.
.
Φιλική νίκη (3-1) επί των Αμαζόνων!

Θετική εμφάνιση πραγματοποίησε και στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά την επικράτηση (3-0) κόντρα στο Αιγάλεω, τα κορίτσια του Θρύλου έδωσαν ένα ακόμα «τεστ» και νίκησαν με 3-1 σετ τις Αμαζόνες, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν χωρίς την Σάλας, έπαιξαν ωραίο βόλεϊ, κατέκτησαν εύκολα τα δύο πρώτα σετ (25-15, 25-14), ενώ έκαναν το 3-1, με 25-21, με τον Σπύρο Σαραντίτη να δίνει χρόνο συμμετοχής στο ματς στις νεαρές Αντωνακάκη, Ζαφειρίου, Συριστατίδη και Χατζηγρηγορίου. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Κούμπουρα, με 21 πόντους και πέντε άσσους (10 συνολικά) και ακολούθησε η Γουίντερς, με 12. Επόμενο φιλικό για τον Ολυμπιακό, το Σάββατο (1/10, 21:30) κόντρα στον ΑΟ Θήρας, στο Ρέντη.

Εύκολα τα δύο πρώτα σετ!

Με ωραία επίθεση της Κούμπουρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1. Οι Αμαζόνες πέρασαν μπροστά με 4-2, με την Όλμπρεχτ να ισοφαρίζει σε 4-4, με πρώτο χρόνο. Με δύο διαδοχικούς άσσους της Κούμπουρα, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 7-5, με την Εμμανουηλίδου να μπλοκάρει για το 12-9. Τα κορίτσια του Θρύλου πάτησαν «γκάζι», πήραν προβάδισμα 20-13, με την Κούμπουρα να σκοράρει ξανά για το +8 (22-14). Το πρώτο σετ κατέληξε στον Ολυμπιακό, με +10 (25-15).

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος αγωνίστηκε με τις νεαρές Αντωνακάκη, Ζαφειρίου και Χατζηγρηγορίου, με την Γουίντερς να «γράφει» το 2-1, με πάιπ. Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη έφτασε στο 4-1, οι Αμαζόνες «έτρεξαν» σερί 4-0 (4-5), όμως η Γενιτσαρίδη, με μπλοκ άουτ, ισοφάρισε σε 5-5. Μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (6-5), με τη Γιώτα να κάνει το 18-9. Με πάιπ της Γουίντερς, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +11 (20-9) από τις Αμαζόνες, η Γενιτσαρίδη έκανε το 21-11 και το 2-0 έγινε με 25-14.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός «μπήκε» με δυνατό καρφί της Τσιτσιγιάννη (1-0), με τις Αμαζόνες να ισοφαρίζουν σε 2-2. Ο Θρύλος αντέδρασε, πέρασε ξανά μπροστά (4-2), όμως δέχθηκε ένα σερί 3-0 (4-5). Με μπλοκ της Γιώτα, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +3 (11-8), αλλά χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να προσπεράσουν (14-18). Η Κούμπουρα, με μπλοκ άουτ, μείωσε σε 18-15, αλλά οι Αμαζόνες διατήρησαν τον έλεγχο και κατέκτησαν το σετ (2-1) με 25-18.

Αντίδραση, 25-21 και 3-1!

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1, οι Αμαζόνες μείωσαν σε 4-3, όμως η Κούμπουρα, με μπλοκ άουτ, έδωσε «αέρα» δύο πόντων (5-3). Με νέο δυνατό καρφί της Σέρβας διαγώνιας, τα κορίτσια του Θρύλου πήραν προβάδισμα +3 (6-3), ενώ η Κούμπουρα έκανε και το 7-3, με υπέροχο άσσο! Το 8-3 ήρθε δια χειρός Μαρίας Γενιτσαρίδη, το 11-7 από την Εμμανουηλίδου, με τον Θρύλο να κυριαρχεί στο σετ. H Γενιτσαρίδη σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά για το 17-14, η Όλμπρεχτ ανέβασε τη διαφορά στο +4 (18-14), με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 19-14, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων. Με καρφί της Γουίντερς, ο Θρύλος έφτασε στο 21-15, η Κούμπουρα έκανε το 24-19, με πλασέ, ενώ το τελικό σκορ (3-1) διαμορφώθηκε με πρώτο χρόνο της Όλμπρεχτ (25-21).

Τα σετ 3-1 (σε 1:34): 25-15, 25-14, 18-25, 25-21