.
.
Το πάλεψε μέχρι τέλους!

Δεν τα κατάφερε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης του ΟΑΚΑ, στον πέμπτο τελικό του πρωταθλήματος με την ΑΕΚ και απώλεσε τον τίτλο. Ο Θρύλος ηττήθηκε με 27-22 από τους «κιτρινόμαυρους» και έτσι, ολοκλήρωσε τη σεζόν 2022-23 με την κατάκτηση δύο τροπαίων, του Κυπέλλου Ελλάδας και του Super Cup. Οι «ερυθρόλευκοι» διεκδικήσαν μέχρι τέλους το πρωτάθλημα, αγωνίστηκαν με πάθος σε όλη τη σειρά, την οποία έφτασαν σε πέντε παιχνίδια, όμως έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν στο «θρόνο» τους για δεύτερη διαδοχική σεζόν. Ο Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε πίσω με 12-6 και 15-12, έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 16-15, όμως στο 16-16, «έχασε» τον Μοντόρο με απευθείας κόκκινη κάρτα, μια αποβολή που όπως φάνηκε, ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του τελικού.

Στα 55 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (0-1), με τον Μοντόρο, ο οποίος «έγραψε» και το 4-3, στο 5:49. Ωστόσο, η ΑΕΚ προσπέρασε με 8-5 και στη συνέχεια, με 12-6, με τον Παπαβασίλη να μειώνει σε 12-7, στο 23ο λεπτό και σε 12-9 (25:32). Εκπληκτικό γκολ του Πασσιά και 13-10 ο Θρύλος, στο 28ο λεπτό, με τον Καραμπουρνιώτη να σκοράρει (29:21), για το 13-11 και τον Κανδύλα να διαμορφώνει, σε «νεκρό» χρόνο (30:00), το 14-12 του ημιχρόνου.

Δυνατά «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπάγιο να μειώνει σε 15-14, στο 33:28 και τον Παπαβασίλη να ισοφαρίζει σε 15-15, στο 34:50. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την «αντεπίθεσή» του και πήρε προβάδισμα με 16-15, με νέο γκολ του Παπαβασίλη στην κόντρα (35:10), όμως «κόλλησε» στην επίθεση, με τους «κιτρινόμαυρους» να προσπερνούν ξανά (19-16). Στο 47:15, ο Γκράτζαν μείωσε σε 20-18, όμως η ΑΕΚ ξέφυγε με +5 (23-18), με τον Νιόκας να σκοράρει, στο 53ο λεπτό, για το 23-19. Στη συνέχεια, ο Θρύλος μείωσε εκ νέου στα τρία τέρματα (23-20), με τον Παπαδόπουλο, στο 54ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 27-21, δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Στο 59ο λεπτό, ο Μπάγιος μείωσε σε 27-22, αλλά η ομάδα του Νίκου Γραμματικού γνώρισε, τελικά, την ήττα…

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 8-5, 10-6, 12-8, 14-12 (ημχ.), 15-15, 17-16, 20-17, 21-18, 24-20, 27-22

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 4, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 4, Αλμέιδα, Λέμος 5, Κεδέρης 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης, Κόκκινη: 37:55 Μοντόρο (επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), 39’ Σόκολιτς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 4/4-1/3

Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης: «Αρχικά, συγχαρητήρια στην ομάδα της ΑΕΚ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Είναι μια δύσκολη μέρα για εμάς, χάσαμε έναν στόχο της φετινής χρόνιας, όμως θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στην ομάδα μου, ευχαριστώ τους συμπαίκτες μου, γιατί παλέψαμε μέχρι το τελευταίο λεπτό. Είμαι περήφανος για αυτούς, διότι είχαμε μια δύσκολη χρόνια με τα προβλήματα μας, στο αθλητισμό όμως έρχεται και η ώρα της ήττας, η οποία μας ενοχλεί. Όμως, μια ομάδα σαν εμάς θα πρέπει γρήγορα να επανέλθει στην κορυφή! Όταν χάνεις ένα στόχο, κατευθείαν κοιτάς τον επόμενο, έτσι και εμείς πρέπει να ξεκουραστούμε και να φανούμε έτοιμοι από την νέα σεζόν, για να επανέλθουμε. Όσον αναφορά στον σημερινό αγώνα, ήταν όπως το περιμέναμε, με πολλή ένταση, πάθος και μονομαχίες 60 λεπτά. Νομίζω, χάσαμε κάποιες στιγμές το μυαλό μας και το πληρώσαμε. Σε ένα τέτοιο ματς δεν πρέπει να συμβαίνει αυτό. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο μας, που ήταν παρών στη χρόνια. Εκτός από τους τίτλους, είναι σημαντικό να καταλαβαίνει ο κόσμος την προσπάθεια και ο κόσμος του Ολυμπιακού το εκτιμάει. Να πω ένα ευχαριστώ και στον Γιώργο Καρασαββίδη, ήταν ο άνθρωπος που ξεκινήσαμε μαζί την προσπάθεια το καλοκαίρι. Καλή ξεκούραση σε όλους, καλό καλοκαίρι με υγεία σε όλο τον κόσμο».