.
.
Χειροκρότημα για τα θρυλικά κορίτσια, παρά την απώλεια...

Μετά από εννιά χρόνια παραμονής στην κορυφή της ελληνικού βόλεϊ Γυναικών, όντας η μόνιμη πρωταθλήτρια Ελλάδας, η ομάδα του Ολυμπιακού απώλεσε τον τίτλο στο κλειστό του Ρέντη. Τα κορίτσια του Θρύλου, έπειτα από εννιά χρόνια γεμάτα σπουδαίες επιτυχίες, σε Ελλάδα και Ευρώπη, με οκτώ σερί πρωταθλήματα, εννιά σερί Κύπελλα, επτά διαδοχικά νταμπλ και ένα ευρωπαϊκό, δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 3-1 σετ (25-23, 26-28, 21-25, 22-25) από τον Παναθηναϊκό, ωστόσο γνώρισαν την αποθέωση 1.500 φιλάθλων τους στο κλειστό «Μ. Μερκούρη». Ο κόσμος του Ολυμπιακού αναγνώρισε την προσπάθεια των «ερυθρόλευκων» και την προσφορά τους στο σύλλογο όλα αυτά τα χρόνια και τις αντάμειψε με ένα ζεστό χειροκρότημα στο φινάλε, παρά την απώλεια του τίτλου. Ένα πρωτάθλημα, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, σε σειρά πέντε δυνατών τελικών. Ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο σετ και έχασε το δεύτερο μέσα από τα χέρια του, αφού έφτασε σε τρία σετ μπολ (24-23, 25-24, 26-25). Μάλιστα, το δεύτερο σετ ξεκίνησε με μία λανθασμένη απόφαση των διαιτητών, αφού παρά το Video Challenge, το σκορ έγινε 3-4 υπέρ των «πράσινων», αντί για 3-3, με την μπάλα να είναι ξεκάθαρα άουτ! Η σεζόν 2021-22 ολοκληρώθηκε για την ομάδα του Θρύλου, η οποία κοιτάζει πλέον την «επόμενη μέρα», με στόχο την επιστροφή στη θέση που της αξίζει, στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ…

Προβάδισμα για τον Θρύλο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-1, με εντυπωσιακό μονό μπλοκ της Χριστοδούλου και στη συνέχεια, με δύο διαδοχικά έξυπνα πλασέ της αρχηγού, έφτασε στο 6-3 επί του Παναθηναϊκού. Με δυνατό χτύπημα, η Σάλας έκανε το 8-5 για τον Θρύλο, η Γιώτα το 10-7 και στη συνέχεια, μετά από λάθος υποδοχή των «πράσινων», η διαφορά έφτασε στο +4 (15-11). Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την πίεση τους και έφτασαν στο 17-13, με την Χίπε, η οποία έκανε και το 19-16, με ωραία επίθεση, ενώ η Χριστοδούλου, με νέο πλασέ, ανέβασε ξανά τη διαφορά επί του Παναθηναϊκού στο +4 (20-16). Η Χαντάβα μείωσε σε 20-17 για τον Παναθηναϊκό, αλλά η ομάδα του Κάρλο Παρίζι απάντησε και με άσσο της Άγκοστ, ξέφυγε με +5 (22-17) σε ένα καθοριστικό σημείο! Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μείωσαν σε 22-21, όμως η Σάλας έδωσε «αέρα» δύο πόντων στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 23-21 και το 24-22, με την Χίπε να κάνει το 25-23 και το 1-0 στα σετ!

Τρία σετ μπολ, χαμένη ευκαιρία…

Με άσσο της Σάλας «μπήκε» στο δεύτερο σετ ο Θρύλος, κάνοντας το 1-0 και στη συνέχεια, έφτασε στο 8-7, μετά από φιλέ της Χαντάβα. Η Σάλας, με απίστευτο χτύπημα, ανέβασε τον Ολυμπιακό στο +2 (9-7), με τον Παναθηναϊκό να κάνει λάθος επίθεση και η διαφορά να φτάνει στο +3 (10-7). Με επιθέσεις της Άγκοστ, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 12-10 και το 13-11, με την Σάλας να «γράφει» το 15-12 και την Χίπε το 16-13, κόντρα στον Παναθηναϊκό. Με ένα σερί 6-0, οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 19-16, όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, μείωσε σε 19-18, με Σάλας και άσσο της Χριστοδούλου και στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 19-19. Η Σάλας, με μπλοκ άουτ, έφερε και πάλι στα ίσια το δεύτερο σετ (20-20), η Χίπε ισοφάρισε σε 21-21 και η Εμμανουηλίδου έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 22-21, με μονό μπλοκ! Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν δυνατά και έκαναν το 23-22, με την Χίπε, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 23-23, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε τρία σετ μπολ (24-23, 25-24, 26-25), αλλά τελικά να ισοφαρίζεται σε 1-1, με 28-26.

Μείωσε σε 22-21, αλλά έχασε το τρίτο σετ…

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 και 5-5, με επιθέσεις της Εμμανουηλίδου, αλλά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 13-8. Η Σάλας μείωσε σε 14-12, οι «πράσινες» έφτασαν ξανά στο +5 (12-17), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε ξανά και πλησίασε στον πόντο (21-22), με Γενιτσαρίδη και Σάλας, ωστόσο δεν τα κατάφερε και έχασε το τρίτο σετ με 25-21.

Δεν τα κατάφερε…

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2 στην αρχή του τέταρτου σετ, με την Χίπε, όμως έπαθε ένα «μπλακ άουτ», δέχθηκε σερί 6-0 από τον Παναθηναϊκό και βρέθηκε πίσω με 8-3. Η εικόνα του Ολυμπιακού σταδιακά ανέβαινε, με την Σάλας να μειώνει σε 11-7 και την Γενιτσαρίδη σε 11-8, με μπλοκ, ενώ με άσσο της Γιώτα, οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν σε 12-10. Με φοβερό μονό μπλοκ της Γενιτσαρίδη, τα κορίτσια του Θρύλου μείωσαν στον πόντο (11-12), ο Παναθηναϊκός πήγε το σκορ στο 15-12, όμως η Χίπε απάντησε σε 15-13, με ωραίο χτύπημα. Οι «πράσινες» έκαναν το 16-13, η Σάλας «μίλησε» ξανά, για το 16-14, αλλά μετά από φάση διαρκείας το ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 17-14. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 19-15, η Γιώτα σκόραρε, με πρώτο χρόνο, για το 19-16, όμως οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με +5 (16-21). Με πόντο της Κελεσίδη, ο Θρύλος μείωσε σε 21-18, η Χίπε έκανε το 22-19 και η Γενιτσαρίδη μάζεψε τη διαφορά στο -2 (20-22), με τον προπονητή του Παναθηναϊκού να καλεί τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» έφτασαν στο 23-20, με την Χαντάβα, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-21, αλλά ο Παναθηναϊκός πήγε σε σετ μπολ/ματς μπολ (21-24). Η Χίπε εκμεταλλεύτηκε την πάσα της Χριστοδούλου, μείωσε σε 24-22, όμως ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 3-1…

Τα σετ 1-3 σε 126': 25-23, 26-28, 21-25, 22-25

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-23

2ο σετ: 8-7, 16-13, 20-21, 26-28

3ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 22-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (8/26 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 15% άριστες), Σάλας 20 (19/44 επ., 1 άσσος, 68% υπ. - 39% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (18/47 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Γκρόθες 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 19 (11/46 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 35% υπ. - 18% άριστες), Μεταξά 5 (5/7 επ.) / Ρόγκα (λ, 30% υπ. - 21% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (1/4 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (2/8 επ., 1 άσσος)

Κάρλο Παρίζι: «Ίσως αν καταφέρναμε να πάρουμε το δεύτερο σετ, τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Συγχαρητήρια στο Παναθηναϊκό για τη κατάκτηση του τίτλου. Γνωρίζω πως ο κόσμος μας στεναχωρήθηκε, όπως και εμείς. Ήταν περίπλοκος ο αγώνας. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ, αν και είχαμε μεγάλη διαφορά, μείωσε τη διαφορά αλλά το κατακτήσαμε, όμως κάτι συνέβη σε μας. Παίζαμε στην έδρα μας και οι επιλογές ήταν δύο. Είτε θα παίζαμε στο 100% και θα ήμασταν σε υψηλό επίπεδο, είτε θα δυσκολευόμασταν. Είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το δεύτερο σετ, αλλά αφού το χάσαμε, σταματήσαμε να πιστεύουμε στους εαυτούς μας και έπεσε η αυτοπεποίθησή μας και τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για εμάς. Ζητώ συγγνώμη για την ήττα, γιατί ήθελα πολύ να πάρουμε το πρωτάθλημα. Θέλω να ευχαριστήσω το σύλλογο, τις αθλήτριες, τους συνεργάτες μου, τη διοίκηση για αυτούς τους έξι μήνες».