.
.
Στα ημιτελικά οι Κορασίδες, 3-0 τον ΑΓΣ Άρτεμις!

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος Κορασίδων Κ18 της ΕΣΠΕΔΑ πανηγύρισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, αφού επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ επί του ΑΓΣ Άρτεμις το μεσημέρι του Σαββάτου (9/4) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες» εμφανίστηκαν αποφασισμένες να ανατρέψουν το αρνητικό αποτέλεσμα της περασμένης εβδομάδας και τα κατάφεραν με τον καλύτερο τρόπο, αφού ήταν εξαιρετικές και στα τρία σετ της αναμέτρησης (25-19, 25-13, 25-17) και χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερο πρόβλημα, εξασφάλισαν την παρουσία τους στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του θεσμού.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους πρώτους έξι πόντους του αγώνα, φτάνοντας μέχρι το 3-3. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ρυθμό και χάρη σε μπλοκ της Δαγρέ και επίθεση στην ευθεία από την Μιχαλοπούλου, κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 5-0, διαμορφώνοντας το 8-3. Ο Ολυμπιακός, που είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του και να φτάσει στο +7 μετά από άσσο της Μιχαλοπούλου και δυναμικό μπλοκ της Καρρά, για το 14-7 στα μισά του σετ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με τρεις συνεχόμενους πόντους μείωσαν τη διαφορά στο -4, πρώτα για το 16-12 και στη συνέχεια για το 21-17. Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου σετ η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη δεν έχασε την συγκέντρωσή της και έφτασε στο σετ μπολ χάρη σε νέο μπλοκ της Καρρά, για το 24-18, ενώ λίγο αργότερα, μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με σκορ 25-19.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» ήταν συγκεντρωμένες από το ξεκίνημα και μετά το προβάδισμα που πήραν στο σκορ με 4-3, χάρη στην επίθεση της Παπαθανασίου, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με την Μιχαλοπούλου από το σερβις να βάζει δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή, κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους 8-1, φτάνοντας στο 12-4. Ο άσσος από την Καρρά και οι δύο επιτυχημένες επιθέσεις της Δαγρέ έφεραν τον Ολυμπιακό στο +11, με το 17-6 να προμηνύει μια άνετη κατάκτηση και του δεύτερου σετ από τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Αυτό συνέβη λίγο αργότερα, με την ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη να παίρνει το δεύτερο σετ του αγώνα με σκορ 25-13, κάνοντας παράλληλα το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ της αναμέτρησης και με την ψυχολογία στα ύψη, ο Ολυμπιακός έκανε ένα δυναμικό ξεκίνημα παίρνοντας προβάδισμα με 4-0 χάρη σε επιθέσεις της Δαγρέ. Οι φιλοξενούμενες, σε μια ύστατη προσπάθεια να διεκδικήσουν ότι καλύτερο από το παιχνίδι, κατάφεραν να μειώσουν σε 4-3, με τις «ερυθρόλευκες» όμως να παίρνουν και πάλι «αέρα» τεσσάρων πόντων λίγο αργότερα με άσσο της Δαγρέ, για το 7-3. Στη συνέχεια, ο άσσος της Μιχαλοπούλου έφερε το 12-5 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν ασταμάτητος και έφτασε στο +9 με επίθεση της Παπαθανασίου, λίγο αργότερα, για το 19-10. Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη να διαμορφώνουν το 3-0 στα σετ με σκορ 25-17, ολοκληρώνοντας με αυτόν τον τρόπο μια πολύ σημαντική νίκη που τις φέρνει στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-19

2ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-13

3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Λιάλιου, Δαγρέ, Βολιανίτη, Ελευσινιώτη, Στύλιου, Χριστοδούλου, Παπαθανασίου, Μιχαλοπούλου, Καρρά, Σκλαβενίτη, Αλυσανδράτου, Παπαδοπούλου, Χότζα