.
.
Συνεχίζει στο Κύπελλο ο Θρύλος!

Την πρόκριση στη Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ (25-23, 25-23, 25-18) του ΑΟ Μαρκοπούλου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκες» μετά το πέρασμα με 3-1 σετ από την έδρα του Μαρκόπουλου, διπλασίασαν τις νίκες τους, σφραγίζοντας το εισιτήριο για τη συνέχεια της διοργάνωσης στα δυο πρώτα σετ.

Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ο Ολυμπιακός στην εξέλιξη του βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-18, αλλά με ένα επιμέρους 4-0 σερί, ισοφάρισε σε 18-18. Οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 20-21, όμως ο Θρύλος με νέο 4-0 σερί, και άσσο της Φακοπουλίδου έφτασε στο σετ μπολ με 24-21. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 24-23, όμως η Αργυρίου σημείωσε το 25-23, δίνοντας το προβάδισμα στα σετ στον Ολυμπιακό.

Η ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, επικράτησε και στο 2ο σετ. Μετά το 20-20, ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί έφτασε στο σετ μπολ με 24-20, ύστερα από επίθεση της Ζιώγα. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 24-23, όμως η Φακοπουλίδου, τελείωσε το σετ στο 25-23, κλειδώνοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση. Με δεδομένο ότι η υπόθεση της πρόκρισης είχε κριθεί, το 3ο σετ απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στο 25-18 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 3-0 σε 1.22. 25-23 (28’), 25-23 (30’) 25-18 (24’)

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 12-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 25-23

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17,25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Νομικού 3 (0/4 επ., 3 μπλοκ), Ζιώγα 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 11 (9/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 33% άριστες), Ξανθοπούλου 2 (2/5 επ.), Αργυρίου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (10/27 επ., 50% υπ. - 50% άριστες) / Κονόμι (λ, 60% υπ. - 60% άριστες), Παπαστεργίου, Συριστρατίδη 1 (1 άσος), Μιλεντίγιεβιτς 2 (2/7 επ., 50% υπ.-50% άριστες), Σακελλαρίου 2 (2 άσοι), Ανδρέου.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Δικαιούλια 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπράιαν 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 32% άριστες), Νικολογιάννη 9 (7/20 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. - 15% άριστες), Μπεντάρτ 12 (10/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρναούτου (0/3 επ.), Γκουντιμένκο 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 36% υπ. - 29% άριστες), Δήμου (λ), Αλαγιάννη 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ),  Λεπενιώτη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ.-09% άριστες), Ευαγγελίου 5 (4/15 επ., 1 άσσος, 29% υπ.-14% άριστες), Καραγιάννη, Παυλοπούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Σπανάκη 3 (3/11 επ.)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

O προπονητής του Ολυμπιακού Σπύρος Σαραντίτης ανέφερε: «Πρώτα από όλα να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες και σε όλη την ομάδα και το επιτελείο. Πραγματικά η βοήθεια τους είναι πολύ σημαντική. Ξέραμε ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και ότι για να κερδίσουμε θα έπρεπε να είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι, να έχουμε πάθος και εμπιστοσύνη στον εαυτό μας. Αυτό κάναμε και για αυτό ήρθε η νίκη. Έχουμε πει ότι δεν θέλουμε να λέμε μεγάλα λόγια. Περιμένουμε τον επόμενο αντίπαλό μας».

Η Νάσια Φακοπουλίδου δήλωσε μετά την πρόκριση στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Σίγουρα είμαστε πολύ χαρούμενες γιατί είναι μια πολύ σημαντική πρόκριση. Δείξαμε ότι δεν ήταν τυχαία η νίκη στην έδρα του Μαρκόπουλου. Τώρα προχωράμε με χαμηλούς τόνους, περιμένουμε την κλήρωση για να μάθουμε τον αντίπαλό μας και θα δουλέψουμε στις προπονήσεις για να τον αντιμετωπίσουμε».