.
.
To 7o σερί «ερυθρόλευκο» τρεμπλ στην Ανοιχτή Θάλασσα!

Ο Ολυμπιακός ήταν, για ακόμα μια χρονιά, ο μεγάλος θριαμβευτής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Ανοιχτής θαλάσσης, που διεξήχθη στην Παραλία Διστόμου του οικισμού Άσπρα Σπίτια κατακτώντας και τους τρεις τίτλους, στους Άντρες, στις Γυναίκες και στη Γενική βαθμολογία,  πανηγυρίζοντας την επίτευξη του 7ου διαδοχικού τρεμπλ.

O Θρύλος πρώτευσε στη Γενική βαθμολογία συλλόγων με 121 βαθμούς, με δεύτερο τον Άρη Θεσσαλονίκης (72 β.) και τρίτο το Παλαιό Φάληρο με 68 β.

Οι ερυθρόλευκοι, πήραν την πρωτιά και στις επιμέρους βαθμολογίες, των Ανδρών με 61 βαθμούς  και των Γυναικών με 60 βαθμούς.  Δεύτερος στους Άνδρες, ήταν ο ΑΟ Π. Φαλήρου με 33 β. και τρίτος ο Άρης με 31 β. Στις Γυναίκες τη 2η θέση πήρε ο Άρης με 41 β. και την 3η το Παλαιό Φάληρο με 35 β.

Την Κυριακή (12/9) ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με τα αγωνίσματα των 10χιλιομέτρων σε Άνδρες και Γυναίκες.  Στις Γυναίκες η Στυλιανή Αμπλαντή, μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος στα 5χλμ, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 10χιλιόμετρα τερματίζοντας στην τρίτη θέση με επίδοση 02:29.28. Στους Άνδρες 6ος τερμάτισε ο Αθανάσιος Ζαφειρόπουλος (02:19.53), 7ος ο Άγγελος Ποάλας (02:26.30), 8ος ο Ορφέας Γενκιανίδης (02:27.25) και 9ος ο Ηλίας Παλαιολόγος (02:29.49).

Από κει και πέρα στα 10χιλιόμετρα Νέων Ανδρών, ο Ευάγγελος Αρβανίτης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 2:09.22, στα 7.5 χιλιόμετρα Εφήβων ο Βασίλης Σοφικίτης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 1:34.59, ο Αθανάσιος Καραντώντας την 4η θέση με  01:36.47 και ο Μάριος Χριστοδούλου τη 12η με 01:43.12.Στα 7,5 χιλιόμετρα Νεανίδων η Καλλιόπη Κανόγκα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 01:42.36, η Μαρίνα Πάκου το χάλκινο με 01:43.48 και η Στυλιανή Χαροκόπου τερμάτισε στην 6η θέση σε 1:46.48.

Ο προπονητής του πρωταθλητή Ολυμπιακού Νίκος Γέμελος δήλωσε: «Εφόσον ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε να δουλεύει πρώτος τη μαραθώνια κολύμβηση, συνεχίζει την παράδοση. Είναι υποχρέωση των προπονητών και των αθλητών να κατακτούμε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός είναι φτιαγμένος για να αρχίζει επιτυχίες και να τις συνεχίζει. Η διοργάνωση ήταν εξαιρετική, σε πολύ καλό επίπεδο και πρέπει να την εξελίξουμε ακόμα περισσότερο ώστε να συναγωνίζεται διεθνείς διοργανώσεις».