία, ανέβηκε ξανά στη θέση που έχει συνηθίσει να βρίσκεται και της αξίζει, στην κορυφή του μπάσκετ Γυναικών στην Ελλάδα!

Κυριαρχία από το ξεκίνημα!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός έβαλε την μπάλα κάτω από το καλάθι του Παναθηναϊκού και προηγήθηκε με 6-2 και 8-4, με έξι πόντους της Πλουφ και δύο της Βίτολα. Με εύστοχο δίποντο της Σταμολάμπρου (6:59), τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν τους 10 πόντους (7-10) στο ματς, με τις «πράσινες» να «τρέχουν» σερί 5-0 και να παίρνουν προβάδισμα με 12-10. Μετά το 17-12 των γηπεδούχων, Νικολοπούλου και Βίτολα ισοφάρισαν σε 17-17 και στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 19-17, με δύο εύστοχες βολές της Χάμπλιν (2:39). Με τρίποντο της Αλεξανδρή στα 32 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός έκανε το 25-23, ενώ με ντράιβ της Νικολοπούλου στα 13, «έκλεισε» το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα +1 (26-27) κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Στο 8:59 του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Θρύλος πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων (28-32) κόντρα στις «πράσινες», σκοράροντας με την Βίτολα, ενώ με τρίποντα των Δίελα (6:16) και Νικολοπούλου (5:38), έκανε το 35-32 και 38-35, αντίστοιχα. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς πάτησε «γκάζι» και μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό, έφτασε στο +6 (38-44) επί του Παναθηναϊκού, με Βίτολα, Χάμπλιν και Αλεξανδρή, με την Δίελα να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (39-46) στο 2:20. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν πέντε πόντους από τις γηπεδούχες, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 46-44.

Προβάδισμα +13 στο δεύτερο ημίχρονο και… πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 8:04 της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε με +8 (44-52) επί των «πράσινων», με τζαμπ σουτ της Βίτολα, ενώ ένα λεπτό μετά, έφτασε στο +10 (44-52), με νέο καλάθι της σέντερ από την Λετονία! Με τρίποντο της Σταμάτη (5:11), ο Θρύλος ξέφυγε με +11 (49-60) από τον Παναθηναϊκό, με την Νικολοπούλου να κάνει το 62-52 (3:59). Οι γηπεδούχες αντέδρασαν, μείωσαν σε 65-63, όμως η Νικολοπούλου σκόραρε ξανά, δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου, κάνοντας το 67-63 για τον Ολυμπιακό.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, οι «ερυθρόλευκες», με επί μέρους σερί 8-2 και καλάθια των Πλουφ και Σταμάτη, πήραν ξανά διαφορά 10 πόντων (65-75) από τον Παναθηναϊκό, με την Σταμολάμπρου να κάνει το 80-69, στο 4:02! Η Βίτολα έδωσε «αέρα» 12 πόντων (72-84) στον Ολυμπιακό, σε ένα καθοριστικό σημείο του τέταρτου τελικού και συγκεκριμένα, τρία λεπτά για το φινάλε και έτσι, οι «ερυθρόλευκες», που βρέθηκαν και στο +13 (72-85) έφτασαν στη νίκη με 87-79, κατακτώντας το πρωτάθλημα!

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ, Σταμολάμπρου 6, Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 5(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 21(3), Φουράκη, Δίελα 8(2), Βαμβακά, Βίτολα 21(1), Χάμπλιν 4

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 13, Φιτζγκεράλντ 22(2), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 19(4), Κωτούλα 6(2), Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Παλάσκα, Χατζηνικολάου 9