.
.
Bασιλιάς της Ευρώπης ο Θρύλος!

Θρίαμβος, άθλος, μεγαλείο, υπερηφάνεια! Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης κερδίζοντας την διοργανώτρια του Final 8 και εκ των κορυφαίων και πλούσιων ομάδων, Προ Ρέκο με 9-7 στο μεγάλο τελικό του Champions League στη Γένοβα. Το μέγεθος της επιτυχίας είναι ανυπέρβλητο, οι στιγμές που προσφέρει ο σύλλογος μας, γεμίζοντας υπερηφάνεια τον κόσμο του και όλους τους Έλληνες, μοναδικές. Οι Πειραιώτες ήρθαν εδώ στη Γένοβα, μαζί με τους οπαδούς τους που έδωσαν δυναμικό παρών και στις 3 ημέρες της διοργάνωσης και κατέκτησαν πανηγυρικά το πρωτάθλημα Ευρώπης. Στη δεύτερη παρουσία του σε ευρωπαϊκό τελικό τα τελευταία τρία χρόνια, ο Θρύλος κατέκτησε τον 3ο ευρωπαϊκό τίτλο στο πόλο Ανδρών και αναδεικνύεται για 2η φορά πρωταθλητής Ευρώπης. Έτσι ο Θρύλος πραγματοποίησε το τρεμπλ τη φετινή σεζόν (για δεύτερη φορά στην ιστορία του) κατακτώντας Πρωτάθλημα και Κύπελλο και Ευρωπαϊκό!

Δεύτερο ευρωπαϊκό την ίδια χρονιά!

Υπερηφάνεια, δόξα Ολυμπιακό μεγαλείο, για τον μεγαλύτερο πολυαθλητικό σύλλογο της Ευρώπης που μέσα σε μια αγωνιστική σεζόν κατακτά δυο ευρωπαϊκούς τίτλους μετρώντας 4 παρουσίες σε τελικούς και προσφέρει συνεχώς επιτυχίες για τον ελληνικό αθλητισμό! Μετά το ευρωπαϊκό που κατέκτησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου μέσα στην Προύσα, ακολούθησε η κατάκτηση του πρωταθλήματος Ευρώπης. Και πάλι με κατάθεση ψυχής και πάλι στην έδρα του διοργανωτή!

Ψυχάρες και εμφάνιση για σεμινάριο!

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Θρύλος πραγματοποίησε τεράστια εμφάνιση, οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν με ψυχή, έπιασαν απόδοση υψηλού επιπέδου και έλεγξαν το ματς από την αρχή έως το φινάλε, όντας συνέχεια μπροστά στο σκορ. Με κορυφαίο τον αρχηγό Γιόβιπ Πάβιτς που αναδείχθηκε ΜVP της διοργάνωσης και άξιους συμπαραστάτες όλους τους υπόλοιπους, η ομαδάρα του Θοδωρή Βλάχου κέρδισε αυτό που άξιζε, εξαργυρώνοντας την συνέπεια που και τη θέληση που έχει δείξει τα τελευταία τρία χρόνια στην Ευρώπη!

Προηγήθηκε ο Θρύλος!

O Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και με οδηγό την σφιχτή άμυνα, περιόρισε τους Ιταλούς. Το 0-0 παρέμεινε για 6 λεπτά, όταν ο Ομπράντοβιτς εκμεταλλευόμενος τον παίκτη παραπάνω άνοιξε το σκορ στο 2:41. Η Ρέκο ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ του Μάντιτς από την περιφέρεια (1:10), όμως ο Μπούσλιε έβαλε ξανά το Θρύλο σε ρόλο οδηγού πετυχαίνοντας το 2-1, 42’’ πριν την ολοκλήρωση του 1ου οκταλέπτου. Το σκορ αυτό παρέμεινε στο χρόνο που απέμεινε με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν πραγματοποιήσει ιδανική εκκίνηση.

Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό οι Πειραιώτες!

Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Μολίνα (5:26) στον παίκτη παραπάνω, ο οποίος ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ. Οι παίκτες του Θρύλου δεν πτοήθηκαν και ένα λεπτό αργότερα προηγήθηκαν για τρίτη φορά στον αγώνα με τον Γούνα να σημειώνει το 3-2 στον παίκτη παραπάνω. Στην επόμενη επίθεση οι Ιταλοί ισοφάρισαν εκ νέου σε 3-3 με σουτ του Ίβοβιτς από την περιφέρεια. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την απάντηση και προηγήθηκε ξανά με σκόρερ τον Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω (3:37). Ακολούθησε το τέρμα του Ντι Φούλβιο, 1:12 πριν τη λήξη χάρη στο οποίο η Ρέκο ισοφάρισε σε 4-4. Οι Ιταλοί είχαν για πρώτη φορά την ευκαιρία να προηγηθούν 44’’ πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου, αλλά ο εξαιρετικός Γιόζιπ Πάβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Φιγκάρι και έτσι παρέμεινε το 4-4.

Παρέμεινε μπροστά στο σκορ!

Στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν και πάλι πολύ δυνατά και συνέχισαν να ελέγχουν το ματς! Με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γιάννη Φουντούλη ο Θρύλος πέρασε για πέμπτη φορά σε ρόλο οδηγού στο σκορ, φτάνοντας στο 5-4 (6:21). Ακολούθησε το εξίσου πολύ ωραίο τέρμα του Γιώργου Δερβίση για να αποκτήσει για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός προβάδισμα δυο γκολ για το 6-4 στο 5:41. Η Ρέκο μείωσε στον παίκτη παραπάνω με τον Ντι Φούλβιο σε 6-5 (5:08) και ισοφάρισε σε 6-6 με τον Αλεσιάνι (1:20) στην κόντρα. Όμως ο Θρύλος απάντησε ξανά με τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά να σημειώνει το 7-6 (0:46’) με το οποίο ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος (5/9 τελείωσε το τρίτο οκτάλεπτο στον παραπάνω)!

Στην κορυφή της Ευρώπης!

Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου με το Γιάννη Φουντούλη να δίνει ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων στον Θρύλο πετυχαίνοντας το 8-6 με εξαιρετικό σουτ από την περιφέρεια, στα 6:00! Με νέα γκολάρα του Γιάννη Φουντούλη 4:11 πριν τη λήξη του αγώνα ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στο +3 φτάνοντας στο 9-6! H Ρέκο που είχε να σκοράρει από το 6-6, σταμάτησε το «ερυθρόλευκο» 3-0 σερί, μειώνοντας σε 9-7 με τον Ετσενίκε, 2:38 πριν τη λήξη του αγώνα! Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε το παραμικρό ο Θρύλος διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε θριαμβευτικά στην κορυφή της Ευρώπης κατακτώντας το Champions League μέσα στην Ιταλία!

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 3-2, 2-1

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ομπράντοβιτς (π/π, 2.41), 1-1 Μάντιτς (περιφέρεια, 1.10), 2-1 Μπούσλιε (π/π, 42’’)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 Μολίνα (π/π, 5.26), 3-2 Γούνας (π/π, 4,24), 3-3 Ίβοβιτς (περιφέρεια, 4.06), 4-3 Φουντούλης (π/π, 3.37), 4-4 Ντι Φούλβιο (περιφέρεια, 1.29),

3ο οκτάλεπτο: 5-4 Φουντούλης (περιφέρεια, 6.21), 6-4 Δερβίσης (περιφέρεια, 5.41), 6-5 Ντι Φούλβιο (π/π, 5.08) 6-6 Αλεσιάνι (κόντρα, 1.20), 7-6 Γεννηδουνιάς (π/π, 47’’)

4ο οκτάλεπτο: 8-6 Φουντούλης (π/π, 06:00), 9-6 Φουντούλης (π/π, 04:11), 9-7 Ετσενίκε (π/π, 02:38)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θ. Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Νικολαΐδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος.

Προ Ρέκο (Βλ. Βουγιασίνοβιτς): Τεμπέστι, Ντι Φούλβιο 2, Μάντιτς 1, Αλεσιάνι 1, Μολίνα 1, Μποντέγκας, Ίβοβιτς 1, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Φιλίποβιτς, Αϊκάρντι, Τζίτο, Βολάρεβιτς.

Video

Olympiacos SFP - Pro Recco 9-7 (LEN Champions League Final, Final8 Genova, 09/06/2018)