.
.
Ο «αυτοκράτορας» στο θρόνο του με το 30ό!

Την κατάκτηση του 30ού πρωταθλήματος της ένδοξης ιστορίας της πανηγυρίζει η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Volleyleague. Ο Θρύλος γνώρισε την πιο ανώδυνη ήττα με 3-2 σετ (23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12)  στην έδρα του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, ωστόσο επισφράγισε τον τίτλο, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του φετινού πρωταθλήματος.  Ο «αυτοκράτορας» του ελληνικού βόλεϊ επέστρεψε θριαμβευτικά στο θρόνο του τη φετινή σεζόν, επιβεβαιώνοντας σε όλη τη διάρκεια της ότι είναι η καλύτερη ομάδα της Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός που ξεπέρασε και την μεγάλη ταλαιπωρία που υπέστη όλη η ομάδα από τον κορονοϊό, δεν λύγισε και επανήλθε δυναμικά στη φυσική του θέση, αποδίδοντας πολύ καλό βόλεϊ όλη τη χρονιά. Στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, ο Θρύλος μπήκε να αγωνιστεί ως πρωταθλητής, αφού λίγη ώρα πριν, ο Φοίνικας Σύρου είχε απολέσει τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες του στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό. Ως εκ τούτου το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1, στο 3ο κυριάρχησε και ανέκτησε το προβάδισμα και θα μπορούσε να φτάσει στην τελική επικράτηση  1-3 σετ, παρότι είχαν περάσει στον πάγκο, οι Ζήσης και Στιβαχτής και είχε αποχωρήσει ο Όκολιτς. Ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες με  27-25 το 4ο σετ και με 15-12 το τάι μπρεικ, για την μόλις δεύτερη φετινή ήττα σε 17 αγώνες.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ έφτασε στο 20-22 με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 21-22. Ο Φρομ επανέφερε τη διαφορά του +2 πετυχαίνοντας το 21-23 και το ίδιο έπραξε στο 22-24 δίνοντας το πρώτο σετ μπολ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε (23-24), όμως ο Όκολιτς με πρώτο χρόνο τελείωσε το σετ στο 23-25 και έβαλε το Θρύλο σε ρόλο οδηγού.

Ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-4, αλλά οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά και ανέτρεψαν την κατάσταση φτάνοντας στο 12-9. Στην εξέλιξη του σετ, οι Θεσσαλονικείς πήγαν στο 16-12, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 17-16, αλλά ο στη συνέχεια έκαναν το 25-20 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Κυριάρχησε και προηγήθηκε εκ νέου

Πιο αποφασιστικά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο 3ο σετ, φτάνοντας στο 2-5. Ενώ το σκορ ήταν στο 3-7, ο Όκολιτς τραυματίστηκε και αποχώρησε ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη κυριάρχησε και αύξησε το προβάδισμα της (7-15, 8-17, 10-18). Το προσωρινό 3-0 σερί των Θεσσαλονικέων οι οποίοι μείωσαν σε 13-18, δεν ανησύχησε τους Πειραιώτες οι οποίοι πήραν με 17-25, το σετ και ανέκτησαν το προβάδισμα κάνοντας το 1-2!

Επιστρέφει πρωταθλητής από τη Θεσσαλονίκη

Κοντά στο σκορ ήταν οι δυο ομάδες και στο 4ο σετ, με τον Ολυμπιακό να οδηγεί στο μεγαλύτερο μέρος. Ο Φρομ με τον 9ο ερυθρόλευκο άσσο έγραψε το 12-14 και το 20-21. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε εκ νέου σε 21-21, με τον Έγκλεσκαλνς να δίνει ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (21-22). Στη νέα ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων (22-22), ο Μιγιαϊλοβιτς έγραψε το 22-23 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν  (23-23), αλλά ο Σέρβος ακραίος έδωσε ξανά τη λύση για το πρώτο ματς μπολ στο 23-24. Τελικά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε (25-24) και πήρε το σετ στη συνέχεια με 27-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Στο ται μπρέικ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-2, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 3-2, αλλά με 3-0 σερί οι Πειραιώτες προσπέρασαν ξανά με τον Φρομ να γράφει το 3-5. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό  τους 5-0 σερί που τους έφερε στο 8-5. Ο Ολυμπιακός με άσσο του Φρομ μείωσε στη συνέχεια σε 9-8, όμως ακολούθησε το 11-8 για λογαριασμό των γηπεδούχων.  Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανέτρεψαν την κατάσταση με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 15-12, ωστόσο επιστρέφουν ως πρωταθλητές από τη Θεσσαλονίκη.

Τα σετ: 3-2 σε 2.19. 23-25 (31’), 25-20 (27’),  17-25 (27’), 27-25 (37’), 15-12 (17’)

1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-17, 25-20

3ο σετ: 3-8, 7-16, 14-21, 17-25

4ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 27-25

5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-9, 15-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 16 (13/31 επ., 3 άσσοι, 44% υπ. - 18% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (11/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 28% υπ. - 22% άριστες), Έγκλεσκαλνς 28 (22/48 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Όκολιτς 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Τζιάβρας (λ, 58% υπ. - 58% άριστες), Ανδρεάδης 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικολάκης, Ριζόπουλος (20% υπ. - 20% άριστες), Εφραιμίδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Κομητούδης 1 (1 άσσος), Άγκανιτς 20 (11/12 επ., 9 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Τακουρίδης 4 (4/12 επ.), Εβάντρο 7 (5/13 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. - 47% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 38 (31/55 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 68% υπ. - 41% άριστες), Αντωνιάδης (λ), Πριγέν 1 (1 άσσος), Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 60% υπ. - 30% άριστες), Κανέλλος, Καπετανίδης 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 29% άριστες), Μπούτος.

Kαζάζης: «Ευχαριστώ τον ηγέτη του Ολυμπιακού μας, τον κ. Μαρινάκη»

Ο Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfpgr: «Ξέραμε ότι είχαμε κατακτήσει το πρωτάθλημα και υπήρχε ένα πανηγυρικό κλίμα πριν από το παιχνίδι εξαιτίας του οποίου προσπάθησα να κρατήσω σε εγρήγορση τα παιδιά. Αυτά τα παιχνίδια από δω και πέρα θα μας δώσουν την ευκαιρία να παίξουν όλοι για να κάνουμε μια συντήρηση, ενόψει του Λιγκ Καπ, το οποίο αποτελεί τον επόμενο μας στόχο για φέτος. Θέλω να ευχαριστήσω τον ηγέτη του Ολυμπιακού μας τον κ. Βαγγέλη Μαρινάκη για τη στήριξη του γιατί γνωρίζω ότι στη δύσκολη αυτή περίοδο, αν δεν έκανε το κάτι παραπάνω δεν θα μπορούσαμε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο».