.
.
Θα παλέψει για την πρόκριση στην Τουρκία!

Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, γνώρισε την ήττα με 79-83 από τη Νεσίμπε Αϊντίν στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» που διεξήχθη στο ΣΕΦ. Τα κορίτσια του Μάρτινς Ζίμπαρτς παρότι δεν είχαν τον απαιτούμενο αγωνιστικό ρυθμό μετά τη διακοπή των υποχρεώσεων λόγω των εορτών, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 77-64, 6 περίπου λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης δεν το έβαλαν κάτω και με οδηγό την εξαιρετική Εβίνα Σταμάτη μείωσαν στους τέσσερις πόντους τη διαφορά, αφήνοντας ανοικτή την υπόθεση της πρόκρισης.  Οι «ερυθρόλευκες» θα ταξιδέψουν την επόμενη εβδομάδα στην Τουρκία για τον επαναληπτικό με την Νεσίμπε που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (19/1), με στόχο να παλέψουν  για την πρόκριση και να διεκδικήσουν τις πιθανότητες που τους αναλογούν.

Στα θετικά της σημερινή αναμέτρησης καταγράφεται η επιστροφή της Άννας Σπυριδοπούλου στην ενεργό δράση μετά από πολύμηνη απουσία, η οποία πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, αγωνίστηκε για 4:31 και σημείωσε δυο πόντους.

Ισορροπημένο με εναλλαγές στο σκορ το 1ο δεκάλεπτο

Στην έναρξη της αναμέτρησης μετά το προβάδισμα (0-2) της Αϊντίν, ο Ολυμπιακός απάντησε με 7-0 σερί το οποίο διαμορφώθηκε από καλάθι της Βίτολα, τρίποντο της Σταμολάμπρου και δίποντο της Νικολοπούλου για το 7-2, στα 7:04. Στη συνέχεια ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να αντιδράσουν και χάρη σε ένα 9-0, να ανατρέψουν την κατάσταση φτάνοντας στο 7-11 με τρίποντο της Νασισκάιτε στα 4:49. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς βρήκε τις λύσεις στο σημείο αυτό και με νέο 8-0 ανέκτησε τα ηνία της αναμέτρησης. Η Βίτολα μείωσε σε 9-11 (4:28), η Ρουθ Χάμπλιν ισοφάρισε σε 11-11 (3:45) και η Μισέλ Πλουφ με τέσσερις σερί πόντους (δυο εύστοχες βολές και ένα λέι απ), διαμόρφωσε το 15-11 στα 2:42. Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν αφού οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 15-16 με το δεύτερο τρίποντο της Nασισκάιτε (1:04), ο Ολυμπιακός πήγε στο 17-16 με τη Βίτολα στα 27’’, αλλά η Κόκλαρ στα 7’’ σημείωσε το 17-18, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Βρέθηκε πίσω με -9 στην ανάπαυλα

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το τρίτο προσωπικό τρίποντο της Νασισκάιτε, για το 17-21 και μετά από νέο τρίποντο της Ντούμαν προήλθε το 18-24 (8:27). Οι φιλοξενούμενες είχαν ανεβάσει τα ποσοστά τους στα σουτ τριών πόντων και με να προσπάθεια της Ντούμαν έφτασαν στο 18-27 στα 6:42. Ο Ολυμπιακός «ξεκόλλησε» επιθετικά μετά από ωραία προσπάθεια της Εβίνας Σταμάτη η οποία μείωσε σε 20-27 στα 5:42, όμως με τέσσερις σερί πόντους της Ντουμάν διαμορφώθηκε το 20-31 (στα 3:44). Οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με ένα δικό τους 4-0, το οποίο προήλθε από το καλάθι της Νικολοπούλου με το λέι απ της Πλουφ στον αιφνιδιασμό για το 24-31 στα 3:36. Με καλάθι και φάουλ της Νασισκάιτε η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους υπέρ της Τούρκικης ομάδας, για το 24-34 (3:15), με τη Σταμολάμπρου να γράφει λίγο αργότερα το 28-36 με δυο εύστοχες βολές (2:34). Η Κριστίν Βίτολα με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους, διαμορφώνοντας το 31-36, 1:54 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Όμως με το τέταρτο προσωπικό της τρίποντο η Νασισκάιτε σημείωσε το 31-39, με την Πλουφ να απαντάει άμεσα στον αιφνιδιασμό μειώνοντας σε 33-39 (1:01).  Στο χρόνο που απέμεινε διαμορφώθηκε το 34-43 που ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Επάνοδος για Σπυριδοπούλου, αύξησε τη διαφορά η Νεσίμπε

Στην έναρξη της 3ης περιόδου, η Άννα Σπυριδοπούλου, η οποία μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, μείωσε σε 38-43, με την Αγγελική Νικολοπούλου να πετυχαίνει το 40-47 στα 7:12.  Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα 4-0 σερί που ανέβασε στους 11 πόντους τη διαφορά υπέρ της Νεσίμπε για το 40-51. Η Νικολοπούλου απάντησε με δίποντο για το 42-51, όμως οι φιλοξενούμενες αύξησαν  τη διαφορά στο +14, πηγαίνοντας το 42-58 στα 4:51 με τρίποντο της Τόμας.  Στα λεπτά που ακολούθησαν οι φιλοξενούμενες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 52-65 στη λήξη της 3ης περιόδου.

Αντίδραση με οδηγό τη Σταμάτη!

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την Εβίνα Σταμάτη να οδηγεί στην προσπάθεια ανατροπής. Η αρχηγός του Θρύλου με τρίποντο και δίποντο μείωσε σε 57-65 στα 9:21 και με νέο τρίποντο στα 8:47, διαμόρφωσε το 60-67. Η Ντούμαν απάντησε για το 60-69 (8:18), αλλά η Τολφρι με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έριξε ξανά τη διαφορά στους 7 πόντους μειώνοντας σε 62-69 στα 7:20.  Όμως οι φιλοξενούμενες δεν επέτρεψαν να πλησιάσει ο Ολυμπιακός ακόμα περισσότερο αφού η Νασισκάιτε με νέο τρίποντο επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα για το 62-72 στα 6:59. Με δυο εύστοχες βολές της Βίτολα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 64-72 (6:48), αλλά δέχθηκε νέο 5-0 σερί και έμεινε πίσω με 64-77 ύστερα από τρίποντο της Ντούμαν (6:03). Οι «ερυθρόλευκες» δεν το έβαλαν κάτω και απάντησαν με δικό τους 6-0 σερί, πλησιάζοντας ξανά στους 7 πόντους με τρίποντο της Σταμάτη, η οποία έγραψε το 70-77, στα 4:16. Η αρχηγός του Θρύλου σημείωσε και το 72-79 στα 3:38, για να ακολουθήσει το 72-81 από τη Νεσίμπε και το 74-81 από τη Νικολοπούλου 2:31 πριν τη λήξη.  Η εξαιρετική Εβίνα Σταμάτη με το τέταρτο της τρίποντο μείωσε στους 4 τη διαφορά για το 77-81 στα 40’’, φτάνοντας στους 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με την Τόμας για το 77-83 (0:55), αλλά η Πλουφ σκόραρε μέσα από τη ρακέτα στα 40’’ για το 79-83, που ήταν το τελικό σκορ.

Tα δεκάλεπτα: 17-18, 34-43, 52-65, 79-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Νικολοπούλου 10 (5/6 δίποντα, 9 ασίστ), Πλουφ 14 (7 ριμπάουντ), Σταμάτη 20 (4/7 τρίποντα), Σταμολάμπρου 8, Βιτόλα 11 (1/2 τρίποντα), Αλεξανδρή 1, Δίελα, Χάμπλιν 8 (3 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 2, Τόλφρι 5 (1/3 τρίποντα)

Νεσίμπε Αϊντίν (Ερμάν Όκερμαν): Κόατες 20 (13 ριμπάουντ), Έλντας 2, Νασισκάιτε 27 (5/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόμας 13, Ουγκιούλ 2, Κόκλαρ 2, Ντούμαν 15 (3/5 τρίποντα), Γιλντιζάν 2

Δηλώσεις:

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Σε τόσο υψηλό επίπεδο είχαμε να παίξουμε πριν από τα Χριστούγεννα, από το ματς με την Ενισέι. Σίγουρα, ήταν δύσκολο να παρουσιάσουμε καλό πρόσωπα για ολόκληρο το 40λεπτο. Είχαμε αναλύσει πολλά πράγματα, κάποια δούλεψαν, κάποια όχι τόσο καλά. Να δώσουμε συγχαρητήρια στις παίκτριες της Νεσίμπε, κάποιες από αυτές έκαναν τη διαφορά. Τέλος πάντων, ήταν το πρώτο ματς, είμαστε σε θέση να διεκδικήσουμε ακόμα, θα παλέψουμε για τη νίκη στον άλλο αγώνα».

Εβίνα Σταμάτη: «Το ματς κρίθηκε στην άμυνα, 83 πόντοι είναι πάρα πολύ. Το χειρότερο είναι, ότι ήταν από σουτ που δώσαμε εμείς πολύ εύκολα. Το ξέραμε ότι η Νεσίμπε είναι μια ομάδα που σουτάρει πολύ καλά, έχει καλές παίκτριες, έχει σουτέρ και τους δώσαμε ρυθμό από την αρχή. Αυτό μας στοίχισε. Παρόλα αυτά, κρατήσαμε κοντά, βάλαμε 79 πόντους, η διαφορά είναι μικρή, δεν έχει τελειώσει τίποτα. Έχουμε άλλο ένα ματς στην Τουρκία και εννοείται, ότι θα πάμε εκεί να τα δώσουμε όλα για τη νίκη».