.
.
Απώλεια στο Μαρούσι...

Στο πρώτο ντέρμπι του φετινού πρωταθλήματος, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, αφού προηγήθηκε με 2-0, όμως ηττήθηκε με 3-2 σετ στο κλειστό του Αγ. Θωμά, για την 6η αγωνιστική. Ο Θρύλος «πλήρωσε» τις τρεις επί της ουσίας απουσίες του, αφού αγωνίστηκε χωρίς τους δύο βασικούς του λίμπερο, Γκαρά και Τζιάβρα, ενώ «έχασε» και τον Δαλακούρα από τη φυσική του θέση (πήρε το ρόλο του λίμπερο), στερώντας μία έξτρα επιλογή από τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα δύο πρώτα σετ (22-25, 24-26) και προηγήθηκαν με 2-0, ενώ θα μπορούσαν να είχαν «τελειώσει» το ματς, αν είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στην φετινή Volley League, όμως πήρε έναν βαθμό από το ντέρμπι στο Μαρούσι, παραμένοντας στην κορυφή, με 15 πόντους (όσους και ο ΠΑΟΚ).

Προβάδισμα με 2-0!

Με μπλοκ άουτ του Στερν και πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 6-6 στο ξεκίνημα. Παγένκ και Στερν έδωσαν, στη συνέχεια, προβάδισμα στον Θρύλο, με 7-6 και 8-7, με τον Σλοβένο κεντρικό να κερδίσει δύο διαδοχικούς άσσους, για το +3 (7-10). Με πόντο του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν το +3 (8-11), ο Στερν «έγραψε» το 12-9, με μπλοκ άουτ, με τον Ιντάλγκο να «χτυπάει» για το 14-11. Με μπλοκ του Παγένκ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +4 (11-15), ενώ μετά από άουτ του Φράγκου, βρέθηκε στο +5 (11-16), το οποίο κράτησε ο Παγένκ, με πρώτο χρόνο, για το 17-12. Μετά από επαφή του Φράγκου στο φιλέ, ο Θρύλος «ανέβηκε» στο 21-16, ο Λινάρδος έκανε το 22-17, με τον Ιντάλγκο να καρφώνει, για το 23-18! Ο Κουβανός ακραίος πήρε μία ακόμη επίθεση, την οποία μετέτρεψε σε πόντο, για το 24-21, ενώ μετά από άουτ σερβίς των «πράσινων», η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22 (0-1).

Με μπλοκ του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0, όμως ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (4-2). Οι «πράσινοι» έφτασαν στο 8-5, ο Στερν μείωσε σε 8-6 και ο Στερν σε 9-8, με τον Παγένκ να ισοφαρίζει σε 11-11, με τρομερό μπλοκ! Τράβιτσα και Στερν ισοφάρισαν εκ νέου σε 12-12 και 13-13, αντίστοιχα, με τον Κουμεντάκη να δίνει προβάδισμα (13-14) στον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε στο +2 (13-15), με άσσο του Παγένκ. Με άσσο του Τράβιτσα, ο Θρύλος προηγήθηκε με τρεις πόντους (14-17), διαφορά που κράτησε ο Ιντάλγκο (15-18), με πάιπ. Με άσσο του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +4 (17-21), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε σετ μπολ (22-24). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24, με μπλοκ του Κουμεντάκη, ο οποίος με τον ίδιο τρόπο, έκανε το 25-24! Με τον Θρύλο να κρατά την ψυχραιμία του και να κερδίζει και το δεύτερο σετ, με 26-24 (0-2), μετά από άουτ επίθεση του Κοβάρ!

Χαμένη ευκαιρία...

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 3-0 και 5-2, με τον Κουμεντάκη να μειώνει σε 5-3, με μπλοκ άουτ. Με τον ίδιο τρόπο, ο Ιντάλγκο μείωσε σε 6-4, ενώ ήταν και αυτός που έκανε το 9-7, με εντυπωσιακή επίθεση. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +5 (12-7), ο Κοβάρ σέρβιρε άουτ (12-8) και ο Στερν μείωσε σε 13-9, με μπλοκ άουτ. Με ωραία πάιπ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο σκορ (14-10), με τον Κουβανό ακραίο να μειώνει ξανά στους τέσσερις πόντους (16-12). Μετά από δύο λάθος επιθέσεις του Ερνάντεζ, ο Θρύλος έφτασε στο -2 (16-14), ο Παγένκ «έγραψε» το 17-15, όμως ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +7 (22-15). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 22-17, με μπλοκ άουτ του Χανδρινού, ο Πετρέας κάρφωσε άουτ (22-18) και ο Τράβιτσα, με μπλοκ, έκανε το 22-19, με τον Στερν να «χτυπάει» ξανά, για το 22-20! Μετά από λάθος του Χανδρινού, οι «πράσινοι» έφτασαν σε σετ μπολ (24-20), όμως ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-22, με παράβαση του Ερνάντεζ, αλλά τελικά, ήρθε το 25-22, για το 2-1.

Με επίθεση του Ιντάλγκο, ο Θρύλος προηγήθηκε με 3-1 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με τον Στερν να κάνει το 4-2. Με άσσο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +3 (4-7), ο Λινάρδος κράτησε τη διαφορά (5-8), με πρώτο χρόνο, όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 8-8. Με πάιπ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα (8-9), με τον Κουβανό ακραίο να «χτυπάει» δύο ακόμα φορές, για το 10-9 και το 11-9! Ο Φράγκος κάρφωσε άουτ, για το 12-9 του Θρύλου, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 12-11, όμως ο Ιντάλγκο δήλωσε ξανά «παρών», για το 14-12. Με μπλοκ του Κουμεντάκη, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι διατήρησε το +2 (13-15), Ιντάλγκο και Στερν έκαναν το 18-16 και το 19-17, αντίστοιχα, με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει (20-19). Ο Στερν ισοφάρισε σε 20-20, ο Κουμεντάκης σε 22-22, όμως οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα ίσια (2-2), κατακτώντας το τέταρτο σετ με 25-22.

Στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ, ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 1-1, με μπλοκ άουτ, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 6-2, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 6-3, με πάιπ. Με άσσο του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 6-4, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 7-6, με μπλοκ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 11-8 και στο 14-10 και τελικά, έκανε το 15-10 και το 3-2 σετ.

Τα σετ 3-2 (σε 2.29): 22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10

1ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 14-16, 17-21, 24-26

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-22

4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 25-22

5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-9, 15-10

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 16 (12/24 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 35% άριστες), Πετρέας 6 (3/8 επ., 1 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (10/14 επ. 2 μπλοκ), Φράγκος 9 (5/25 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 63% υπ. - 50% άριστες), Ερνάντες 19 (17/39 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. 65% υπ. - 47% άριστες), Μπάσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/9 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στερν 16 (14/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (11/24 επ. 1 άσσος, 2 μπλοκ, 78% υπ. - 78% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 21 (20/36 επ. 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες) / Δαλακούρας (λ. 50% υπ. - 25% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 1 (1/3 επ.)

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Παίξαμε βόλεϊ στο επίπεδο μας για δύο σετ, όμως μετά από κάποιες καταστάσεις χάσαμε τη συγκέντρωση μας, δεν ήταν δικαιολογία ότι δεν ήμασταν πλήρεις σε αυτό το παιχνίδι. Τώρα, πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ματς, για να βελτιώσουμε το παιχνίδι μας».

Άλεν Παγένκ: «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο ματς, το περιμέναμε. Στα δύο πρώτα σετ, τους πιέσαμε πολύ και είχαμε καλή εικόνα στο ματς. Μετά, δεν ξέρω... Ίσως άρχισαν να παίζουν καλύτερα. Η δική μας απόδοση έπεσε λίγο. Έτσι, ηττηθήκαμε με 3-2 σετ. Στο τέλος, όμως, κερδίσαμε έναν βαθμό. Υπό αυτό το πρίσμα, αυτό είναι ως ένα σημείο θετικό, καθώς είναι ακόμα η αρχή της σεζόν. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κοιτάξουμε μπροστά».