.
.
Δεύτερη νίκη για τους Παίδες, 33-23 τον Ο.Φ. Νέας Ιωνίας

Βρίσκουν και πάλι ρυθμό οι Παίδες του τμήματος Χάντμπολ της Ακαδημίας του Ολυμπιακού, οι οποίοι επικράτησαν με 33-23 εντός έδρας του Ο.Φ. Νέας Ιωνίας για την εξ αναβολής 3η αγωνιστική της Β Φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΧΑ. Με τους Τσολάκη και Ξάμπλα να πετυχαίνουν από 9 και 8 τέρματα αντίστοιχα, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και πλέον βρίσκονται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μόλις έναν βαθμό πίσω από τον Αθηναϊκό, ενώ την Τετάρτη (6/4) θα αντιμετωπίσουν τον Άρη Νίκαιας εκτός έδρας με στόχο το «3 στα 3».

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο αποφασιστικά την αναμέτρηση και πήρε ένα ισχνό προβάδισμα με 3-2 στην αρχή του παιχνιδιού, ενώ διεύρυνε την υπέρ του διαφορά στο +3 μετά από 15 λεπτά αγώνα, για το 11-7. Σε διάστημα πέντε λεπτών, οι Πειραιώτες κατάφεραν να ξεφύγουν με +5, γοα το 14-9, όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και εκμεταλλευόμενοι ορισμένες άστοχες επιλογές του Ολυμπιακού, κατάφεραν να φέρουν και πάλι τη διαφορά στο -3, μειώνοντας σε 18-15, που ήταν και το σκορ του πρώτο ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «μουδιασμένα» το δεύτερο μέρος του αγώνα, πετυχαίνοντας από ένα τέρμα, μετά από περίπου 6 λεπτά παιχνιδιού, με την ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου να είναι αυτή που τελικά θα επιβάλει το ρυθμό της και θα φτάσει τη διαφορά στο +6, για το 27-21 με 10’ να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις, για να διασπάσουν την πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, καταφέρνοντας να ολοκληρώσουν την αναμέτρηση με διψήφια διαφορά, με το 33-23 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Βύρων Παπαδόπουλος) Ανδριώτης, Βαμβακάρης Αχ., Στραβαχιλλέας, Βαμβακάρης Σ., Καμπόλης, Ξάμπλας, Φουσέκας, Χρυσουλης, Τσολάκης, Στεφανίδης, Μαλατράς, Τσελεμπής, Γραμματικός

Ο.Φ. Νέας Ιωνίας (Γιώργος Μπένιας) Κασσαφάδος, Πολίτης, Ρουζινός, Βασιλείου, Μαντεν, Κουτσός, Φλώρος, Μυρτάι, Λεσκαι, Λιάκος, Κουφαλης, Στυλιανέλης