.
.
Στους «8» του Challenge Cup ο Θρύλος

Την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ της Γένισεϊ Κρασνογιάρσκ, στην δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων, που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες», που μετά το 3-1 στη Ρωσία χρειάζονταν δυο σετ, για να «σφραγίσουν» την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωση, μπήκαν αποφασιστικά στην αναμέτρηση και με όπλο τους το μπλοκ και την άμυνα, έφτασαν μέσα σε 44' στο 2-0, που τους έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση και στη συνέχεια στην τελική επικράτηση με 3-1. Στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Swietelsky Bekescsaba-Calcit Volley Kamnik, που αγωνίζεται αύριο, με την Ουγγρική ομάδα να έχει το προβάδισμα καθώς επικράτησε με 3-0 στην πρώτη αναμέτρηση.

Με δυνατό μπλοκ το 1-0

Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Ζιβογίνοβιτς, Σκοτ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Ζακχαίου και λίμπερο την Κονόμη, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, κάνοντας ένα σερί 5-0, αναγκάζοντας πολύ νωρίς τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Διατηρώντας τον έλεγχο οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στη συνέχεια στο 9-5 και το 13-8 με πολύ καλή απόδοση στο μπλοκ. Το σετ ήρθε στα ίσα στο 16-16, ωστόσο οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν σωστά και ανέκτησαν το προβάδισμα με 17-16, σταματώντας το σερί των φιλοξενούμενων. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ, έδωσε «αέρα» τριών πόντων (20-17), στις νταμπλούχες Ελλάδας.  Η Χίπε κέρδισε το μπλοκ άουτ κάνοντας το 22-20 και η Ζιβογίνοβιτς διαμόρφωσε το 23-20. Σετ μπολ και πάλι από προσπάθεια της Ζιβογίνοβιτς (24-20) και το σετ τελειώνει στο 25-21, με την Σκοτ να κερδίζει ένα ακόμα μπλοκ άουτ.

«Σφράγισε» την πρόκριση

Προβάδισμα με 6-2 για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο σετ με τις «ερυθρόλευκες» να δείχνουν την ανωτερότητα τους. Μην αφήνοντας πολλά περιθώρια αντίδρασης στη Ρωσική ομάδα οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έφτασαν στο συν έξι και το 14-8, με σωστή αμυντική λειτουργία. Η Σάσκια Χίπε, με έξυπνη εκτέλεση κέρδισε το μπλοκ άουτ, για το 21-13 και η ίδια διαμόρφωσε και το 22-15. Λάθος προσπάθεια των φιλοξενούμενων και το σετ έφτασε στο 23-16. Άμυνα της Ζιβογίνοβιτς και η Σκοτ κάρφωσε για το 24-16. Η Χίπε τελείωσε το σετ με 25-17 και με το 2-0 στον αγώνα ο Ολυμπιακός «σφράγισε» την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.

Μείωσαν σε 2-1

Με την πρόκριση να έχει ήδη κριθεί, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, έδωσε χρόνο συμμετοχής και στις υπόλοιπες παίκτριες, προχωρώντας σε αλλαγές στο τρίτο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 4-1 και 8-6. Ισοπαλία στο τρίτο σετ στο 11-11 και εκ νέου στο συν δυο Ολυμπιακός στο 14-12. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 16-15, αλλά η Χίπε, με δυο διαδοχικούς πόντους, διαμόρφωσε το 17-16, για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες. Με άσσο της Κατερίνας Γιώτα διαμορφώθηκε το 22-21 για τον Ολυμπιακό και η Καλανταρίδου κάρφωσε για το 23-22.  Το τρίτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-23 και η Γένισεϊ Κρασνογιάρσκ μείωσε σε 2-1.

Κέρδισε με 3-1

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ ο Ολυμπιακός έκανε το 1-2, 4-2. Με άσσο η Τοτσίδου ισοφάρισε σε 7-7 αλλά οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν εκ νέου με 11-8.  Νέα ισοπαλία στο 13-13 και ο Ολυμπιακός ανακτά το προβάδισμα με τριπλό μπλοκ του να σταματάει την προσπάθεια των φιλοξενούμενων (14-13). Στο συν τέσσερα (19-15) η διαφορά για τις «ερυθρόλευκες», με την Τοτσίδου να σημειώνει δυο  διαδοχικούς άσσους. Η Ξανθοπούλου με πλασέ διαμόρφωσε το 21-18 και η Καλανταρίδου κάρφωσε για το 22-19. Σετ μπολ για τον Ολυμπιακό (24-23), από λάθος σερβίς των φιλοξενούμενων. Το σετ τελείωσε στο 26-24 μετά από «ερυθρόλευκο» μπλοκ. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Σάσκια Χίπε με 15 πόντους και ακολούθησε η Τοτσίδου με 12.

Τα σετ: 3-1 σε 1:35, 25-21 (23'), 25-17 (21'), 23-25 (24'), 26-24 (27')

1ο σετ: 8-3, 16-13, 21-19, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-17

3ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 23-25

4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 26-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ., 44% αρ.) , Χουντ 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 15 (13/25 επ., 2 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ) / Κονόμη (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Κακουράτου (λ, 62% υπ., 50% αρ.), Γιώτα 3 (3 άσσοι), Κωνσταντινίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μιλεντίγιεβιτς, Καλανταρίδου 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ., 29% αρ.), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου 12 (9/21 επ., 3 άσσοι).

ΓΕΝΙΣΕΪ ΚΡΑΣΝΟΓΙΑΡΣΚ (Πετρόφ): Ντρπα 25 (20/53 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ναζάροβα 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Φρόλοβα 1 (1 άσσος), Σεβτσούκ 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ., 29% αρ.), Περετιάτκο, Κουλίκοβα 5 (5/7 επ.),  Στσέγκλοβα (λ, 41% υπ. - 22% άριστες), / Σαμοΐλοβα 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Εντέεβα 2 (2 άσσοι), Σιμόνοβα 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 41% υπ., 38% αρ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Αυτό που θέλαμε από το σημερινό παιχνίδι ήταν να κερδίσουμε τα δυο πρώτα σετ. Τα καταφέραμε, όχι τόσο εύκολα αλλά με καλή απόδοση. Ήταν σημαντικό ότι είχαμε τη δυνατότητα να ξεκουράσουμε τις βασικές μας παίκτριες και παράλληλα να δώσουμε χρόνο συμμετοχής και στις υπόλοιπες αθλήτριες ώστε να αγωνιστούν απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία και είμαι χαρούμενος για αυτό».

Η Άνα Ζιβογίνοβιτς από την πλευρά της ανέφερε τα εξής: «Ήταν μια δύσκολη περίοδος, με δυνατά παιχνίδια, μέσα σε λίγες ημέρες. Σήμερα στα δυο πρώτα σετ παίξαμε καλά, ήμασταν σε καλή κατάσταση και πανηγυρίσαμε γρήγορα την πρόκριση. Είμαι περήφανη για την ομάδα μου και θέλω να συγχαρώ τις συμπαίκτριες μου. Περιμένουμε πιο δυνατό αντίπαλο στην επόμενη φάση αλλά πρώτα από όλα πρέπει να σκεφτόμαστε την δικιά μας απόδοση. Εφόσον εμείς παίζουμε καλά δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα».