.
.
Πρωταθλήτριες ΕΣΠΕΔΑ οι Παγκορασίδες του Ολυμπιακού!

Πολύ όμορφες στιγμές έζησαν το βράδυ της Κυριακής (29/5) οι Παγκορασίδες του Ολυμπιακού, οι οποίες αναδείχθηκαν πανάξιες πρωταθλήτριες στην κατηγορία των Κοριτσιών Κ16 της ΕΣΠΕΔΑ, μετά την επικράτηση επί του Ιωνικού Νίκαιας στον μεγάλο τελικό του Final 4 με 3-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν εξαιρετικές, ενώ πρωταγωνίστησαν και στις ατομικές διακρίσεις. Η Βάλια Δαγρέ αναδείχθηκε MVP και καλύτερη επιθετικός της διοργάνωσης, η Ιωάννα Δημητρίου πήρε το βραβείο της καλύτερης μπλοκέρ του τουρνούα και η Σταματία Λιάλιου αναδείχθηκε η καλύτερη πασαδόρος, κάτι που είχε καταφέρει και στη μεγαλύτερη κατηγορία των Κορασίδων πριν από περίπου ένα μήνα.

Με ανατροπή το πρώτο σετ!

Στο ξεκίνημα του μεγάλου τελικού, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους τέσσερις πρώτους πόντους (2-2), με τον Ολυμπιακό να παίρνει πρώτος διαφορά στο σκορ χάρη σε δύο επιθέσεις της Δαγρέ και όμορφο άσσο της Τασκι για το 5-2. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το υπέρ τους +3, μέχρι το 9-6, όμως σε εκείνο το σημείο τα κορίτσια δεν είχαν σωστές υποδοχές, με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να φτάσει στην ισοφάριση (10-10).  Η Δαγρέ, πρώτα με όμορφη επίθεση και στη συνέχεια με μονό μπλοκ αποκατέστησε το προβάδισμα των τριών πόντων για τις Πειραιώτισσες στα μισά του σετ για το 13-10, ωστόσο ο Ιωνικός εκμεταλλεύτηκε ένα διάστημα αδράνειας, όπου ο Ολυμπιακός φάνηκε να χάνει τη συγκέντρωσή του, με αποτέλεσμα να προσπεράσει στο σκορ και να φτάσει στο 17-21. Οι «ερυθρόλευκες» δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (20-21) με μονό μπλοκ της Δημητρίου, ενώ στη συνέχεια επέστρεψαν από το 20-23 και με δύο άσσους από την Δημητρίου και μπλοκ της Κτενά πέρασαν μπροστά με 24-23. Η Δαγρέ ήταν αυτή που τελικά με κερδισμένο μπλοκ άουτ στην αμέσως επόμενη φάση, έφερε το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό με σκορ 25-23.

Εύκολα το δεύτερο

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Νίκου Φραντζικινάκη μπήκαν με αποφασιστικότητα και έφτασαν στο 6-1 με επιτυχημένο πρώτο χρόνο της Δημητρίου, ενώ στη συνέχεια ξέφυγαν κι άλλο στο σκορ με το όμορφο πλασέ της Δαγρέ να δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 10-2. Ο άσσος της Τριαντοπούλου λίγο αργότερα έφερε την ομάδα της στο +10 (16-6), ενώ η Λιάλιου που ήταν εξαιρετική από τη θέση του σερβίς, με δύο άσσους διαμόρφωσε το 21-7, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το δεύτερο σετ. Όπως στο πρώτο σετ, η Δαγρέ και πάλι με κερδισμένο μπλοκ άουτ πήρε τον τελευταίο πόντο, για το 25-12 και το 2-0 στα σετ, φέρνοντας τον Ολυμπιακό ένα σετ μακριά από τον τίτλο.

Χάθηκε στις λεπτομέρειες

Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο-πόντο μέχρι το 3-3 στο τρίτο σετ, όμως ο Ιωνικός με τέσσερις σερί πόντους κατάφερε να ξεφύγει με 3-7, γεγονός που οδήγησε τον τεχνικό του Ολυμπιακού σε ταιμ αουτ. Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν πιο αποφασισμένες και με ένα σερί 5-0, ανέτρεψαν το σκορ σε 8-7, εκμεταλλευόμενες τα λάθη της ομάδας της Νίκαιας. Η Λιάλιου με άσσο έφερε το +3 για τον Ολυμπιακό (12-9), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Ιωνικό να ισοφαρίζει αρχικά σε 12-12 και λίγο αργότερα να προσπερνά με 16-17. Οι Πειραιώτισσες προς στιγμήν ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ με 18-17, χάρη σε επίθεση της Μιχαλοπούλου, όμως η έλλειψη συγκέντρωσης, επέτρεψε στον Ιωνικό να πάρει τους επόμενους έξι πόντους για το 18-23. Τα εξαιρετικά σερβίς της Λιάλιου ήταν το έναυσμα για την αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο οποίος κατάφερε με τρεις επιθέσεις της Μιχαλοπούλου και έναν άσσο της Λιάλιου να ισοφαρίσει σε 24-24, χωρίς όμως να ολοκληρωθεί η ανατροπή, με τις Νικαιώτισσες να φτάνουν τελικά στο 24-26, μειώνοντας σε 1-2 στα σετ.

Το τελείωσαν στο τέταρτο!

Οι «ερυθρόλευκες» επηρεασμένες από τον τρόπο που χάθηκε το τρίτο σετ, δεν μπήκαν καλά στο τέταρτο σετ, και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-7. Αυτή τη φορά, ήταν η σειρά της Τριαντοπούλου να βάλει δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή, γεγονός που βοήθησε τα κορίτσια του Ολυμπιακού να «τρέξουν» ένα επιμέρους σκορ 9-1 και να φτάσουν στο 13-8, χάρη στα δύο μπλοκ και τον πρώτο χρόνο της Δημητρίου. Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Πειραιώτισσες έφτασαν στο +7 (17-10) μετά από δύο άσσους της Δαγρέ, ενώ λίγο αργότερα οι τρεις σερί πόντοι της Μιχαλοπούλου και ο άσσος της Κτενά έφεραν τον Ολυμπιακό στο ματς μπολ, για το 24-12. Ο Ιωνικός πήρε τους δύο επόμενους πόντους, όμως τα κορίτσια του Νίκου Φραντζικινάκη έκαναν τελικά το 25-14 και με συνολικό σκορ 3-1 σετ, πήραν μια δίκαιη νίκη και κατέκτησαν το Πρωτάθλημα Παγκορασίδων της ΕΣΠΕΔΑ για τη σεζόν 2021-2022.

Τα σετ: 3-1 σε 78’. 25-23, 25-12, 24-26, 25-14

1ο σετ: 8-5, 16-14, 17-21, 25-23

2ο σετ: 8-2, 16-6, 21-7, 25-12

3ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 24-26

4ο σετ: 5-8, 16-10, 21-12, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Φραντζικινάκης) Μιχαλοπούλου Φ., Στάθη, Τριαντοπούλου, Λιάλιου, Δαγρέ, Τάσκι, Δανίκα, Ζαχαριάδη, Κτενά, Μιχαλοπούλου Ελ., Παντελοπούλου, Δημητρίου