.
.
Το σερί συνεχίζεται, «5 στα 5» οι Κορασίδες!

Το απόλυτο νικών με πέντε νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις για το Πρωτάθλημα Κορασίδων Β της ΕΣΚΑΝΑ, πέτυχαν οι Κορασίδες Β του Ολυμπιακού, μετά και την εκτός έδρας επικράτηση τους επί της Φιλοθέης Μαγούλας με 21-64. Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν το πρωί του Σαββάτου (22/11) στο Κλειστό της Ελευσίνας «Ανδρέας Δασκαλάκης» με στόχο να πάρουν τη νίκη και να διατηρήσουν το αήττητο σερί τους απέναντι σε μία ομάδα ομάδα που είχε βρει ρυθμό μετά και τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής (36-20 τον Φάρο Κερατσινίου). Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του από την αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 5-12 στην πρώτη περίοδο, όμως αυτό που «κλείδωσε» τη νίκη για τα κορίτσια της Ανθής Μπαλτά ήταν η εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με οδηγό την πολύ καλή άμυνα που έδινε το έναυσμα για την επίθεση, ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος σε όλο το γήπεδο και ολοκλήρωσε την περίοδο δεχόμενος μόλις 2 πόντους, την στιγμή που ο ίδιος σημείωσε 20 στην επίθεση, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 7-32. Στην επανάληψη, οι Κορασίδες του Ολυμπιακού δεν άφησαν το πόδι από το…«γκάζι» και δεν έχασαν ούτε για μια στιγμή τον έλεγχο του παιχνιδιού, διατήρησαν την πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία και έφτασαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να προηγούνται 10-48. Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά τελειώσει, το παιχνίδι έγινε πιο ισορροπημένο στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο απελευθερωμένες στο τακτικό κομμάτι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει και τυπικά τη νίκη στο τέλος με 21-64. Ακολουθεί το εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος, με τον Φοίνικα Πειραιά ΑΦΜΣ εκτός έδρας το επόμενο Σάββατο (27/11), όπου τα κορίτσια του Ολυμπιακού θα επιδιώξουν να διευρύνουν το νικηφόρο σερί τους.

Τα δεκάλεπτα: 5-12, 2-20, 3-16, 11-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π (Μπαλτά Α.): Βελλιανίτη, Αναγνώστου, Περάκη, Κούρτη Ευδ., Κωστακοπούλου, Αρίστου, Κανελλοπούλου, Σημαιοφορίδου, Κούρτη Ευαγ., Αλέξη

ΦΙΛΟΘΕΗ ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΑΟ (Σωτηρίου Φ.): Καραπαναγιώτη, Αλεξανδρίου, Καπας, Ζουμίνα, Βλάχου, Γκιάτα, Δενέζη, Σουλμίνα, Αδάμ