.
.
Απώλεια στην πρεμιέρα...

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της φετινής Handball Premier. Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος και γνώρισαν την ήττα με 25-22, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ. Το πρώτο ημίχρονο (13-11) βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά-κοντά στο σκορ, ωστόσο στο δεύτερο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν με τον απαιτούμενο ρυθμό. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη πίεσε ως το φινάλε για την ανατροπή, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 23-21, με την ΑΕΚ στη συνέχεια να φτάνει στο 24-20. Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός αφήνει ήδη πίσω του το πρώτο ματς του πρωταθλήματος και επικεντρώνεται στο επόμενο, αφού στις 24/9, θα παίξει στην έδρα του ΑΣΕ Δούκα, για τη 2η αγωνιστική.

Με γκολ του Βέμπερ στο 5ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1, όμως η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα (2-1). Ο Κανδύλας έφερε το ματς στα ίσια (2-2), ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 4-2, με τον Θρύλο να ισοφαρίζει (4-4) ξανά, αυτή τη φορά με Καραμπουρνιώτη (4-3) και Βέμπερ. Στο 15ο λεπτό, ο Μαντάλινιτς έδωσε «αέρα» τριών γκολ (8-5) στους γηπεδούχους, αλλά ο Ολυμπιακός είχε ξανά απάντηση, με τον Κανδύλα, για το 8-6. Ο Μοντόρο μείωσε εκ νέου σε 9-7, ο Παπαδόπουλος σε 10-8, αλλά η ΑΕΚ έκανε το 12-10, στο 28:30. Στο 29ο λεπτό, ο Βέμπερ έδειξε την κλάση του, μείωσε σε 12-11 για τον Θρύλο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 13-11 υπέρ των «κιτρινόμαυρων».

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-12, με τον Γκράτζαν. Ωστόσο, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «ερυθρόλευκων» και πήρε για πρώτη φορά διαφορά τεσσάρων τερμάτων (16-12, 36:20), με το σκορ να φτάνει στη συνέχεια στο 18-13. Στο 45:30, ο Νιόκας μείωσε σε 18-14, ενώ στο 48ο λεπτό, ο Παπαβασίλης σκόραρε για το 20-16. Η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά στο +6 (22-16), όμως ο Ολυμπιακός την «ψαλίδισε», με Παπαβασίλη (22-17) και Βέμπερ, για το 22-18, με τον Οστρούτσκο να «γράφει» το 23-19, στο 53ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει για την ανατροπή και μείωσε σε 23-20, στο 55ο λεπτό, με τον Βέμπερ, χάνοντας στη συνέχεια μεγάλη ευκαιρία για το 23-21. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήγαν στο 24-20, ενώ έφτασαν και στο 25-20. Ο Οστρούτσκο μείωσε σε 25-21 και ο Δομπρής σε 25-22, στο 59ο λεπτό, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς στο ΟΑΚΑ.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 6-4, 8-5, 10-8, 11-9, 13-11 (ημχ.), 15-12, 17-13, 18-13, 21-16, 23-20, 25-20

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 1, Τικ, Ζίβκοβιτς, Γιούκιτς 4, Μαντάλινιτς 9, Νικολαΐδης, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 3, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 2, Κεδέρης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Νιόκας 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 4, Βέμπερ 5, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 2, Γκράνταν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Οι δίλεπτες: 4-4

Τα πέναλτι: 1/2-2/3

Δηλώσεις:

Γιώργος Καρασαββίδης: «Το ματς μπορούσε να πάει στο σκορ. Η εικόνα μας δεν ήταν καλή, το σκορ μπορούσε να πάει και καλύτερα και χειρότερα. Η ΑΕΚ ήταν έτοιμη ψυχολογικά για μία μάχη, εμείς φυσιολογικά ερχόμενοι από μια προετοιμασία που όλα πηγαίνουν καλά, έχοντας πάρει το πρωτάθλημα, δεν καταφέραμε να είμαστε έτοιμοι για αυτό το ματς όσο θα θέλαμε. Ωστόσο, ό,τι έκπληξη ήταν να πάρουμε από την ΑΕΚ την πήραμε, νομίζω τώρα τους… μετρήσαμε και στη συνέχεια, θα είμαστε διαφορετικοί».

Μπάμπης Δομπρής: «Είναι αλήθεια, ότι δεν πιάσαμε τα στάνταρ απόδοσης που θέλαμε σήμερα. Φάνηκε, ότι δεν ήμασταν έτοιμοι για ένα παιχνίδι τόσο υψηλών απαιτήσεων, κυρίως στο κομμάτι της νοοτροπίας και από εκεί και πέρα, το θετικό που κρατάμε είναι, ότι ακόμα και με αυτή την εμφάνιση, που είναι πολύ μακριά από τα στάνταρ μας, ήμασταν κοντά στο σκορ. Σίγουρα, αν κάποιες φάσεις είχαν πάει διαφορετικά, θα μπορούσαμε να είχαμε διεκδικήσει το παιχνίδι ως το τέλος, για αυτό πρέπει να δούμε στο βίντεο τα λάθη μας, να είμαστε πιο έτοιμοι στο επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ, στο οποίο πιστεύω, θα είμαστε όπως πρέπει».