.
.
Πήραν το ντέρμπι οι Έφηβοι, 22-31 την ΑΕΚ!

Μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη ενόψει της συνέχειας τους πρωταθλήματος πέτυχαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι επικράτησαν με 22-31 στο ντέρμπι επί της ΑΕΚ, το βράδυ της Παρασκευής (3/2) στο ΟΑΚΑ. Με τον Μιχαήλ Ρούσο να είναι ασταμάτητος και να βρίσκει δίχτυα 12 φορές, οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κυριαρχώντας στις προσωπικές μονομαχίες σε άμυνα και επίθεση, γεγονός που έφερε δίκαια την τέταρτη νίκη των «ερυθρολεύκων» μετά από τις πρώτες 5 αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Στην αναμέτρηση με την «Ένωση», οι δύο ομάδες σκόραραν από δύο φορές η κάθε μια, στο πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ανέβασε απόδοση και με οδηγό την πολύ καλή αμυντική λειτουργία, ξέφυγε στο σκορ, πρώτα με +4 (7-11) και λίγο αργότερα με +7, φτάνοντας στο ημίχρονο προηγούμενος με 10-17. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με την έναρξη του δευτέρου μέρους να πλησιάσουν τους Πειραιώτες (15-21), όμως μέσα σε ένα διάστημα 5 λεπτών, η ομάδα του Ανδρέα Τρούπη έφτασε στο 16-25, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκης. Αυτό συνέβη και τυπικά λίγα λεπτά αργότερα, με τη διαφορά των +9 να παραμένει μέχρι το φινάλε του αγώνα και τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μία σπουδαία επικράτηση με τελικό σκορ 22-31.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 7-8, 7-11, 9-16, 10-17 (ημχ.),  13-19, 15-21, 16-25, 19-27, 20-29, 22-31

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ανδρέας Τρούπης) Οικονόμου 4, Βαμβακάρης 4, Κουτουλογένης 3, Αλωπουδής 1, Τσέλιος 1, Τσολάκης, Μαρης, Τσελεμπής, Ρούσος 12, Βληκίδης 1, Παπαδονικολάκης 3, Ντερος, Προκοπίου 2, Βαος, Γραμματικός, Μπουρλόκας