.
.
Θρύλος... απόλαυση, 91-35 τον ΠΑΟΚ!

Εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη με 56 πόντους διαφορά πανηγύρισε, κόντρα στον ΠΑΟΚ, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, οι νταμπλούχες Ελλάδας επιβλήθηκαν με 91-35 των «ασπρόμαυρων» στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, για την 9η αγωνιστική της Α1 και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν απόλυτα στο ματς, δέχθηκαν μόλις 16 πόντους σε 33 λεπτά και πήραν ακόμα και προβάδισμα +61 (80-19), κάνοντας το «εννιά στα εννιά» με τον καλύτερο τρόπο! Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Σταμολάμπρου, με 18 πόντους (17 η Γκούσταφσον).

Η προσοχή του Θρύλου στρέφεται, πλέον, στην αναμέτρηση με την Βίρτους Μπολόνια, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της EuroLeague, την οποία θα υποδεχθούν την Τετάρτη (7/12) στις 17:30 στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ.

Προβάδισμα +33 (45-12) στο ημίχρονο!

Με λέι απ της Σύρρα «μπήκε» στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος προηγήθηκε με 2-0, στο 9:45. Οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 10-0, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών (6:01), με καλάθι της Γκούσταφσον, με τις «ασπρόμαυρες» να μειώνουν σε 10-6. Ωστόσο, τα κορίτσια του Θρύλου πάτησαν «γκάζι» και με 14-0 σερί και δύο εύστοχες βολές της Νικολοπούλου, ξέφυγαν με +18 (24-6), ένα λεπτό πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου! Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-8, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (9:39), η Σουκ έκανε το 26-8, με την Αγιούσο να ανεβάζει τη διαφορά στο +21 (31-10), με τρίποντο (5:24). Η εξαιρετική εμφάνιση των «ερυθρόλευκων» σε επίθεση και άμυνα συνεχίστηκε, με την Αγιούσο να κάνει το 43-12 (1:37). Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 45-12, με καλάθι της Σταμολάμπρου, 36 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημίχρονου και πήγε με +33 στα αποδυτήρια!

Στο +57 (73-16) στο τρίτο δεκάλεπτο!

Με... κεκτημένη ταχύτητα, συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι νταμπλούχες Ελλάδας, που «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +40 (52-12), με την Γκούσταφσον, στο 6:40 του τρίτου δεκάλεπτου. Στο 3:43, η Γκούσταφσον «χτύπησε» ξανά και έδωσε «αέρα» 50 πόντων στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 62-12, με την Σταμολάμπρου να σκοράρει τρίποντο στον αιφνιδιασμό (3:06), για το +53 (65-12). Ο ΠΑΟΚ ήταν «κολλημένος» στους 12 πόντους, λόγω της εντυπωσιακής άμυνας του Θρύλου, με την Σπυριδοπούλου να κάνει το 71-16 (+55), στο 1:18. Η διαφορά, ωστόσο, ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με την Νικολοπούλου να «γράφει» το +57 (73-16), στο 0:21, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο!

+61 (80-19) και επικράτηση με 91-35!

Στο 8:01, η Νικολοπούλου οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» στο +59 (75-16), με την Σουκ να σκοράρει από τα 6,75μ. (5:37), για το +61 (80-19). Στα τελευταία πέντε λεπτά, ο Μάρτινς Ζίμπαρτς προχώρησε σε πολλές αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στις πιο νεαρές αθλήτριες του ρόστερ. Στο 2:20, η Σύρρα πέτυχε ένα ακόμα καλάθι, για το 84-29, με την νεαρή Γκουζέλου να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ (0:38), για το 89-32! Έτσι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 91-35.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 45-12, 73-16, 91-35

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 18(2), Σταμάτη 2, Αγιούσο 5(1), Σπυριδοπούλου 12, Σύρρα 7(1), Γκούσταφσον 17(1), Νικολοπούλου 10, Δίελα 4, Χουγκάζ, Γκουζέλου 5, Σουκ 11(1), Βαμβακά

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 2, Κιολέογλου 6(2), Θεοδώρου 6, Κατσαμούρη 3, Μηνοβγίδου 3(1), Γουίλσον, Καρλάφτη 12(2), Τόγια, Κολλάτου

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Παίξαμε με πολλή διάθεση και πολύ καλή νοοτροπία, πιάσαμε υψηλό ρυθμό από την αρχή, έχοντας εξαιρετικό πρόσωπο στην άμυνα. Είναι λογικό, να είμαι πολύ ικανοποιημένος, πραγματικά μπράβο στα κορίτσια! Σκοράραμε με κάθε πιθανό τρόπο, παίξαμε ωραίο μπάσκετ».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Η διαφορά δυναμικότητας είναι μεγάλη. Ήταν ένα εύκολο ματς για εμάς, ο κόουτς είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλες τις αθλήτριες, ενόψει και του αγώνα που έρχεται με την Βίρτους Μπολόνια. Νομίζω, το ματς δεν χρειάζεται κριτική, συγχαρητήρια στην ομάδα μου, συνεχίζουμε».