.
.
«Καθαρή» νίκη (3-1) επί του Άρη στο Ρέντη!

Μία εβδομάδα μετά την άνετη εκτός έδρας νίκη (0-3) επί του ΑΟ Μαρκόπουλου, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επέστρεψε νικηφόρα στο κλειστό του Ρέντη. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-1 σετ (25-18, 23-25, 25-22, 25-11) του Άρη στο «Μ. Μερκούρη», για την 7η «στροφή» της Volley League, μετρώντας εννιά άσσους και οκτώ μπλοκ. Με πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 24 πόντους, οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ, έκαναν το 2-1 με ανατροπή στο φινάλε, ενώ ήταν κυρίαρχες στο τέταρτο (25-11), πανηγυρίζοντας τη νίκη επί των «κίτρινων» στο Ρέντη, συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα!

Με πόντο της Σάλας, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1 στο πρώτο σετ, με την Κούμπουρα να ανεβάζει το σκορ στο 9-4. Με νέα επίθεση της Κούμπουρα, ο Θρύλος έφτασε στο 10-5, με την Εμμανουηλίδου να δίνει «αέρα» έξι πόντων (12-6). Στη συνέχεια, η Γουίντερς έκανε το 19-12, οι «κίτρινες» κάρφωσαν άουτ (20-12), με την Κούμπουρα να «γράφει» το 22-16. Η Σέρβα διαγώνια «χτύπησε» ξανά, για το 23-18, με την Τσούμπα να κάνει λάθος και τις «ερυθρόλευκες» να κατακτούν το πρώτο σετ με 25-18 (1-0).

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 5-1 και 6-3, με την Κούμπουρα να μειώνει σε 6-4, με πάιπ και να ισοφαρίζει σε 8-8. Η Σάλας, με νέα πάιπ, έδωσε το προβάδισμα (9-8) στον Θρύλο, η Κούμπουρα κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 11-9, με την Γουίντερς να επιτίθεται εξαιρετικά, για το 12-11. Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω με τέσσερις πόντους (16-20), όμως η Σάλας, με τρεις διαδοχικές επιθέσεις, μείωσε σε 22-21. Μετά από άουτ των Θεσσαλονικέων, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22, όμως τελικά, απώλεσε το δεύτερο σετ με 25-23 (1-1).

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω (0-3, 1-4, 2-7) από τις φιλοξενούμενες, με την Εμμανουηλίδου να μειώνει σε 8-6. Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν τρεις φορές, με Γουίντερς (17-17, 19-19) και Σάλας (18-18), με την Κούμπουρα να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα (20-19) στο σετ! Με άσσο της Χριστοδούλου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +2 (22-19), η Εμμανουηλίδου «έγραψε» το 22-20, με πρώτο χρόνο, με την Σάλας να κάνει το 24-22. Έτσι, μετά από άουτ επίθεση της Τσούμπα, τα κορίτσια του Θρύλου έκαναν το 2-1, με 25-22.

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι «μπήκε» εξαιρετικά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 8-1, με άσσο της Κούμπουρα, ενώ η Ολμπρεχτ έκανε το 9-1! Με άσσο της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 11-2, με την Κουβανή ακραία να ανεβάζει τη διαφορά στο +10 (16-6), με πλασέ. Η Κούμπουρα έκανε το 17-7 για τον Ολυμπιακό, η Γουίντερς το 18-7 (+11), με την Ολμπρεχτ να κερδίζει έναν ακόμα πόντο, με πρώτο χρόνο, για το 19-8. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-11 και συνάμα, τη νίκη με 3-1 στο Ρέντη!

Τα σετ 3-1 (σε 1.39): 25-18, 23-25, 25-22, 25-11

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-14, 25-18

2ο σετ: 6-8, 15-16, 16-21, 23-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 21-19, 25-22

4ο σετ: 8-1, 16-6, 21-10, 25-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.- 44% άριστες), Όλμπρεχτ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 18 (14/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 73% υπ.- 45% άριστες), Κούμπουρα 24 (17/48 επ., 7 άσσοι), Χριστοδούλου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 36% υπ.-23% άριστες)

Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 1 (1 άσσος), Απλαδά 6 (4/8 επ. 2 μπλοκ), Τσούμπα 20 (19/62 επ., 1 άσσος), Σίλβα 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Μοντάνο 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 28% υπ. - 20% άριστες), Ρόμπινσον 14 (12/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ 21% υπ. – 11% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 60% υπ. - 24% άριστες), Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου 1 (1/4 επ.), Αποστολίδου, Νταφοπούλου 1 (1 μπλοκ), Καμπούρη (λ, 100% υπ.), Σαλαγκούδη

Λορέντζο Μιτσέλι: «Το δεύτερο σετ, είδαμε όλοι πως πήγε. Στο τρίτο, το γυρίσαμε όταν έπρεπε, ήταν μία δύσκολη κατάσταση, ενώ στο τέταρτο μπήκαμε δυνατά και κερδίσαμε. Είμαι περήφανος για τα κορίτσια, συγχαρητήρια».

Σοφία Κοσμά: «Το αποτέλεσμα ήρθε δύσκολα, αλλά νομίζω εμείς το κάναμε δύσκολο. Ενώ ξεκινήσαμε αρκετά καλά, είχαμε ένα μπλακ άουτ, το οποίο συνεχίστηκε. Παρόλα αυτά, στο τρίτο σετ καταφέραμε και το γυρίσαμε. Κρατάμε τη νίκη και το ότι η ομάδα, ενώ βρισκόταν πίσω σε δύο σετ, κέρδισε, δεν χάσαμε κανέναν βαθμό. Σίγουρα, θα δούμε τα λάθη μας, για να τα διορθώσουμε. Η δουλειά που γίνεται από τον προπονητή είναι πολύ καλή, υπάρχει πολλή μεθοδικότητα. Ο προπονητής πιστεύει πάρα πολύ στην ομάδα, κάτι που είναι πολύ σημαντικό και νομίζω, ότι στο τέλος θα φανούν πολύ καλά αποτελέσματα».