.
.
Στον μεγάλο τελικό οι Κορασίδες, 3-0 τον Μίλωνα!

Το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό του Final 4 του πρωταθλήματος Κορασίδων της ΕΣΠΕΔΑ εξασφάλισαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που επικράτησαν με 3-0 σετ επί του Μίλωνα στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκες» υποδέχθηκαν την ομάδα της Ν. Σμύρνης το απόγευμα της Παρασκευής στο «Μελίνα Μερκούρη» και ήταν ανώτερες και στα τρία σετ της αναμέτρησης, φτάνοντας έτσι στην 23η συνεχόμενη νίκη για τη φετινή σεζόν. Στον τελικό της Κυριακής (9/4), ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθεί με τον Ιωνικό Νίκαιας στις 19:00 και πάλι στο Κλειστό του Ρέντη.

Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη μπήκε με πολύ καλή διάθεση στον ημιτελικό και πήρε προβάδισμα με 8-4, μετά από άσσο της Δημητρίου. Ο Μίλωνας μείωσε προσωρινά (9-7), όμως η Δαγρέ με δυνατό χτύπημα έφερε το 12-7 και μαζί το πρώτο ταιμ αουτ για τις φιλοξενούμενες. Ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις κάθε φορά που ο Μίλωνας προσπαθούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον άσσο της Ελευθεριάδου και το μονό μπλοκ της Ζαφειρίου να δίνουν «αέρα» 9 πόντων για το 20-11. Τα κορίτσια δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα στη συνέχεια, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με σκορ 25-16.

Οι δύο άσσοι της Μαραβέλια έδωσαν τον τόνο στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα με 4-1. Δύο νέοι άσσοι, αυτοί τη φορά από τη Δαγρέ, διεύρυναν το προβάδισμα στο +7 (11-4), με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να μειώνει στα μέσα του σετ σε 14-10. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτισσες «ξεκόλλησαν» επιθετικά και ξέφυγαν με 18-12, μετά από ωραίο πλασέ της Ζαφειρίου, με τον Μίλωνα να αντιδρά και να πλησιάζει ξανά στο -3 (18-15). Οι δύο συνεχόμενοι άσσοι της Ζαφειρίου διαμόρφωσαν το 23-17, ενώ παρά την μείωση των φιλοξενούμενων (23-20), το δεύτερο σετ ήρθε στα «ερυθρόλευκα» χέρια μετά από ωραία επίθεση της Ελευθεριάδου για το 25-21.

Τα κορίτσια έμειναν πίσω στο ξεκίνημα του τρίτου σετ (1-3), αλλά μόνο για λίγο, αφού γρήγορα προσπέρασαν και πήραν προβάδισμα με 10-4, μετά από τα μπλοκ των Λιάλιου και Δημητρίου. Ο επόμενος πόντος πήγε στον Μίλωνα, όμως από εκεί και έπειτα οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν απόδοση και με σερί 7-0, έφτασαν μέχρι το 17-5, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά και το τρίτο σετ. Αυτό έγινε και τυπικά λίγο αργότερα, με την Κτενά να φέρνει το σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-8) και την άστοχη επίθεση του Μίλωνα να διαμορφώνει το τελικό 25-8 και παράλληλα το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0. 25-16, 25-21, 25-8