.
.
Ολυμπιακός - Λουντογκόρετς 1-1

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος ήταν αισθητά βελτιωμένη, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, του πρώτου φιλικού, απέναντι στη Βάτενς. Η ομάδα μας βρήκε απέναντί της έναν ανώτερο αντίπαλο, με ποιότητα στο ρόστερ της (στην ενδεκάδα, συγκεκριμένα) και αρκετή διάθεση για να πιέσει. Η Λουντογκόρετς είναι μία ομάδα αρκετά πιο έτοιμη από τον Ολυμπιακό. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι αυτό κόντρα στην ομάδα μας, ήταν το έβδομο, κατά σειρά, φιλικό προετοιμασίας. Ο Ολυμπιακός στάθηκε καλά στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους, αντεπεξήλθε στην πίεση των Βούλγαρων και μάλιστα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα πρώτος, με τον Κώστα Φορτούνη να ολοκληρώνει με γκολ μία φάση με πολύ ωραία ανάπτυξη.

Την ενδεκάδα, την οποία παρέταξε ο Μπέσνικ Χάσι, αποτελούσαν οι Καπίνο, Φιγκέιρας (δεξί μπακ), Κούτρης (αριστερό), Σισέ-Μποτία (στόπερ), Ρομαό-Σιώπης (αμυντικοί χαφ), Φορτούνης (ελεύθερος στον άξονα), Μάριν (ελεύθερος αριστερά), Ανδρούτσος (δεξιά) και Σεμπά (στην κορυφή της επίθεσης). Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε ωραία ανάπτυξη από την άμυνα. Στόχος του Μπέσνικ Χάσι είναι οι στόπερ να συμμετέχουν ενεργά στο ματς και αυτό το στοιχείο φάνηκε καθαρά στο πρώτο μέρος του αγώνα με τη Λουντογκόρετς. Ο Μάριν είχε τη ευχέρεια (βάσει των οδηγιών του τεχνικού του Ολυμπιακού) να κινηθεί ελεύθερα, αλλά προς το αριστερό κομμάτι της μεσαίας γραμμής και προς την επίθεση.

Η είσοδος του Κώστα Φορτούνη (για τον οποίο ήδη ο Μπέσνικ Χάσι έχει εκφράσει εκτίμηση -και- μέσω δηλώσεών του) στην ενδεκάδα και δη στον άξονα, έδωσε στον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να κυκλοφορεί πολύ καλά την μπάλα στο κέντρο. Η συνεργασία του Έλληνα άσου με τον Γερμανό ήταν καλή και ουσιώδης, όμως και ο Ανδρούτσος από δεξιά, έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Ο νεαρός άσος είχε επίσης εξαιρετικές συνεργασίες με τον «Φόρτου» και μάλιστα έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο γκολ της ομάδας μας, το οποίο -να σημειώσουμε- άρχισε από τον Ρομαό και την ωραία πίεσή του, η οποία απέφερε κλέψιμο στη μεσαία γραμμή. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και το ίδιο και το δίδυμο των αμυντικών μέσων. Η ισοφάριση ήρθε από μία στιγμιαία ολιγωρία, η οποία έδειξε να προβληματίζει ιδιαίτερα τον Μπέσνικ Χάσι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε απαράλλαχτος στην επανάληψη, καθώς η ομάδα μας φύλαξε τις πρώτες αλλαγές για πιο αργά στο δεύτερο μέρος. Οι Βούλγαροι συνέχισαν με... κεκτημένη ταχύτητα από την ισοφάριση (στην εκπνοή του πρώτου μέρους) και πίεση, στην πρώτη πάσα και κοντά στην περιοχή του Καπίνο. Μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χάσι άλλαξε τον Σισέ με τον Νικολάου, έπειτα από ένα χτύπημα που δέχθηκε ο Σενεγαλέζος στόπερ, προληπτικά και δίχως όμως να προκύπτει τραυματισμός. Αμέσως μετά ο Θρύλος έχασε μία νέα καλή ευκαιρία να μπει εκ νέου μπροστά στο σκορ. Η ομάδα μας δεν ανταποκρίθηκε τόσο καλά στα πρώτα αυτά λεπτά πίεσης, στην επανάληψη και έκανε 1-2 λαθάκια, τα οποία δεν άρεσαν στον προπονητή μας.

Με δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός έπαιζε δίχως «καθαρό» σέντερ φορ (ο Σεμπά δεν είναι τέτοιος), από τη μέση και μπροστά δεν ήταν πολύ εύκολο να δημιουργηθούν καλές προϋποθέσεις και να τελειώσουν σωστά οι φάσεις. Παρόλα αυτά, η Λουντογκόρετς αισθανόταν την ομάδα μας και αντιθέτως, οι Βούλγαροι δεν απειλούσαν τόσο πολύ. Λίγο πριν το 60’ έγιναν αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, η οποία διαμορφώθηκε, πλέον, ως εξής: Καπίνο στο τέρμα, στην άμυνα Φιγκέιρας, Ρισβάνης, Νικολάου και Ντε Λα Μπέγια (από δεξιά προς αριστερά), Ρομαό-Ζντιέλαρ (αμυντικοί μέσοι), Μάρτινς μπροστά τους «ελεύθερος», Γιαννιώτας δεξιά, Σεμπά αριστερά και στην κορυφή της επίθεσης πέρασε ο Βέργος.

Τα φρέσκα πόδια στην ενδεκάδα έδωσαν νέα ώθηση στην ομάδα μας, η οποία -δεν θα πρέπει να ξεχνάμε- είναι ακόμη σε φάση «χτισίματος» και στον τομέα της φυσικής κατάστασης, αλλά και σε εκείνον της τακτικής. Πολλά από τα στοιχεία που ο Μπέσνικ Χάσι ζητά καθημερινά στις προπονήσεις αρχίζουν, φάση με τη φάση, να φαίνονται μέσα στο γήπεδο, γεγονός που μόνο αισιοδοξία μπορεί να προκαλεί. Στο ματς πέρασε και ο Κασάμι, αντί του Ρομαό, στον άξονα, αλλά και ο Μανθάτης, αντί του Σεμπά. Η ενδεκάδα άλλαξε πρόσωπα, αλλά όχι φιλοσοφία, γεγονός που επίσης μαρτυρά τον συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού, με τον οποίο η ομάδα μας δουλεύει. Το 1-1 έμεινε ως το τέλος στο τελευταίο φιλικό της ομάδας μας στην Αυστρία και το βράδυ της Τρίτης θα επιστρέψει στη βάση της!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λουντογκόρετς (Γκεόργκι Ντερμεντζίεφ): Ρενάν (GK), Σισίνιο, Πλάστουν, Τερζίεφ, Ναταναέλ, Ανισέτ, Καμπανιάρο, Βάντερσον, Μαρσελίνιο, Βούρα, Καφού.

Ολυμπιακός Α’ Ημίχρονο (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο (GK), Φιγκέιρας, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Σιώπης, Φορτούνης, Μάριν, Ανδρούτσος, Σεμπά.

Ολυμπιακός Β’ Ημίχρονο: Καπίνο (GK), Τόλι, Ρισβάνης, Νικολάου, Ντε Λα Μπέγια, Κασάμι, Ζντιέλαρ, Μάρτινς, Μανθάτης, Γιαννιώτας, Βέργος.

Το φιλμ του αγώνα:
9’ Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα μας και απειλή για την εστία του Ρέναν. Ο Μάριν με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια της περιοχής της Λουντογκόρετς, έστειλε την μπάλα άουτ.
34’ ΓΚΟΛ 0-1 για την ομάδα μας! Ο Ρομαό πίεσε στο κέντρο και κέρδισε την μπάλα μοιράζοντάς την δεξιά στον Ανδρούτσο, ο οποίος την γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο Φορτούνης με πλασέ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
44’ Γκολ 1-1 ισοφαρίζει η Λουντογκόρετς. Ο Μαρσελίνιο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή φέρνει το ματς στα ίσια.
47’ Ο Μαρσελίνιο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από πλάγια και αριστερά, με την μπάλα να περνάει άουτ.
57’ Πολύ καλή στιγμή για τον Θρύλο! Ο Μάριν έξω από την περιοχή σούταρε η μπάλα κάπου κόντραρε και στρώθηκε στον Σεμπά, κι αυτός με σουτ στην κίνηση την έστειλε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ρενάν.
64’ Με ωραία μακρινή μπαλιά ο Νικολάου βρήκε τον Γιαννιώτα στα δεξιά και αυτός πάσαρε στον Μάρτινς στο ύψος του πέναλτι, με τον Πορτογάλο να σουτάρει και τον Ρενάν να διώχνει σε κόρνερ.
77’ Ευκαιρία για τη Λουντογκόρετς. Οι Κισαντά και Κεσέρου άλλαξαν την μπάλα, αλλά ο πρώτος δεν σούταρε καλά και η μπάλα βγήκε άουτ.