.
.
«Σφράγισαν» την πρόκριση τα κορίτσια, 3-1 τον ΟΦΗ!

Το «2 στα 2» έκαναν τα κορίτσια του Ολυμπιακού στον Δ όμιλο της προημιτελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων Κ20, μετά τη νίκη επί του ΟΦΗ με 3-1, το απόγευμα της Παρασκευής (17/3) στο Νέο Κλειστό Μεταμόρφωσης. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες στα δύο πρώτα σετ του αγώνα, ενώ αντέδρασαν σωστά στην αντεπίθεση των κοριτσιών από την Κρήτη, φτάνοντας στο καθαρό «τρίποντο» που τους εξασφάλισε και τυπικά την πρόκριση στη νοκ αουτ ημιτελική φάση της Κυριακής (19/3). Προηγείται ωστόσο η αναμέτρηση του Σαββάτου (18/3), όπου θα παλέψουν στην αυλαία με την οικοδέσποινα Δεξαμενή Μεταμόρφωσης για την πρώτη θέση του ομίλου.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και προηγήθηκαν με 6-2 χάρη σε άσσο της Ελευθεριάδου. Η κρητική ομάδα μείωσε σε 8-7, ενώ στη συνέχεια προσπέρασε με 14-15 στα μισά του σετ, με τις «ερυθρόλευκες» να αντιδρούν ψύχραιμα και να «απαντούν» με σερί 5-0. Πρώτα το κερδισμένο μπλοκ αουτ της Ελευθεριάδου και στη συνέχεια το μπλοκ από την Λιάλιου έφεραν το 19-15 για τον Ολυμπιακό, που πήρε πολύτιμους πόντους από τις μονομαχίες κοντά στο φιλέ. Ελευθεριάδου και Δαγρέ με επιθέσεις στη διαγώνιο έφεραν την ομαδα τους στο 22-18, όμως ο ΟΦΗ ξαναμπήκε στο σετ μειώνοντας σε 23-22. Τελικά το πρώτο σετ κατέληξε στα «ερυθρόλευκα» χέρια, με την επίθεση της Δαγρέ και το μονό μπλοκ της Δημητρίου να διαμορφώνουν το 25-22 και να ανοίγουν λογαριασμό στα σετ του παιχνιδιού.

Η πίεση από τα σερβίς της Ζαφειρίου (2 άσσοι) έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ξεφύγει από την αρχή του δευτερου σετ με 4-1. Τα δυνατά σερβις και τα μπλοκ συνέχισαν να αποτελούν τα δυνατά «όπλα» για τις Πειραιώτισσες, οι οποίες με δύο σερί άσσους της Λιάλιου και μπλοκ της Δαγρέ ξέφυγαν στο +7, για το 14-7. Οι Κρητικές «έτρεξαν» το δικό τους σερί τεσσάρων πόντων, μειώνοντας σε 14-11, όμως τα κορίτσια διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας μέχρι το 18-14. Ο άσσος της Δαγρέ και το κερδισμένο μπλοκ αουτ της Ζαφειρίου έφεραν το 21-15, με τον ΟΦΗ να μειώνει και πάλι στο τελευταίο κομμάτι του σετ σε 23-20. Το μονό μπλοκ της Δαγρέ έφερε το σετ μπολ και η Ελευθεριάδου το «εξαργύρωσε», με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν στο 25-20 και να διαμορφώνουν το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη δεν ξεκίνησε το ίδιο δυναμικά και έμεινε πίσω από νωρίς στο σκορ με 0-6. Ο άσσος από την Μαραβέλια έφερε τον Ολυμπιακό και πάλι σε απόσταση βολής (5-7), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον ΟΦΗ να ξεφεύγει στο σκορ με 7-14. Σε εκείνο το σημείο, ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, δοκιμάζοντας νέα πρόσωπα στα αγωνιστικά του πλάνα. Οι υποδοχές του Ολυμπιακού δεν είχαν την ίδια αποτελεσματικότητα με τα δύο πρώτα σετ, και έτσι ο ΟΦΗ βρήκε την ευκαιρία να αυξήσει ακόμα περισσότερο το υπερ του προβάδισμα, φτάνοντας στο 11-21. Ο άσσος από την Στύλιου για το 12-21 ήταν μία θετική πνοή σε ένα σετ που τελικά κατέληξε στην πλευρά των «ασπρόμαυρων» με σκορ 14-25.

Με την ψυχολογία υπέρ τους, τα κορίτσια του ΟΦΗ προηγήθηκαν και στο τέταρτο σετ με 2-4, όμως το μπλοκ της Δημητρίου και η επίθεση της Δαγρέ ανέτρεψαν το σκορ για το 5-4. Ο Ολυμπιακός, μπορεί να έμεινε πίσω προσωρινά (5-7), όμως με ένα επιμέρους σκορ 8-2, κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία, φτάνοντας στο +6 μετά από ωραίο πέρασμα της Μαραβέλια για το 15-9. Η ομάδα της Κρήτης βρήκε λύσεις και αφού πρώτα μείωσε σε 16-14, στη συνέχεια έφτασε και στην ισοφάριση (17-17), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Η απάντηση για τον Ολυμπιακό ήρθε από την Βίβιαν Ζαφειρίου η οποία με 4 σερί πόντους, βοήθησε τις «ερυθρόλευκες» να πάρουν «αέρα» 5 πόντων, για το 22-17. Το τελικό 25-18 διαμόρφωσε με ωραία επίθεση η Δαγρέ, με τις «ερυθρόλευκες» να πανηγυρίζουν τη νίκη με 3-1 σετ και την πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 3-1 σε 83’. 25-22, 14-25, 25-18

1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 25-22

2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-15, 25-20

3ο σετ: 6-8, 8-16, 9-21, 14-25

4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-17, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Δημητρίου, Στύλιου, Λιάλιου, Δαγρέ, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Καρρά, Κτενά, Σκλαβενίτη, Τριαντοπούλου, Ζαφειρίου Β, Ζαφειρίου Π., Στεργίου