.
.
Θρύλος στη Λεωφόρο, ένα βήμα πριν τον τίτλο!

Μια «ανάσα» από την κατάκτηση του έβδομου πρωταθλήματος της ιστορίας της βρίσκεται η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν και στον δεύτερο τελικό της Α1 τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με 66-60 στη Λεωφόρο και έκαναν το 3-1 στη σειρά. Έτσι, την Κυριακή (2/4) στις 14:00, στον τρίτο τελικό με τις «πράσινες» στο ΣΕΦ, τα κορίτσια του Θρύλου, που κρατούν την τύχη στα χέρια τους, έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν το πρωτάθλημα! Στον δεύτερο τελικό, οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν χωρίς την Σταμάτη, έδειξαν χαρακτήρα στην έδρα του Παναθηναϊκού, αφού παρά το άσχημο ξεκίνημα και την αστοχία στο πρώτο ημίχρονο, πραγματοποίησαν εξαιρετική τέταρτη περίοδο (11-23), πέτυχαν μεγάλη ανατροπή (βρέθηκαν πίσω με 29-17 και 41-29) και με πρωταγωνίστριες τις Γκούσταφσον (26π.), Αγιούσο (16π.) και Νικολοπούλου (14π.), πλησίασαν ακόμα πιο κοντά στον τίτλο!

Άσχημο ξεκίνημα...

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0, στο 9:02, με τρίποντο της Νικολοπούλου, όμως ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 6-3. Η Γκούσταφσον μείωσε σε 6-5, στο 2:26, αλλά στη συνέχεια, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βρέθηκαν πίσω με 16-5, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Με τη συμπλήρωση τριών λεπτών στη δεύτερη περίοδο, ο Θρύλος μείωσε σε 20-11, με την Σουκ, με την Γκούσταφσον να μαζεύει τη διαφορά στο -7 (22-15, 5:35). Ένα λεπτό μετά, η Γκούσταφσον αξιοποίησε την εξαιρετική πάσα της Αγιούσο και μείωσε σε 24-17, αλλά οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν για πρώτη φορά πίσω με -12 (29-17). Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους της Αγιούσο από ντράιβ (3:21, 2:42), ο Ολυμπιακός μείωσε σε 29-21, ενώ η Ισπανίδα γκαρντ «χτύπησε» δύο ακόμη φορές (1:48, 1:35), κάνοντας το 29-27, με το ημίχρονο να τελειώνει με 33-27 προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό. Από 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο μέτρησαν η Γκούσταφσον και η Αγιούσο.

Αντίδραση, «αντεπίθεση» και ανατροπή!

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας «μπήκαν» νωθρά στο δεύτερο ημίχρονο και βρέθηκαν πίσω με 41-29, όμως σταδιακά ανέβασαν την απόδοσή τους, «έσφιξαν» στην άμυνα και μείωσαν σε 41-39, με εύστοχη βολή της Αγιούσο, στο 4:29. Στο 1:16, η Γκούσταφσον μείωσε σε 47-43, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις «πράσινες» μπροστά με 49-43. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν την «αντεπίθεση» τους και έκαναν την ανατροπή, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα (49-50), μετά το 3-0, με τζαμπ σουτ της Νικολοπούλου (7:02). Το «ερυθρόλευκο» σερί, από το 49-43, έφτασε στο 11-0, με την Γκούσταφσον να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (49-54), πέντε λεπτά πριν από το φινάλε! Στο 4:45, ο Ολυμπιακός δέχθηκε το πρώτο του καλάθι στην τέταρτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 54-51. Στο 3:34, ωστόσο, η Νικολοπούλου πέτυχε μεγάλο τρίποντο, δίνοντας «αέρα» έξι πόντων (51-57) στις πρωταθλήτριες Ελλάδας, με την Γκούσταφσον να «γράφει» το 59-53, στο 2:46. Oι γηπεδούχες μείωσαν σε 59-57, όμως η Νικολοπούλου επανάφερε το +4 (57-61), ένα λεπτό πριν από το φινάλε! Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (60-61), ωστόσο η Σουκ πέτυχε μεγάλο καλάθι, στα 30 δευτερόλεπτα, για το 63-60, με την Σταμολάμπρου να σκοράρει 2/2 βολές (0:03), για το τελικό 66-60 στη Λεωφόρο!

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 33-27, 49-43, 60-66

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ, Κωτούλα, Παυλόπουλου 3(1), Πότερ 15, Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή 14(2), Χριστινάκη 7(1), Κάρτερ 9(1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Σταμολάμπρου 4, Αγιούσο 16, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφοσον 26(1), Νικολοπούλου 14(2), Δίελα, Σουκ 6

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια, γιατί μείνανε συγκεντρωμένες σε μια δύσκολη έδρα. Δεν ξεκινήσαμε επιθετικά καλά, χάνοντας ευκολά καλάθια. Αλλάξαμε τη τακτική μας και κερδίσαμε κατά κράτος σε αυτό το κομμάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, δεν σημαίνει τίποτα, καθώς θέλουμε άλλη μια νίκη, την Κυριακή. Θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας, να μας βοηθήσει να πετύχουμε το στόχο μας, να πάρουμε το πρωτάθλημα».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Κάναμε ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, αλλά δεν επαναπαυόμαστε! Γνωρίζουμε, ότι ο Παναθηναϊκός θα έρθει μέσα στο ΣΕΦ, την Κυριακή, για να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί. Θέλουμε τον τίτλο και θα τα δώσουμε όλα στο επόμενο παιχνίδι, για να είναι και το τελευταίο! Συγχαρητήρια στο σταφ και στις συμπαίκτριες μου, που διατηρήσαμε την ψυχραιμία μας όταν ήμασταν πίσω στο σκορ και καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι και να κερδίσουμε».