.
.
Πρεμιέρα με το «δεξί» οι Νεάνιδες, 3-0 τον ΑΟΝ Αργυρούπολης

Ιδανικό ξεκίνημα στις επίσημες υποχρεώσεις τους έκαναν οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού, οι οποίες επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ του ΑΟΝ Αργυρούπολης την Κυριακή (10/10) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ20 της ΕΣΠΕΔΑ. Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη –ο οποίος χρησιμοποίησε όλες τις παίκτριες του- δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε κανένα από τα τρία σετ του αγώνα (25-13, 25-9, 25-10), ολοκληρώνοντας έτσι μια σχετικά άνετη νίκη σε λιγότερο από μία ώρα παιχνιδιού. Κορυφαία για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Βενετία Ατέσογλου που σημείωσε 14 πόντους (5 άσσους), με τις Λουκία Παυλοπούλου και Μαριάννα Τσιούχα να ακολουθούν με 12 και 9 πόντους αντίστοιχα. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη Αμφιάλης, την Κυριακή (17/10) στο Κλειστό Γυμναστήριο Κερατσινίου «Παύλος Μπακογιάννης».

Αποφασιστικό ξεκίνημα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με άσσο της Παπαγεωργίου έφτασε γρήγορα στο 5-2. Ένα σερί 6 πόντων βοήθησε το Θρύλο να ξεφύγει μπροστά στο σκορ με 11-3, ενώ λίγο αργότερα -και με το σκορ στο 12-6- ανέλαβε δράση η Παυλοπούλου, η οποία με 5 προσωπικούς πόντους και καθοριστικές επεμβάσεις διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο +14 διαμορφώνοντας το 21-7, με τον τεχνικό του ΑΟΝ Αργυρούπολης να καλεί ταιμ άουτ. Επιστρέφοντας από τη διακοπή, οι φιλοξενούμενοι με 4 σερί πόντους μείωσαν σε 21-11, όμως Τσιούχα και Ατέσογλου απάντησαν με δύο επιθέσεις για το 23-13. Το τελικό 25-13 διαμόρφωσε η Διόλη με δύο πόντους κοντά στο φιλέ, δίνοντας παράλληλα στον Ολυμπιακό το προβάδισμα στα σετ με 1-0.

Καταιγιστικός στο δεύτερο σετ

Εξίσου δυναμικά εμφανίστηκαν και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες με άσσο της Παυλοπούλου και τρεις επιθέσεις -δύο από τη Δαγρέ και μία από την Ατέσογλου- προηγήθηκαν με 4-3. Σε εκείνο το σημείο ο Θρύλος έτρεξε ένα επιμέρους 14-0 υπέρ του, με τον ΑΟΝ Αργυρούπολης να αδυνατεί να βρει λύση στο σερβίς της  Ατέσογλου, η οποία πέτυχε 5 άσσους, ενώ το σερί ολοκληρώθηκε με το μπλοκ της Σουφλερη που διαμόρφωσε το 17-3 για τον Ολυμπιακό. Δύο επιθέσεις από τη Δαγρέ και ένας άσσος της Καρρά οδήγησαν το σκορ στο 20-7, με το σετ να ολοκληρώνεται λίγο αργότερα με 25-9, έπειτα από άσσο της Παπαγεωργίου, διαμορφώνοντας έτσι το 2-0 στα σετ υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Με άνεση και το τρίτο

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού ούτε στο τρίτο σετ, με τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη να παίρνουν γρήγορα τα ηνία στο σκορ -όπως και στα προηγούμενα δύο σετ- και με 4 πόντους της Παυλοπούλου (2 άσσοι), και 3 πόντους της Σακελλαρίου προηγήθηκαν με 7-4. Στη συνέχεια οι 5 πόντοι της Δαγρέ, ο τρίτος άσσος της Παπαγεωργίου στο ματς και οι 2 πόντοι της Διολή σε πρώτο χρόνο, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 16-7, φέρνοντας τον Ολυμπιακό ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη. Το σερβίς συνέχισε να είναι το δυνατό όπλο του Θρύλου και με τρεις νέους άσσους από Σακελλαρίου, Διολή και Καρρά το σκορ έφτασε στο 24-10, για να ολοκληρωθεί το σετ με 25-10 από τη Σακελλαρίου μετά από επίθεση στη διαγώνιο, για το τελικό 3-0 στα σετ.

1ο σετ:  8-3, 16-6, 21-7, 25-13

2ο σετ:  8-3, 16-3, 21-7, 25-9

3ο σετ: 8-4, 16-7, 21-9, 25-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΣΑΡΑΝΤΙΤΗΣ) Σακκά 1, Παπαθανασίου -λ, Παπαγεωργίου 3 (3 άσσοι), Καρρά 2 (2 άσσοι), Διολή 8 (1 άσσος), Τσιούχα 9, Ανδρέου -λ, Σουφλέρη 1 (1 μπλοκ), Παυλοπούλου 12 (2 άσσοι), Δαγρέ 7, Ατέσογλου 14 (5 άσσοι), Σακελλαρίου 5 (1 άσσος)

Βενετία Ατέσογλου: «Είναι λογικό πάντα στην πρώτη αγωνιστική να υπάρχει λίγο άγχος. Ξεκίνησε η καινούργια χρονιά και προσπαθήσαμε με τα κορίτσια να συνεργαστούμε για να βρούμε όλες μία πρώτη επαφή. Θεωρώ ότι τα πήγαμε αρκετά καλά σήμερα και σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο η συγκέντρωση που είχαμε και το ότι δώσαμε όλες τον καλύτερό μας εαυτό. Ο φετινός στόχος της ομάδας είναι αρχικά η πρώτη θέση στην ΕΣΠΕΔΑ και μετά το final four στο Πανελλήνιο, κάτι που χρειάζεται πολύ σκληρή δουλειά, αλλά είμαι αισιόδοξη ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Εύχομαι να έχουμε μία καλή χρονιά και το κυριότερο με υγεία και χωρίς τραυματισμούς.»