.
.
Αντίδραση και επιστροφή στις νίκες κόντρα στα Χανιά!

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 85-75 του Ο.Α. Χανίων στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής που διεξήχθη στην Αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας. Οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με πρωταγωνίστρια την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου η οποία σκόραρε 25 πόντους με 4/5 τρίποντα, 5/8 δίποντα και 3/3 εύστοχες βολές.

Προβάδισμα με +11 και οδηγό τη Σταμολάμπρου

Η πρώτη περίοδος του παιχνιδιού ξεκίνησε με εναλλαγές στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά με 5-4 χάρη σε έμμεσο τρίποντο της Σταμολάμπρου στο 3ο λεπτό, έπειτα από ασίστ της Σταμάτη. Μετά το 5-6 των φιλοξενούμενων, η Σταμάτη και η Ντέιβις με δύο εύστοχα σουτ δύο πόντων έφεραν τον Ολυμπιακό στο +3. Τα Χανιά ισοφάρισαν προσωρινά, όμως 5 πόντοι διαδοχικοί πόντοι της Σταμολάμπρου έφεραν το ματς στο 14-9, 5' πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Μία στις δύο βολές για την Λέα η οποία μείωσε σε 14-10 λίγο αργότερα, με την Αλεξανδή να σκοράρει δύο πόντους σημειώνοντας το 16-12 για τον Ολυμπιακό. Στα 2 τελευταία λεπτά της περιόδου, μία εύστοχη βολή της Ντέιβις Τζόρι και 3 δίποντα από Σταμάτη, Κόστοβιτς και Σταμολάμπρου έφεραν τις «ερυθρόλευκες» στο +11 και στο 23-12 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανέβασε στροφές, εκτόξευσε τη διαφορά!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στη δεύτερη περίοδο και μετά το καλάθι της Σκοτ (23-14), με δυο διαδοχικά τρίποντα της Σταμάτη και της Σταμολάμπρου διευρύνοντας τη διαφορά στο +15 για το 29-14 στα 8:31. Στο 29-16, με το οποίο μείωσαν τα Χανιά, ο Θρύλος απάντησε με 9-0 σερί με δίποντο της Ντέϊβις και 5 διαδοχικούς πόντους της εξαιρετικής Σταμολάμπρου με τρίποντο (6:40) και λέι άπ (5:29) εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 20 πόντους για το 38-18. Το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε η Λίτσι με λέι απ, μειώνοντας σε 38-21 (4:40) με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον έλεγχο και να φτάνει στη συνέχεια με τρίποντο της Σπυριδοπούλου στο +21 για το 45-24, 2:54 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.  Στο χρόνο που απέμενε η Διονυσία Αλεξανδρή ήταν η πρωταγωνίστρια αφού με 6 διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 53-34 το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Διατήρησε τον έλεγχο έφτασε στη νίκη!

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν τη διαφορά, με το επιμέρους 5-12,για το 58-46 μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, το τρίποντο της Σπυριδοπούλου ήταν το έναυσμα για να βρει και πάλι ρυθμό ο Θρύλος, που με δύο επιτυχημένα λέι απ την Κόστοβιτς και εύστοχο σουτ δύο πόντων από την Νικολοπούλου, ανέβασε τη διαφορά στο +17 και στο 67-50 με 3' να απομένουν για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι δύο εύστοχες βολές από την Αυτζή μείωσαν προσωρινά, για να τρέξει εκ νέου ο Ολυμπιακός ένα σερί 6 πόντων με δύο λει απ από Κόστοβιτς και Σταμολάμπρου και δύο εύστοχες βολές της τελευταίας, για το +21 και το 73-52. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Κρήτης ήταν να μειώσει στην εκπνοή σε 73-55. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον έλεγχο και το προβάδισμα και με το επιμέρους 12-20, διαμορφώθηκε το τελικό 85-75, χάρη στο οποίο η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 53-34, 73-55, 85-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παντελάκης): Σταμολάμπρου 25 (3), Σταμάτη 9 (1 3π., 8 ασ.), Αλεξανδρή 14, Σπυριδοπούλου 10 (2), Γρίσπου 3 (1), Νικολοπούλου 2, Κουκή, Ντέιβις Ράιλει 6 (8 ριμπ.), Παπαμακράκη, Κόστοβιτς 10 (7 ριμπ.), Παντέλη, Ντέιβις Τζόρι 6 (1)

Ο.Α ΧΑΝΙΩΝ (Γιώργος Ρουμπελάκης): Τζουγκράκη, Πρασιανάκη, Αυτζή 7 (1), Θεοδώρου 3, Νταουντάκη,Ψυχογιού, Σκοτ 27 (13 ριμπ.), Παπαδάκη, Λίτσι 5, Ντρέιμοντ 17 (2), Μπουθ 14 (9 ριμπ.)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Παρουσιάσαμε ένα πολύ καλό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο. Σίγουρα ήταν μια δική μου απόφαση να ανοίξουμε το ροτέισον της ομάδας με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά το κέρδος ήταν πολύ μεγαλύτερο γιατί προσπαθούμε να χτίσουμε μια καινούργια ομάδα έχουμε νέες αθλήτριες που πρέπει να πάρουν χρόνο για να μας βοηθήσουν στη συνέχεια».

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου ανέφερε με τη σειρά της: «Η ομάδα μας προερχόταν από μια κακή ήττα και έπρεπε να αντιδράσουμε και να δείξουμε χαρακτήρα. Σίγουρα και σήμερα κάναμε αρκετά λάθη και επιτρέψαμε στον αντίπαλο να πλησιάσει στο σκορ. Κρατάμε την νίκη, θα δούμε τα λάθη μας στο βίντεο και θα τα διορθώσουμε. Εύχομαι μέσα στην δύσκολη περίοδο που ζούμε τα γήπεδα να μείνουν ανοιχτά και να συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που αγαπάμε».