.
.
Νέα 100άρα ο καταιγιστικός Ολυμπιακός, 132-84 τις Εσπερίδες!

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή εμφάνιση η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού έκαμψε την αντίσταση των Εσπερίδων επικρατώντας με το εντυπωσιακό 132-84 στην αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής που διεξήχθη στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ. Οι 132 πόντοι αποτελούν ρεκόρ πόντων για τον Ολυμπιακού αφού το προηγούμενο ήταν οι 121 πόντοι στη φετινή επικράτηση (121-37) του Κυπέλλου κόντρα στους Πάνθηρες Καβάλας (11/10). Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη, μετά την 100άρα στη Λευκάδα (110-43 κόντρα στη Νίκη), έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη από την επανέναρξη του πρωταθλήματος.  Ο Θρύλος ήταν καταιγιστικός και είχε εξαιρετικές επιδόσεις αφού σκόραρε 41 πόντους στην πρώτη περίοδο και 80 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με σκορ 80-42. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στην 3η περίοδο στους 100 πόντους, με την Νικολοπούλου να γράφει το 102-58, με τρίποντο στα 2:04!  Το τελικό 132-84 και η διαφορά των 48 πόντων, πιστοποίησε την ερυθρόλευκη υπεροχή που αποτυπώθηκε στο παρκέ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Σταμολάμπρου με 27 πόντους, με 25 ακολούθησε η Σπυριδοπούλου, με 23 και 5 τρίποντα η αρχηγός Εβίνα Σταμάτη, ενώ διψήφιες ήταν και οι Νικολοπούλου (12), Κόστοβιτς (12), Ντέιβις (11). Η προσοχή των «ερυθρόλευκων» στρέφεται στην εκτός έδρας αναμέτρηση που ακολουθεί την Κυριακή (11/4) στις 13:30, με αντίπαλο την Ελευθερία Μοσχάτου.

Εντυπωσιακός ο Θρύλος, 80 πόντους στο πρώτο ημίχρονο!

Από κει και πέρα ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο ματς και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με το εντυπωσιακό 41-28. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν καταιγιστική και συνέχισε στους ίδιους υψηλούς ρυθμούς. Η Αγγελική Νικολοπούλου, 2:57 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου έγραψε με μπάσιμο το 73-38, με τον Θρύλο να σκοράρει συνολικά 39 σε αυτή την περίοδο. Το εξίσου εντυπωσιακό για σκορ ημιχρόνου 80-42 μαρτυρούσε το  «ερυθρόλευκο» επιθετικό κρεσέντο και η 38 πόντοι διαφοράς το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε κλειδώσει ουσιαστικά την υπόθεση της νίκη.

100άρα από την 3η περίοδο!

Τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό διατήρησε ο Θρύλος και στο 3ο δεκαλέπτο, ξεπερνώντας πριν τη λήξη του τους 100 πόντους! Η Κόστοβιτς με εύστοχη βολή στα 2:23, διαμόρφωσε το 99-56 και η Αγγελική Νικοπούλου με τρίποντο στα 2:04, το 102-58 αυξάνοντας στους 44 πόντους τη διαφορά! Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το επιμέρους 30-24 και το εντυπωσιακό 110-66! Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός, διαχειρίστηκε υποδειγματικά το υπέρ του προβάδισμα και με το επιμέρους 22-18, έφτασε στο 132-84!

Δεκάλεπτα:  41-28, 80-42, 110-66, 132-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Γιώργος Παντελάκης): Σταμολάμπρου 27 (3), Σταμάτη 22(5), Αλεξανδρή 6, Σπυριδοπούλου 25 (2), Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 12 (1), Κούκη 4 Παπαμαρκάκη 3 (1), Κόστοβιτς 12, Παντελή, Ντέιβις 11(1).

Εσπερίδες (Σκληρός): Λέιντελ 9, Σεμερτζάκη 5,Μπαλωμένου, Καμμένου 8 (1) , Λουκάτου 4, Μπενέκη 5, Τσιχλάκη, Μούρερ 14 (1), Κολλάτου 18(1), Γουέιντ 19, Σταμούλου 2

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Κάναμε ένα πάρα πολύ καλό επιθετικό παιχνίδι. Η άμυνα μας όμως ήταν επικίνδυνα χαλαρή και είναι κάτι που θα αλλάξει από αύριο και θα πρέπει να το δούμε στα παιχνίδια που έρχονται. Γενικότερα η ομάδα δείχνει ότι βρίσκει το ρυθμό της στην επίθεση αλλά στην άμυνα θέλουμε ακόμα δουλειά. Πάντως σε γενικές γραμμές πραγματοποιήσαμε μια καλή εμφάνιση».