.
.
Στάθηκε άτυχος αλλά… είναι εδώ ο Θρύλος !

O Oλυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος, 18-18 με την ΑΕΚ, στο πρώτο φετινό ντέρμπι της Handball Premier το οποίο διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», και έφτασε μια ανάσα από την 5η νίκη σε ισάριθμα ματς αλλά στάθηκε άτυχος στο φινάλε. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία με το σουτ του Μπάγιου στην εκπνοή να πανηγυρίσουν τη νίκη, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα και έτσι παρέμεινε το τελικό 18-18. Παίζοντας εξαιρετικά και συγκεντρωμένα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθώς και με μεγάλο πάθος, ο Θρύλος «φώναξε» ότι είναι εδώ, έτοιμος να πρωταγωνιστήσει ξανά στο πρωτάθλημα και να διεκδικήσει τους τίτλους! Οι «ερυθρόλευκοι», ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς αλλά και πολύ άτυχοι, καθώς έχασαν ένα... πολλές ευκαιρίες  με αποκορύφωμα το απίστευτο τετ-α-τετ του Μπάγιου στην «εκπνοή» (59:59). Φάση, η οποία θα μπορούσε να αναδείξει νικήτρια την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη! Κορυφαίος για την ομάδα του Πειραιά ο Παπαδόπουλος, ο οποίος σκόραρε επτά γκολ, πέντε εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο. Μεγάλη εμφάνιση για τους γηπεδούχους πραγματοποίησε και ο Κοτανίδης, κατεβάζοντας... ρολά στην εστία.

«Σφιχτό» πρώτο ημίχρονο, σούπερ άμυνα!

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς, κυρίως στην άμυνα, κρατώντας την ΑΕΚ στο «μηδέν» για κάτι παραπάνω από τρία λεπτά. Σε ένα «σφιχτό» πρώτο ημίχρονο στο Ρέντη, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο, με πέντε γκολ, οι Πειραιώτες έχασαν πολλές ευκαιρίες κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια. Ο Θρύλος, λοιπόν, άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό του ματς (1:04) με τον Παπαδόπουλο, στον αιφνιδιασμό. Ωστόσο, παρότι ισοφαρίστηκε (1-1) από τον Ουγκάλντε, πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 2-1 (4:16) με τον ίδιο παίκτη, ξανά στην κόντρα. Στο 9:47 του ματς, ο Μοντόρο σκόραρε ένα πανέμορφο γκολ με το αριστερό, δίνοντας στους «ερυθρόλευκους» ξανά το προβάδισμα με 3-2, μετά την ισοφάριση (2-2) του Τζηρά. Με τον πανύψηλο Ισπανό (2,13μ.) να σκοράρει και για το 6-5 των γηπεδούχων, στο 16:25 του αγώνα, ξανά με το αριστερό. Το πρώτο ημίχρονο του ματς πήγε ακριβώς έτσι, τέρμα-τέρμα, μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο. Η ομάδα του Πειραιά, ωστόσο, μετά το 9-8 του εκρηκτικού Παπαδόπουλου, δέχθηκε ένα σερί 0-4 και βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ (9-12) από την «κιτρινόμαυρη» ομάδα. Ο Μοντόρο, όμως, σκόραρε για τρίτη φορά στο ντέρμπι και με εξαιρετική προσπάθεια, μείωσε (10-12) για την ομάδα του Καρασαββίδη στο 28:27, ενώ ο Μπάγιος στην επόμενη φάση έγραψε το 11-12, με γκολ από τα 17 μέτρα σε κενή εστία! Ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια με ένα γκολ πίσω από την ΑΕΚ...

Έχασε τεράστια ευκαιρία...

Στο 31:10 του δευτέρου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες δέχθηκαν το 13ο τέρμα (11-13) από τους φιλοξενούμενους, ωστόσο απάντησαν άμεσα με τον Οστρούτσκο και μείωσαν σε 12-13 (33:50). Στο 33:52, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν εκ νέου πίσω με δύο γκολ από την ομάδα του Δημητρούλια, όμως φώναξαν και πάλι «παρών» στο Ρέντη, ξανά με τον Οστρούτσκο, για το 13-14 (37:15). Στη συνέχεια, η διαφορά στο ματς πήγε ξανά στο +2 (13-15) για τους «κιτρινόμαυρους», αλλά... όχι για πολύ. Και αυτό, διότι ο Παπαδόπουλος, στο 45:01 του ματς, «μίλησε» ξανά, σκοράροντας με πέναλτι το 14ο τέρμα των γηπεδούχων (14-15) κόντρα στην ΑΕΚ. Με τον Έλληνα διεθνή άσο, μάλιστα, να βρίσκει ξανά δίχτυα και να ισοφαρίζει σε 15-15 , στο 46:53 του ντέρμπι. Ο Θρύλος, ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 49:20 του ματς πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (16-15) με τον Μπάγιο στον αιφνιδιασμό! παρότι ισοφαρίστηκε (16-16) από τους φιλοξενούμενους, ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τη λύση και σκόραρε με τον Αραπακόπουλο (17-16), ενώ λίγο αργότερα με τον Δομπρή για το 18-17, στο 52:20 του αγώνα. Μάλιστα, στην επόμενη φάση του ματς οι Πειραιώτες έχασαν την ευκαιρία για το +2 κόντρα στην ομάδα του Δημητρούλια, αφού αστόχησαν σε πέναλτι, με τον Παπαδόπουλο. Τεράστια ευκαιρία, όμως, για τη νίκη έχασαν και στην «εκπνοή» (59:59) του ντέρμπι στο Ρέντη. Με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Μπουκοβίνα, να σταματάει τον Μπάγιο σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ από κοντά! Έτσι, το πρώτο μεγάλο ματς των δύο ομάδων στη σεζόν ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με τελικό σκορ το 18-18.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-12 (Ημιχ.) 12-13, 13-15, 13-15, 16-16, 18-17, 18-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άτζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 5

Δίλεπτα: 5/4 Πέναλτι: 3/4-2-3  Κόκκινη: Καραμπουρνιώτης (3 δίλεπτα)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Καρασαββίδης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν ένας ματς, που έχει μόνο μία λέξη για να το περιγράψω: οι παίκτες του Ολυμπιακού! Τα παιδιά ήταν πολύ παραπάνω από τακτικές, από ετοιμότητα, από οτιδήποτε. Υπερέβαλλαν εαυτό. Η ομάδα, κατά τη γνώμη μου, είναι στο 70%, έχουμε και καινούργιους παίκτες και φαίνεται, ότι στην επίθεση ακόμα έχουμε... θέμα. Οι παίκτες, όμως, το ξεπέρασαν αυτό με έναν αντίπαλο πολύ ισχυρό και έναν τερματοφύλακα κόντρα στον οποίο δεν βρήκαμε λύση σε πολλά σημεία του αγώνα. Πρέπει να ξεκινήσουμε από την άμυνα, να τρέξουμε περισσότερο, κάτι που δεν καταφέραμε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν τρέξαμε. Μια ομάδα χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να μονταριστεί στην επίθεση. Υπάρχει ικανοποίηση, αλλά και πίκρα για το αποτέλεσμα. Το πιστεύαμε. Είμαστε στον Ολυμπιακό, η εμφάνιση έρχεται δεύτερη. Στον Ολυμπιακό παίζεις για να κερδίσεις και παίζεις για το πρωτάθλημα».

Βύρωνας Παπαδόπουλος: «Ήταν ένα ματς, το οποίο περιμέναμε πολύ καιρό. Σήμερα δείξαμε, πραγματικά, ότι πρώτα από όλα είμαστε μια οικογένεια και παλεύουμε όλοι μαζί μέχρι το τέλος, αλλά και ότι έχουμε πολύ δουλειά ακόμα μπροστά μας. Σήμερα, σε ένα ματς που κάναμε αρκετά λάθη, βγάλαμε πάρα πολύ ψυχή, βγάλαμε και πολύ καλά τακτικά διαστήματα και φτάσαμε στο σημείο να χάσουμε στην τελευταία φάση το παιχνίδι. Μόνο περηφάνια για αυτούς του μάγκες που έχω για συμπαίκτες! Το κεφάλι κάτω, συνεχίζουμε να δουλεύουμε, πολλή προσοχή στο επόμενο ματς στο Άργος και καλή συνέχεια στην ΑΕΚ, η οποία είναι άξια αντίπαλος».