.
.
Όγδοος στα 50μ. ύπτιο του Παγκοσμίου ο Χρήστου!

Τις πολύ καλές εμφανίσεις του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Άμπου Ντάμπι, συνέχισε ο πρωταθλητής της ομάδας κολύμβησης του Ολυμπιακού, Απόστολος Χρήστου. Ο κολυμβητής του Θρύλου, μετά την έβδομη θέση που κατέκτησε στα 100μ. ύπτιο του Παγκοσμίου, αναδείχθηκε όγδοος στα 50μ. ύπτιο! Στον τελικό των 50μ. ύπτιο του πρωταθλήματος, ο αθλητής των Πειραιωτών πραγματοποίησε πολύ καλή κούρσα, κολύμπησε σε χρόνο 23.08 και τερμάτισε, έτσι, με την όγδοη καλύτερη επίδοση.

Να σημειωθεί, ότι στον ημιτελικό του αγωνίσματος, ο Χρήστου κολύμπησε σε 23.26 και προκρίθηκε με τον όγδοο καλύτερο χρόνο στην τελική φάση του Παγκοσμίου. Νωρίτερα, ο Χρήστου είχε εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στον ημιτελικό των 50μ. ύπτιο του πρωταθλήματος με χρόνο 23.54 στην προκριματική σειρά…