.
.
Τον υποχρέωσαν στην ισοπαλία στη «ζούγκλα» του ΟΑΚΑ!

Για άλλη μία φορά στο ΟΑΚΑ, σε ματς ΑΕΚ-Ολυμπιακού στο χάντμπολ Ανδρών, εκτυλίχθηκαν γεγονότα που αποτελούν ντροπή για το άθλημα! Για μία ακόμη φορά, δεν τηρήθηκε κανένα μέτρο και καταστρατηγήθηκαν τα πάντα. Χαρακτηριστική ήταν η προκλητική ανοχή για την απαράδεκτη συμπεριφορά των οπαδών της ΑΕΚ, οι οποίοι έφτυναν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τους αθλητές του Ολυμπιακού, για τις διακοπές στο ματς και για τη διαιτησία που έκανε... ό,τι μπορούσε για να γλιτώσουν οι «κιτρινόμαυροι» την ήττα από τον Θρύλο. Μέσα σε όλα αυτά, είχαμε και... παγκόσμιο ρεκόρ στα πέναλτι (7-1), αλλά και στις αποβολές (6-1), φυσικά εις βάρος των Πειραιωτών, οι οποίοι κέρδισαν την πρώτη τους αποβολή στο 47ο λεπτό! Έτσι, στερήθηκε από τους «ερυθρόλευκους» η ευκαιρία να φύγουν με το διπλό από την έδρα της ΑΕΚ και αναδείχθηκαν ισόπαλοι 26-26, για τη 12η αγωνιστική της Handball Premier. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ντέρμπι και προηγήθηκε με πέντε γκολ διαφορά (11-16) στο ημίχρονο! Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, με τις αποβολές και τα πέναλτι να... πέφτουν βροχή για την ΑΕΚ, αλλά και μετά από μεγάλη διακοπή εξαιτίας της συμπεριφοράς των «κιτρινόμαυρων» οπαδών, υποχρέωσαν τον Θρύλο να φύγει με την ισοπαλία από το Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων. Οι Πειραιώτες έστειλαν μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση, ότι είναι «εδώ», αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τους τίτλους στην Ελλάδα...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και πραγματοποίησε ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ήταν συνεχώς μπροστά από την ΑΕΚ με τρία γκολ, κυριαρχώντας απόλυτα σε άμυνα και επίθεση! Η ομάδα μας είχε τον απόλυτο έλεγχο κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» και βρήκε αρκετές επιθετικές λύσεις τόσο από την περιφέρεια, όσο και από τον αιφνιδιασμό, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Πιο αναλυτικά, ο Θρύλος άνοιξε το σκορ με τον Κανδύλα (0-1, 1') και με τέρματα των Παπαδόπουλου, Μπάγιου (2) και Οστρούτσκο, έφτασε τη διαφορά επί των «κιτρινόμαυρων» στο +3 (2-5, 7'). Με γκολ του Παπαδόπουλου, οι Πειραιώτες έκαναν το 9-6 (16'), έπειτα με Κανδύλα (9-12, 23') και Δομπρή έγραψαν το 13-10 (24') και στη συνέχεια, με ωραίο σουτ του Παπαβασίλη έφτασαν για πρώτη φορά στο +4 (10-14, 26') επί των γηπεδούχων. Στην επόμενη φάση (26') μετά από εξαιρετική επέμβαση του Κοτανίδη σε σουτ του Παπαδιονυσίου, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το προβάδισμα των τριών τερμάτων (11-14) και στη συνέχεια, με τον Μοντόρο, ανέβασαν ξανά τη διαφορά επί της ΑΕΚ στο +4 (11-15, 28'). Με γκολ του υψηλόσωμου Ισπανού ίντερ, η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη «εκτόξευσε» τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+5, 29') και ολοκλήρωσε, έτσι, το ημίχρονο με 16-11 προβάδισμα επί των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός «μπήκε» με τέσσερα μεγάλα γκολ του Μοντόρο και έφτασε στο 20-16 (10'), ωστόσο μετά από διακοπή στο ΟΑΚΑ, εξαιτίας της συμπεριφοράς των οπαδών της ΑΕΚ, έχασε το ρυθμό του και βρέθηκε μόλις στο +1 (20-21). Στη συνέχεια, μετά από διπλή αποβολή που υπέστη, ο Θρύλος ισοφαρίστηκε σε 21-21 (14') και στο 15' δέχθηκε γκολ από πέναλτι και βρέθηκε, έτσι, για πρώτη φορά πίσω από τους γηπεδούχους με 22-21. Στο 16', οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 22-22, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου και στη συνέχεια, σε 23-23 (20') με γκολ του Αραπακόπουλου, ενώ στην επόμενη φάση, προσπέρασαν ξανά τους «κιτρινόμαυρους» (23-24, 21') με τον Παπαδόπουλο στον αιφνιδιασμό! Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ από την ΑΕΚ (26-25), όμως ισοφάρισαν σε 26-26 με τον Αραπακόπουλο 50 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ματς και έτσι, ήρθε η ισοπαλία στο ντέρμπι...

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-7, 9-11, 10-13, 11-16 (ημχ.), 14-18, 16-20, 21-21, 23-22, 24-24, 26-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 3, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 3, Μοντόρο 7, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαϊδης 1, Λέμος, Άντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 4, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 10, Καλόμοιρος 2, Μπεριά

Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 6/7-1/1

Γιώργος Καρασαββίδης: «Ήταν ένα παιχνίδι, που απαιτούσε χαρακτήρα και η ομάδα δείχνει ότι τον αποκτάει. Σε ένα γήπεδο με τραγικές συνθήκες, με μια διαιτησία που θέλω να δω το βίντεο για να επιβεβαιώσω την κακή εικόνα που έχω, τα παιδιά ανταπεξήλθαν και με το παραπάνω. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνιδι τώρα, με τον Δούκα, για να πάμε στη διακοπή. Θα ξεκουραστούμε και θα περιμένουμε ένα δυνατό αντίπαλο».

Βλάντισλαβ Οστρούτσκο: «Ήταν ένα παιχνίδι χαρακτήρων. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι από την ΑΕΚ και καταφέραμε να πάρουμε ένα προβάδισμα πέντε γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο έμεινα έκπληκτος από την διαιτησία, νομίζω έκαναν πολλά λάθη και σε αυτά τα ματς μεταξύ δυο τέτοιων ομάδων το επίπεδο των διαιτητών θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο. Στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε κάποια προβλήματα, ήταν όμως φυσιολογικό έχουμε πολλές απουσίες, όμως στο τέλος μέτρησαν οι χαρακτήρες και πήραμε ένα σημαντικό βαθμό για την ομάδα».

Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης: «Σήμερα, ήρθαμε έτοιμοι για ένα ντέρμπι σε μια δύσκολη έδρα. Η ομάδα μας έδειξε από το πρώτο λεπτό πάθος και χαρακτήρα για την νίκη, αλλά δυστυχώς πήραμε μόνο ένα βαθμό σήμερα. Στο δεύτερο ημίχρονο, μείναμε έκπληκτοι απο τις αποφάσεις των διαιτητών, είναι κρίμα να γίνονται πρωταγωνιστές διαιτητές και όχι παίκτες στην έκβαση ενός αγώνα. Τέλος, για ακόμη μια φορά, στην ίδια έδρα ήρθαμε αντιμέτωποι με περίεργες καταστάσεις όσο αναφορά στον κόσμο που βρισκόταν εδώ. Είναι απαράδεκτο για το άθλημα μας να διεξάγονται επανηλειμμένα αγώνες στο γήπεδο αυτό, υποβαθμίζουν το άθλημα και τις προσπάθειες των αθλητών και των δύο ομάδων. Συνεχίζουμε για τους δυο βαθμούς σε ενα δύσκολο αγώνα την Κυριακή».