.
.
Άνετη νίκη (33-20), επί του Ιωνικού Ν.Φ.

Μετά το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Διομήδη στο Άργος, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 33-20 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας  στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Μετά το πρώτο ημίχρονο στο οποίο προηγήθηκε με 14-11, ο Ολυμπιακός, στην επανάληψη ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και έφτασε άνετα και δίκαια στην τελική επικράτηση. Στη σημερινή αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε ο Νεμάνια Μιλοβάνοβιτς ο οποίος το βράδυ της Παρασκευής ανέβασε πυρετό και υποβλήθηκε σε προληπτικό έλεγχο COVID-19 . Τα αποτελέσματα των εξετάσεων ήταν αρνητικά, ωστόσο αποφασίστηκε να μην χρησιμοποιηθεί για προληπτικούς λόγους.

Από κει και πέρα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 8-6 με τον Μιχαηλίδη στα 14’ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 8-8, τέσσερα λεπτά αργότερα. Οι «ερυθρόλευκοι» με δυο διαδοχικά τέρματα του Κλάγιτς πήγαν στο 10-8 στα 19:55, στο 11-9 με τον Τσούριτς στα 21:32 και στο 12-10 με τον Κόμπετιτς στα 24:02. Ο Αλέξα Κλάγιτς διαμόρφωσε το 14-11 το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Πειραιώτες ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές και διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα. Με τέρματα των Μιχηαλίδη και Τσίλη πήγαν στο 18-12 (35’). Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο ξέφυγε με +12 με τον Κόμπετιτς να γράφει το 29-17 στα 53:00 και τον Παπαδόπουλο στην εκπνοή να σημειώνει το 33-20 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Νέναντ Κλιάιτς δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι αλλά στο δεύτερο ανεβάσαμε ρυθμό, δεν είχαμε πρόβλημα στην επίθεση και φτάσαμε στη νίκη. Παιχνίδι με παιχνίδι θα παίζουμε καλύτερα και θα παρουσιάζουμε βελτίωση. Ωστόσο πρέπει να παίζουμε ενάντια και στους διαιτητές και όχι μόνο κόντρα στον αντίπαλο μας. Πάλι υπήρχαν πολλές λάθος αποφάσεις εις βάρος μας. Αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία σε καμία περίπτωση, όμως δεν είναι φυσιολογική η στάση των διαιτητών».

Στέφανος Μιχαηλίδης: «Στόχος μας στο σημερινό παιχνίδι εκτός από τη νίκη, ήταν να παίξουμε δυνατή άμυνα και να βελτιώσουμε κάποια σημεία στην επίθεση. Στην αρχή μπήκαμε νωθρά αλλά στη συνέχεια ανεβάσαμε ρυθμούς και είχαμε ένα εύκολο δεύτερο ημίχρονο».

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 8-6, 10-8, 12-10, 14-11,(Ημχ), 16-12, 20-14, 23-15, 26-17, 29-18, 33-20

Ολυμπιακός (Nέναντ Κλιάιτς): Καραμπουρνιώτης 2, Τερλέτσκι, Ζάγια, Τσούριτς 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 3, Kόμπετιτς 5, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς, Κλάγιτς 8, Μιχαηλίδης 5, Τσίλης 4

Ιωνικος ΝΦ (Παπακώστας): Τσακνής, Παπανικολάου, Σαμαράς 1, Αϊβαλιώτης 6, Αργυράκης, Ζαχάρης, Σύγγαρης, Αποστολίδης 2, Βασιλείου-Τσάφος, Μπούτος, Καραμασιώτης 1, Σιδηρόπουλος, Λιόλιος 3, Γιόσμου 3, Αλικάκος 1, Λόλας 3

Δίλεπτα: 6/2      Πέναλτι  3/3, 3/4