.
.
Χωρίς φρένα οι Κορασίδες και...«8 στα 8»

Την όγδοη συνεχόμενη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχαν οι Κορασίδες του Ολυμπιακού, μετά την επικράτηση με 3-0 σετ επί του Τελαμώνα, το μεσημέρι του Σαββάτου (26/11) στο «Μελίνα Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες» δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα σε κάποιο από τα τρία σετ απέναντι στην ομάδα από τη Σαλαμίνα και έφτασαν σε μία άνετη νίκη, που τις διατηρεί στην κορυφή του Α ομίλου με 24 βαθμούς, Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ιωνικό Νίκαιας, το μεσημέρι του επόμενου Σαββάτου (3/12) στο 1ο Κλειστό Γυμναστήριο Νίκαιας, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στην αναμέτρηση με τον Τελαμώνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2 μετά από άσσο της Ελευθεριάδου, ενώ στη συνέχεια ο πρώτος χρόνος της Μαραβέλια και οι τρεις σερί πόντοι της Ζαφειρίου έφεραν τις «ερυθρόλευκες» στο +10 (16-6). Η Δημητρίου λίγο αργότερα με ωραία επίθεση έφερε το 22-10, ενώ η Ζαφειρίου με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το 25-12 και το 1-0 στα σετ.

Πανομοιότυπο το ξεκίνημα και του δεύτερου σετ, με τις Πειραιώτισσες να παίρνουν τα ηνία στο σκορ με 7-3, χάρη σε πρώτο χρόνο της Δημητρίου. Η κεντρικός του Ολυμπιακού, στη συνέχεια, πέτυχε δύο άσσους, ενώ ακόμα δύο συμπλήρωσε και η Λιάλιου, με τα κορίτσια να «τρέχουν» επιμέρους σκορ 8-1, για το 16-5. Η Μαραβέλια με έξυπνο πέρασμα έκανε το 23-12, ενώ και το δεύτερο σετ ήρθε στα «ερυθρόλευκα» χέρια μετά από δυνατό χτύπημα της Ζαφειρίου, που διαμόρφωσε το 25-12.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη πήρε έξι σερί πόντους και με τον άσσο της Ζαφειρίου έκανε το 6-0. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 6-3, όμως ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου με μονό μπλοκ της Δημητρίου για το 10-5. Η Μιχαλοπούλου πέτυχε τον 13ο άσσο της ομάδας της, διαμορφώνοντας το 20-8, ενώ τον επίλογο του αγώνα έγραψε η Δαγρέ με ωραία επίθεση για το 25-13.

Τα σετ: 3-0 σε 64’. 25-12, 25-12, 25-13

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-10, 25-12

2ο σετ: 8-4, 16-5, 21-11, 25-12

3ο σετ: 8-4, 16-, 21-8, 25-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Μιχαλοπούλου, Δημητρίου, Λιάλιου, Δαγρέ, Στύλιου, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Κτενά, Σκλαβενίτη, Ζαφειρίου Β., Ζαφειρίου Π.