.
.
Σε κακή ημέρα οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ και γνώρισε την πρώτη του ήττα με 3-0 σετ (25-15, 25-20, 25-21) στη φετινή σεζόν. Οι «ερυθρόλευκες» που στο ξεκίνημα της σεζόν έχουν ένα ιδιαίτερα απαιτητικό πρόγραμμα με συνεχόμενους αγώνες και ταξίδια, σε Ευρώπη και Ελλάδα, δεν εμφανίστηκαν έτοιμες και έμειναν μακριά από το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο σε μια αναμέτρηση στην οποία δεν τους βγήκε τίποτα. Το ζητούμενο από εδώ και πέρα για την ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο, είναι η αντίδραση και η βελτίωση της εικόνας που θα επιβεβαιώσει ότι είναι η καλύτερη ομάδα, σε ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα όπως είναι το φετινό.

Στην έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2 και με 5-4 με τη Σάλας, όμως από εκείνο το σημείο δέχθηκε ένα 6-0 σερί, που έφερε μπροστά τις γηπεδούχες με 10-5. Η Χίπε μείωσε σε 10-6 αλλά στην εξέλιξη του σετ, ο ΠΑΟΚ αύξησε την υπέρ του διαφορά και στο 13-6 και στο 14-8. Με επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 15-9, με τις γηπεδούχες να διατηρούν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 21-14.  O Oλυμπιακός δεν έβγαλε αντίδραση στο διάστημα αυτό με αποτέλεσμα να προκύψει το 25-15, χάρη στο οποίο προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ με 1-0 στα σετ.

Η εικόνα διαφοροποιήθηκε στο 2ο σετ, αφού μετά το 3-1 των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 4-3 και πήγε στο 6-4 με την Μαριάνα Κόστα. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα στο 7-6, αλλά με δυο διαδοχικούς πόντους της Σάλας με μπλοκ άουτ και άσσο ο Ολυμπιακός ανέτρεψε την κατάσταση για το υπέρ του 8-7. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι το 9-9, όταν ξέφυγαν με +2 οι ερυθρόλευκες στο 11-9 για να ακολουθήσει ένα 4-0 του ΠΑΟΚ που διαφοροποίησε και πάλι την κατάσταση δίνοντας το προβάδισμα με 13-11. Η Γιώτα μείωσε σε 13-12 αλλά στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 15-12 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός με 3-0 σερί πλησίασε στον πόντο, (15-14) με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 18-14. Με την Εμμανουηλίδου οι ερυθρόλευκες μείωσαν σε 18-16 και σε 19-17, πριν το νέο σερί των γηπεδούχων οι οποίες έφτασαν στο 22-17. Η Μαριάνα Κόστα σημείωσε το 23-19, όμως η Κογιάρ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον ΠΑΟΚ στο 24-19 για να ακολουθήσει το 25-20 και το 2-0 στα σετ.

Στο 3ο σετ, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, αλλά μετά το 7-5, οι γηπεδούχες χάρη σε ένα σερί αύξησαν το προβάδισμά τους για το 11-5, αρχικά και το 13-8 στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί και με άσσο της Μαριάνα Κόστα, πλησίασε στους 2 για το 13-11. Ακολούθησε νέο +4 για τις γηπεδούχες στο 15-11, για να μειώσουν οι «ερυθρόλευκες» σε 15-13, με άσσο της Κατερίνας Γιώτα. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο αφού οι γηπεδούχες πήγαν στο 17-13 και στο 18-14. Η Σάλας μείωσε στους 3 στο 18-15 και η Μαριάνα Κόστα σημείωσε το 19-16, ενώ μετά από επίθεση άουτ της Κογιάρ, διαμορφώθηκε το 19-17. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε από επίθεση της Καλαντάντζε για το 20-17 για τον ΠΑΟΚ που πήγε και στο 21-17.  Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν ξανά στους 2 στο 21-19, αλλά η Μερτέκη σημείωσε το 22-19 . Με πλασέ η Χίπε σημείωσε το 22-20, όμως ακολούθησε το 23-20 και το 25-21 για το τελικό 3-0 σετ υπέρ των γηπεδούχων.

Τα σετ: 3-0 σε 1.13. 25-16 (23’), 25-20 (24’), 25-21 (26’)

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-14, 25-16

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-20

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-21

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνο): Γιώτα 10 (6/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 3 (3/6 επ.), Σάλας 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 64% υπ. - 39% άριστες), Μαριάνα Κόστα 7 (4/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 42% άριστες), Χριστοδούλου, Χίπε 12 (12/33 επ.) / Κακουράτου (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Ξανθοπούλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (1/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μερτέκη 13 (12/23 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 12% άριστες), Κογιάρ 22 (20/37 επ., 2 μπλοκ), Φιντόν 8 (4/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 32% υπ. - 18% άριστες), Λι Ντα Γεόνγκ 2 (2/4 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 31% υπ. - 31% άριστες).

Στέλλα Χριστοδούλου: «Η ομάδα σήμερα έπαιξε πολύ άσχημα. Σε κανένα σημείο δεν καταφέραμε να μπούμε μέσα στο παιχνίδι και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε μια δίκαιη νίκη. Οι ήττες είναι μέσα στον αθλητισμό, το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη και τίποτα δεν κρίνεται σε ένα ματς, τον Οκτώβριο».