.
.
Διπλό μέσα στην Κυψέλη!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από την Κυψέλη όπου επικράτησε με 3-2 σετ (17-25, 20-25, 27-25, 26-24, 12-15), του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague OΠΑΠ. Aυτή ήταν η 18η συνεχόμενη νίκη (σε όλες τις διοργανώσεις) του Θρύλου σε βάρος των “πρασίνων” οι οποίοι γνωρίζουν αλλεπάλληλες ήττες τα τελευταία 4 χρόνια. Παράλληλα οι νταμπλούχοι σημείωσαν την 9η νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη μέσα στην Κυψέλη στα πρώτα 2,5 σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος προηγήθηκε 2-0 σετ και στο 3ο βρέθηκε μπροστά με 12-16 όμως κάπου εκεί κατέβασε ταχύτητα και έδωσε την ευκαιρία στους πράσινους αρχικά να μειώσουν σε 2-1 και στη συνέχεια να ισοφαρίσουν σε 2-2 και να στείλουν το ματς στο ται μπρέικ. Εκεί ο Ολυμπιακός παρουσίασε πάλι το καλό του πρόσωπο και έφτασε στην τελική επικράτηση. Σε μεγάλη μέρα και πρωταγωνιστής για λογαριασμό του Θρύλου, ο Ουκρανός “μπόμπερ” Αντρέι Ντιάτσκοφ.

Κυρίαρχος στα δυο πρώτα σετ...

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με το μπλοκ του Γιούρισιτς ο Θρύλος πήρε τον πρώτο πόντο, ο Κοκκινάκης έδωσε ξανά το προβάδισμα (1-2) αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 3-2 με τον άσσο του Πρωτοψάλτη. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός πήγε με μειονέκτημα τριών πόντων σε ένα διάστημα όπου το μπλοκ λειτουργούσε καλά με τους περισσότερους πόντους να προέρχονται από εκεί, αλλά υπήρχε ένα πρόβλημα στην υποδοχή. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκός συνέχισε προσωρινά να έχει το προβάδισμα, μέχρι το 10-7. Στο σημείο αυτό άρχισε η αντίδραση του Θρύλου ο οποίος ξέσπασε και ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση. Με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0, κάλυψε τη διαφορά (10-10), πήρε το προβάδισμα (10-11, με τον Κοκκινάκη) και έχτισε διαφορά οκτώ πόντων (10-18). Στο διάστημα αυτό ο Ντιάτσκοφ είχε ανεβάσει στροφές στην επίθεση, ενώ βελτιώθηκε αισθητά και η υποδοχή του Ολυμπιακού που είχε βρει τον ρυθμό που χρειαζόταν και πήρε δια...περιπάτου το πρώτο σετ με 17-25.

Υποδειγματικός σε όλους τους τομείς...

Σχεδόν με την ίδια εικόνα ξεκίνησε και το δεύτερο σετ. Πίσω στο σκορ βρέθηκε ο Ολυμπιακός μέχρι και 4-2, το οποίο έκανε 4-4, οι δυο ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ 8-6, υπέρ των πρασίνων. Εκεί ο Θρύλος επανέλαβε ότι έκανε και στο 1ο πρώτο σετ. Από το 9-6, με ένα σερί 6-0, πήρε το προβάδισμα με 9-11 σε ένα σημείο όπου είχε αναλάβει δράση, ο Μενέλαος Κοκκινάκης! Έτσι ο Ολυμπιακός πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ευρισκόμενος μπροστά με τρεις πόντους, ύστερα από άσο του Κοκκινάκη.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είχε επιβάλει το ρυθμό της και διατηρούσε τον έλεγχο και τη διαφορά την οποία αύξησε ο Κάρσον Κλαρκ με άσσο διαμορφώνοντας το 15-19. Σε εκείνο το σημείο ο τεχνικός του Παναθηναϊκού κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι “ερυθρόλευκοι” κράτησαν το ίδιο τέμπο και εκμεταλλευόμενοι την κακή λειτουργία της επίθεσης του Παναθηναϊκού, δεν έχασαν την υπέρ τους διαφορά. Έτσι έφτασαν άνετα και χωρίς να κινδυνέψουν στην κατάκτηση και του δεύτερο σετ, με 20-25. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ήταν υποδειγματική σε πολλούς τομείς μέχρι εκείνο το σημείο. Το σέρβις λειτουργούσε πολύ καλά, το ίδιο και τα μπλοκ με την άμυνα.

Συνέχισε δυνατά

Με πολύ καλή ψυχολογία οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν την πολύ καλή τους εμφάνιση και έφτασαν αυτοί για πρώτη φορά μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 5-8. Στη συνέχεια ανέλαβε ο Τακουρίδης που με δυο σερί άσσους διαμόρφωσε το 5-10! Όμως σε εκείνο το σημείο και ενώ οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 12-16, άφησαν το πόδι από το γκάζι. Αποτέλεσμα αυτοί είναι οι πράσινοι να μειώσουν στον πόντο σε 15-16 και να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά σε 17-17 ενώ προηγήθηκαν και με 18-17. Το σετ είχε γίνει αμφίρροπο, απέκτησε νέο ενδιαφέρον και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ενώ το σκορ ήταν 23-22 υπέρ των γηπεδούχων, ο δεύτερος διαιτητής Αλέξανδρος Μυλωνάκης χρέωσε τον Κάρσον Κλαρκ για “υποβοηθούμενο χτύπημα” εκ των υστέρων και αφού είχε εξελιχθεί η φάση στην οποία κέρδισε τον πόντο ο Ολυμπιακός και διαμορφώθηκε το 23-23. Ο πόντος αυτός δεν μέτρησε τελικά και έτσι διαμορφώθηκε το 24-22. Ο Θρύλος με σερί 3-0 έφτασε στο 24-25 αλλά δυο συνεχόμενες λάθος επιθέσεις έδωσαν το σετ στους γηπεδούχους με 27-25.

Στις λεπτομέρειες το 4ο...

Αμφίρροπο ήταν το 4ο σετ από πλευράς εξέλιξης. Ξανά οι δυο ομάδες είχαν εναλλάξ το προβάδισμα και βάδιζαν πόντο-πόντο φτάνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Ολυμπιακό μπροστά με 7-8. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν χάσει τη δυναμική που αντλούσαν από τα μπλοκ και βρέθηκαν πίσω ένα πόντο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με 20-21 προσπέρασε ο Ολυμπιακός αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το σετ με 26-24 και να ισοφαρίσει σε 2-2 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Καθάρισε στο τάι μπρέικ

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με με 5-8 δείχνοντας ότι θα φτάσει εύκολα στην τελική επικράτηση. Οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 8-8 και μπήκαν προσωρινά στη διεκδίκηση του αγώνα αφού προηγήθηκαν και με 10-9, στο σημείο που τραυματίστηκε ο Ντιάτσκοφ ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Κοκκινάκη. Η συνέχεια μέχρι και το φινάλε ανήκε εξ' ολοκλήρου στο Θρύλο που βρήκε και πάλι το καλό του μπλοκ και με πρωταγωνιστή τον Ντιάτσκοφ που είχε επιστρέψει στο ματς, έφτασε στη νίκη με 12-15.

Τα σετ: 17-25 (23'), 20-25 (25') , 27-25 (35') , 26-24 (30'), 12-15 (18')

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 10-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 8-6, 13-16, 16-21, 20-25

3ο σετ: 5-8, 12-16, 21-20, 27-25

4ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 26-24

5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 12-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χριστοφιδέλης 4 (78% υπ. -56% αρ., 4/11 επ.), Γιούρισιτς 12 (2 άσσοι, 7/10 επ. 3 μπλοκ) Ντιάτσκοφ 31 (3 άσσοι, 48% υπ.-24% αρ. 26/36, 2 μπ), Στεφάνου (Λ) (58% υπ.- 29% αρ.) Προύσαλης 2 (1 μπ.) Κοκκινάκης 8 (1 άσσος, 65% υπ.-35 % άριστες, 6/14 επ. 1 μπ.), Σωτηρίου, Σμαραγδής 1 (1 μπ.), Κλαρκ 14 ( 1 άσσος, 13/30 επ. 1 μπ.), Τακουρίδης 8 (2 άσσοι, 2/4 επ. 4 μπλοκ Μαρούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αριστόπουλος 1, Δημητριάδης, Σαρρής, Καμίνσκι 7 (2 άσσοι, 5/23 επ.), Στιβαχτής 3 (3 μπ.), Κουκ 18 (1 άσσος, 71% υπ.-40% αρ. 17/33), Πρωτοψάλτης 26 (3 άσσοι, 55% υπ.-24% αρ. 22/44 επ. 1 μπ.), Χούι 14 (9/16 επ. 5 μπλοκ), Σαμάνδρας, Αδαμόπουλος, Πανταλέων 10 (6/9 επ. 4 μπ.) Πολυχρονιάδης (Λ) (53%-35% άριστες)

Αντρέι Ντιάτσκοφ: “Χαρούμενος που τα καταφέραμε”

Ο πρωταγωνιστής της νίκης του Ολυμπιακού Αντρέι Ντιάτσκοφ δήλωσε: “Ξεκινήσαμε να κάνουμε χαζά λάθη αφού νομίζαμε μετά το 2-0 ότι θα κερδίσουμε εύκολα. Το κάνουμε συνέχεια αυτό. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός μπήκε στη διεκδίκηση του αγώνα. Εμείς δεν έπρεπε να τον υποτιμήσουμε. Ωστόσο είμαι χαρούμενος που τα καταφέραμε τελικά και συνεχίζουμε μέχρι το τέλος. Δεν είμαι καλός στην υποδοχή αλλά προσπάθησα. Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά που με βοηθάνε στην υποδοχή”.