.
.
Και τώρα η Ραντίνσκι!

Με το δεξί έκανε ποδαρικό στο νέο έτος η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού η οποία επικράτησε άνετα με 22-3 του ΑΟ Π.Φαλήρου στο Παπαστράτειο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι πρωταθλητές επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους κόντρα στο σημερινό τους αντίπαλο και διεύρυναν το απόλυτα νικηφόρο τους στην Α1.  Πλέον η προσοχή του Θρύλου στρέφεται στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και στο σημαντικό παιχνίδι που ακολουθεί την προσεχή Τρίτη (11/1, 17:30) με αντίπαλο την Ραντίνσκι στον Πειραιά για την 7η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League. Από κει και πέρα στην αναμέτρηση με την ομάδα του Π. Φαλήρου,  δεν αγωνίστηκαν οι Φίλιπ Φιλίποβιτς, Μανώλης Ζερδεβάς και Θανάσης Χρυσοσπάθης για τους νταμπλούχους Ελλάδας. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Γιάννης Φουντούλης με 5 τέρματα, ενώ με 4 ακολούθησαν οι Ντίνος Γενηδουνιάς και Γιώργος Δερβίσης.

Προβάδισμα με 11-1 στο ημίχρονο

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Γιώργος Δερβίσης με ωραίο σουτ από την περιφέρεια άνοιξε το σκορ στα 6:28, με τον Ντίνο Γενηδουνιά τρία λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα «ερυθρόλευκα» τέρματα σκοράροντας στην κόντρα. Με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Γιώργος Δερβίσης, 1:29 πριν τη λήξη του οκταλέπτου, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 ενώ ο Γιάννης Φουντούλης σκόραρε στην κόντρα στην εκπνοή της περιόδου διαμορφώνοντας το 4-0.  Στην έναρξη του 2ου οκταλέπτου, ο Γκίλλας έγραψε το 5-0, για να ακολουθήσει το πρώτο τέρμα των φιλοξενούμενων με τον Τζώρτζη στα 6:50. Όμως οι νταμπλούχοι πάτησαν το πόδι στο «γκάζι» στη συνέχεια, σκόραραν έξι διαδοχικά γκολ και με το επιμέρους 7-1 στη 2η περίοδο διαμόρφωσαν το 11-1 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μισό του αγώνα είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό στην 3η περίοδο και να φτάνουν με το επιμέρους 6-2 το σκορ στο 17-3. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει με άνεση στο 22-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

Tα οκτάλεπτα: 4-0, 7-1, 6-2, 5-0

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Δερβίσης (περιφέρεια, 6:28), 2-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 3:15), 3-0 Δερβίσης (δυο μέτρα 1:29), 4-0 Φουντούλης (κόντρα, 0:01)

2ο οκτάλεπτο: 5-0 Γκίλλας (π/π., 7:31), 5-1 Τζώρτζης (δυο μέτρα 6:50), 6-1 Γραμματικός (περιφέρεια, 5:28), 7-1 Κολόμβος (φουνταριστό, 4:41), 8-1 Γκίλλας (δυο μέτρα, 3:22), 9-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 2:23), 10-1 Δερβίσης (π/π., 1:25), 11-1 Γούβης (π/π., 0:35)

3ο οκτάλεπτο: 12-1 Μαθιόπουλος (κόντρα, 7:19), 13-1 Γενηδουνιάς (6:36), 14-1 Μαθιόπουλος (κόντρα, 4:57), 14-2 Ντε Φρέιτας (π/π., 4:01), 15-2 Φουντούλης (πέναλτι, 3:06), 16-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:58), 16-3 Παπαδόπουλος (περιφέρεια, 1:26), 17-3 Μουρίκης (κόντρα, 0:38)

4ο οκτάλεπτο: 18-3 Δερβίσης (κόντρα, 4:00), 19-3 Φουντούλης (π/π, 2:52), 20-3 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 1:52), 21-3 Φουντούλης (κόντρα, 1:20), 22-3 Φουντούλης (π/π., 0:38)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός 1, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 5, Γούβης 1, Δερβίσης 4, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Σύρμας, Μαθιόπουλος 2

ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Πετρόπουλος, Τζώρτζης 1, Χέλμης, Καλης, Κλήμος, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος 1, Ντε Φρέιτας 1, Κόκκινος, Λιαπάκης, Τσαχιλίδης, Τσαγκάρης, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές

Μάρκο Μπίγιατς: «Παίξαμε καλά, κάναμε ένα καλό παιχνίδι, με συγκέντρωση. Τώρα, έχουμε ένα πολύ σημαντικό ματς για το Champions League, κόντρα στην Ραντίνσκι, την Τρίτη, η οποία είναι μια πολύ καλή ομάδα και πρέπει να παίξουμε το καλύτερο πόλο, για να κερδίσουμε».