.
.
Σπουδαίος Χρήστου, δεύτερο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή παρουσία του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης ο Απόστολος Χρήστου, αφού κατέκτησε και δεύτερο μετάλλιο! Δύο μέρες μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50μ. ύπτιο, στη διοργάνωση της Ιταλίας, ο πρωταθλητής του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού αναδείχθηκε δεύτερος στα 100μ. ύπτιο! Στον συγκλονιστικό τελικό του αγωνίσματος, ο κολυμβητής του Θρύλου πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα, αλλά έχασε για μόλις τρία κλάσματα του δευτερολέπτου το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αφού τερμάτισε σε 52.24, πίσω από τον Ιταλό Παγκόσμιο πρωταθλητή, Τόμας Τσεκόν (52.21). Ο «ερυθρόλευκος» Χρήστου αποδεικνύει, πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά και ότι ανήκει στην ελίτ του κόσμου!

Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού έφτασε τα τέσσερα διαδοχικά μετάλλια στα 100μ. ύπτιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, μετά τα χάλκινα στο Λονδίνο το 2016, στη Γλασκώβη το 2019 και στη Βουδαπέστη το 2021.

Μετά την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στα 100μ. ύπτιο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Ρώμης, ο Χρήστου δήλωσε: «Το ήξερα ότι θα γίνει έτσι, ήμουν σίγουρος, ο Ιταλός ήταν στη χώρα του, είναι Παγκόσμιος πρωταθλητής, είχε ένα κίνητρο παραπάνω. Μπορούσα να τον κερδίσω όμως, για τρία κλάσματα του δευτερολέπτου. Είχα στόχο τα δύο μετάλλιο, πήρα το χρυσό, έφυγε η πίεση, πάλεψα και σήμερα, αλλά δεν μπόρεσα. Έκανα, όμως, ένα ακόμα βήμα μετά τη Βουδαπέστη και τις επιδόσεις εκεί».