.
.
Στιγμές δόξας και υπερηφάνειας για τον Υπερπρωταθλητή Ευρώπης!

Μία ακόμη «χρυσή» σελίδα στην ένδοξη ιστορία της έγραψε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, αφού αναδείχθηκε για δεύτερη φορά Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης, κατακτώντας το Super Cup και συνάμα, τον πέμπτο της ευρωπαϊκό τίτλο (δύο Euroleague, δύο Super Cup, ένα LEN Trophy). Μία ακόμη «μαγική» βραδιά για τον σύλλογό μας, ο οποίος γέμισε για άλλη μία φορά με χαρά και υπερηφάνεια τους φιλάθλους του!

Με σύμμαχο τον κόσμο τους στο κατάμεστο Παπαστράτειο, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης νίκησαν με 14-11 την κάτοχο του LEN Trophy Κίνεφ Κίρισι και κατέκτησαν το Super Cup, με θρυλική εμφάνιση στον τελικό! Κόντρα στις ισχυρές Ρωσίδες, ο Θρύλος επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά, την τεράστια δυναμική του στην Ευρώπη και πρόσθεσε μία ακόμα «χρυσή» επιτυχία στο αξιοζήλευτο παλμαρέ του, την οποία πανηγύρισε σαν «ένα» με τους φιλάθλους του στο κολυμβητήριο του Πειραιά. Οι «ερυθρόλευκες» ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο την περσινή αγωνιστική σεζόν, αφού μετά την Euroleague, το πρωτάθλημα και το Κύπελλο, κατέκτησαν και το Super Cup!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση κόντρα στην Κίρισι, σε επίθεση και άμυνα, κυριάρχησε για τρία οκτάλεπτα και με πρώτη σκόρερ την Ράνεϊ (τρία γκολ) σήκωσε πανάξια ένα ακόμα ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Πιο αναλυτικά, στο ξεκίνημα του ματς (6:30) ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1) από την Κίνεφ Κίρισι, όμως ένα λεπτό μετά (5:24) απάντησε και ισοφάρισε σε 1-1 με ωραίο γυριστό της Ξενάκη από το φουνταριστό. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης δέχθηκαν δύο ακόμα γκολ (1-3, 2:58) από τη ρωσική ομάδα, έπειτα μείωσαν (2-3, 2:40) με την Μ. Πλευρίτου από την περιφέρεια και στο 1:12, «βρήκαν» δίχτυα με την Ελευθεριάδου, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ (3-4). Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Θρύλος ανέβασε… στροφές και στο 6:46, ισοφάρισε σε 4-4 με την Ε. Πλευρίτου από την περιφέρεια, όμως στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω από τις Ρωσίδες με δύο τέρματα (4-6, 4:48). Ωστόσο, με ένα εντυπωσιακό σερί 5-0 και γκολ των Ράνεϊ (4:18), Ελευθεριάδου (3:55), Β. Πλευρίτου (3:07, 2:03) και Κρίστμας (0:08), οι «ερυθρόλευκες» έκαναν τεράστια ανατροπή, προσπέρασαν με +3 τις φιλοξενούμενες και «έκλεισαν» το ημίχρονο με προβάδισμα 9-6! Στο πρώτο ημίχρονο, μάλιστα, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη μπορούσε και περισσότερα τέρματα κόντρα στην Κίρισι, αφού μέτρησε έξι δοκάρια!

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά και έχασε τη διαφορά των τριών γκολ (9-8, 6:27) από τις Ρωσίδες, όμως αντέδρασε άμεσα και όχι μόνο την ανέκτησε, αλλά την «εκτόξευσε» στο +4 (12-8), με τις Ράνεϊ (6:10), Κρίστμας (5:30) και Μ. Πλευρίτου (3:56). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός «μπήκε» με προβάδισμα τριών τερμάτων (12-9) και στα εναπομείναντα λεπτά, δεν συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα, «καθάρισε» τη νίκη επί της ρωσικής ομάδας και κατέκτησε, έτσι, το βαρύτιμο τρόπαιο του Super Cup.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 6-2, 3-3, 2-2

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ζούμπκοβα (δύο μέτρα, 6:30), 1-1 Ξενάκη (φουνταριστό, 5:24), 1-2 Σομπόλεβα (π/π., 3:48), 1-3 Ριζίκοβα (περιφέρεια, 2:58), 2-3 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:40), 2-4 Προκοφίεβα (περιφέρεια, 2:20), 3-4 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 1:12)

2ο οκτάλεπτο: 4-4 Ε. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:45), 4-5 Γκλιζίνα (περιφέρεια, 5:26), 4-6 Ζούμπκοβα (φουνταριστό, 4:48), 5-6 Ράνεϊ (π/π.,4:18), 6-6 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 3:55), 7-6 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:07), 8-6 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:03), 9-6 Κρίστμας (δύο μέτρα, 0:08)

3ο οκτάλεπτο: 9-7 Κρίμερ (περιφέρεια, 7:21), 9-8 Ζούμπκοβα (δύο μέτρα, 6:27), 10-8 Ράνεϊ (περιφέρεια, 6:10), 11-8 Κρίστμας (περιφέρεια, 5:30), 12-8 Μ. Πλευρίτου (φουνταριστό, 3:56), 12-9 Καρέλοβα (π/π., 2:00)

4ο οκτάλεπτο: 13-9 Σλίκινγκ (περιφέρεια, 6:13), 14-9 Ράνεϊ (περιφέρεια, 4:04), 14-10 Καρέλοβα (δύο μέτρα, 3:28), 14-11 Καρνάφκ (περιφέρεια, 1:00)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου 2, Τριχά, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 2, Ράνεϊ 3, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Κίνεφ Κίρισι (Αλεξάντρ Ναρίτσα): Καρνάφκ 1, Ζούμπκοβα 3, Προκοφίεβα 1, Καρέλοβα 2, Σομπόλεβα 1, Κρίμερ 1, Ντιατσένκο, Κοζίκ, Γκλιζίνα 1, Ντομακίνα, Ιβάνοβα, Ριζίκοβα 1, Κρούγκλοβα