.
.
Πρόκριση στο Final 4 για τις Νεάνιδες!

Την πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος Νεανίδων της ΕΣΠΕΔΑ πανηγύρισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού το βράδυ της Κυριακής (19/2). Οι «ερυθρόλευκες» πήραν εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ επί του Αιγάλεω στη νοκ αουτ αναμέτρηση των προημιτελικών και πλέον περιμένουν να μάθουν την ομάδα που θα αντιμετωπίσουν στο Final 4, την ερχόμενη Πέμπτη (24/2).

Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη ξεκίνησε από την αρχή ορεξάτη το ματς με το Αιγάλεω, και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 7-1 μετά από άσσο της Μαραβέλια. Στη συνέχεια, ο άσσος της Δαγρέ έφερε τον Ολυμπιακό στο 13-4, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν με 3 σερί πόντους σε 13-7. Από εκεί και έπειτα, οι «ερυθρόλευκες» ήταν καταιγιστικές και ξέφυγαν με 17-8 μετά από επίθεση της Ζαφειρίου, ενώ συνέχισαν να πιέζουν στο σερβίς κάνοντας το 20-10, με νέο άσσο, αυτή τη φορά της Στύλιου. Ο πρώτος χρόνος της Δημητρίου και το πλασέ της Δαγρέ έφεραν το σετ μπολ για τον Ολυμπιακό (24-10), με το κερδισμένο μπλοκ αουτ της Ελευθεριάδου να διαμορφώνει το 25-12 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, το Αιγάλεω προηγήθηκε με 1-2, όμως ο  Ολυμπιακός προσπέρασε γρήγορα με 8-3, μετά από ωραία επίθεση της Δαγρέ στην πίσω διαγώνιο. Το σερβίς συνέχισε να αποτελεί το δυνατό «χαρτί» των «ερυθρολεύκων» που ανέβασαν τη διαφορά σε 17-8 με επίθεση της Ελευθεριάδου. Στο τελευταίο κομμάτι του σετ, ανέλαβε δράση η Ζαφειρίου, η οποία πρώτα με δυνατή επίθεση στην διαγώνιο και στη συνέχεια με ωραίο άσσο, έφερε τον Ολυμπιακό στο 23-12, με τις Ελευθεριάδου και Δαγρέ να ολοκληρώνουν τη δουλειά, για το 25-12 και το 2-0 στα σετ.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ, με τα κορίτσια του Ολυμπιακού να παίρνουν από νωρίς το προβάδισμα (7-1) μετά το διπλό μπλοκ από Δημητρίου-Ελευθεριάδου. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν στη συνέχεια στον πόντο (9-8), όμως Δημητρίου και Ζαφειρίου ξεμπλόκαραν επιθετικά τον Ολυμπιακό. Η πρώτη με τα πολύ καλά εκτελεσμένα σερβίς (3 άσσους) και η δεύτερη με δυνατές επιθέσεις, οδηγώντας την ομάδα τους σε σερί 8-0, για το 17-8. Το κερδισμένο μπλοκ αουτ της Ελευθεριάδου έφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (22-12), ενώ το πλασέ της Δαγρέ διαμόρφωσε το τελικό 25-12 και παράλληλα το 3-0 σετ, που έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα σετ: 3-0 σε 73’. 25-12, 25-12, 25-15

1ο σετ: 8-1, 16-7, 21-10, 25-12

2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-12

3ο σετ: 8-2, 16-8, 21-12, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Δημητρίου, Λιάλιου, Δαγρέ Στύλιου, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Κτενά, Σκλαβενίτη, Ζαφειρίου Β., Ζαφειρίου Π., Στεργίου, Καρρά