.
.
H κλοπή ολοκληρώθηκε…

Το φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ Γυναικών, ολοκληρώθηκε με τον τρόπο που… επιθυμούσαν αυτοί που αποφασίζουν για τις τύχες του ελληνικού μπάσκετ. Η σειρά των τελικών η οποία στιγματίστηκε από πρωτοφανή γεγονότα και σωρεία παρατυπιών,  κατέληξε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε με 66-74 στον τρίτο και τελευταίο τελικό που διεξήχθη στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκες» παρότι πραγματοποίησαν 2 νίκες από την ημέρα που ξεκίνησαν οι τελικοί και έφτασαν πολύ κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, επηρεάστηκαν από όλα τα γεγονότα που συνέβησαν έξω από το παρκέ, καθώς τα «εμπόδια» τα οποία μπήκαν στο δρόμο τους, ήταν τελικά ανυπέρβλητα.  Έτσι ολοκληρώθηκε μια ιδιαίτερη σεζόν, με πρωτόγνωρες δυσκολίες.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-0 στην έναρξη της αναμέτρησης με τρίποντο της Σταματολάμπρου και δίποντο της Φοντέιν και μέχρι τα 6:28, πήγε στο 11-4, με την Κόστοβιτς να σκοράρει 6 διαδοχικούς πόντους. Η Σταμολάμπρου με το δεύτερο προσωπικό της τρίποντο έγραψε το 14-6 στα 4:28, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν και να ισοφαρίζουν σε 14-14, 2:16 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η Φοντέιν έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 16-14, για να κλείσει η 1η περίοδος με 16-17, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στo 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 19-28 στα 4:25. Με 4 σερι πόντους της Φοντέιν οι ερυθρόλευκες μείωσαν σε 23-28, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 28-32.  Με μια βολή της Φοντέν και τρίποντο της Σταματολάμπρου ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 32-32 στην έναρξη του 3ου δεκαλέπτου και διεύρυνε στο 6-0 το σερί του με δίποντο της Φοντέν, ανακτώντας το προβάδισμα στο 34-32. Από εκείνο το σημείο σημειώθηκαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 44-44, 2:22 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου η οποία έκλεισε με το σκορ στο 47-51. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του και δεν ανέτρεψε την κατάσταση με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στο 66-74.

Τα Δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παντελάκης): Σταμολάμπρου 26(6), Σταμάτη 2, Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 18, Νικολοπούλου 2, Κόστοβιτς 14, Ντέιβις 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 24(1), Μόργκαν 9, Μούλη 4, Λύμουρα 16(2), Καλαμπάκου 4, Κωτούλα 3(1), Δίελα 2, Χατζηνικολάου 10(2).

Γιώργος Παντελάκης: «Tελειώνοντας τις φετινές υποχρεώσεις σίγουρα δεν είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα αλλά ξέρω ότι η ομάδα μου προσπάθησε όσο περισσότερο μπορούσε σε μια συνθήκη αρκετά δύσκολη και πρωτόγνωρη. Είχα την ατυχία να χάσω με τραυματισμό στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος την Σπυριδοπούλου μια από τις σημαντικότερες παίκτριες της ομάδας μας και δυστυχώς αυτό άλλαξε τη δομή του παιχνιδιού μας. Σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη της σειράς έπαιξε η επανάληψη του αγώνα που κερδίσαμε στον πρώτο τελικό, γεγονός πρωτόγνωρο για όλους μας. Παίξαμε ένα παιχνίδι που δεν έπρεπε, το κερδίσαμε αλλά δυστυχώς η ομάδα έχασε πολύ από την ενέργεια και τον ψυχισμό της. Ο Παναθηναϊκός πρόσθεσε άλλη μια παίκτρια στο ρόστερ της ημέρα του πρώτου τελικού, πράγμα και αυτό πρωτόγνωρο και δυστυχώς σε μια τόσο μεγάλη σειρά παιχνιδιών, μείναμε από δυνάμεις. Είμαι άνθρωπος που δεν ψάχνει για δικαιολογίες αλλά δυστυχώς πήγαμε να παίξουμε τελικούς με διαφορετική μεταχείριση».