.
.
Ο Θρύλος πέρασε από το Δαΐς, 34-31 τον Δούκα!

Στο δρόμο των επιτυχιών επανήλθε η ομάδα Χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 34-31 του Δούκα στο Αθλητικό Κέντρο Δαΐς, στην αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την πέμπτη φετινή τους νίκη στη Handball Premier φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση, μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και το διαχειρίστηκε υποδειγματικά ακόμα και όταν πλησίασαν στο γκολ (31-32) οι γηπεδούχοι, δυο περίπου λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο ημίχρονο

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο Βύρωνας Παπαδόπουλος με δυο γκολ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό με τους γηπεδούχους απαντούν και να ανατρέπουν την κατάσταση, αποκτώντας αυτοί προβάδισμα δυο τερμάτων, για το  4-2 με τη συμπλήρωση του 5ο λεπτού (4-2). Με δυο διαδοχικά γκολ του Κανδύλα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 5-5, και μετά το 7-6 που σημείωσε ο Αποστολίδης, ο Μοντόρο αρχικά ισοφάρισε (10:46) και ο Αραπακόπουλος δυο λεπτά μετά έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, γράφοντας το 8-7. Στο σημείο αυτό ο Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης δέχθηκε απευθείας κόκκινη για φάουλ στον Τσιγαρίδα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γιόσμου στα 14:56, όμως ο Οστρούσκο διατήρησε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ για το 9-8 στα 15:56.  Μετά το 9-9 οι «ερυθρόλευκοι» επανέφεραν τη διαφορά του +2 φτάνοντας στο 11-9 με τον Οστρούτσκο με τη συμπλήρωση του 20λέπτου. Ο Βύρωνας Παπαδόπουλος ανέβασε στο +3 τη διαφορά σημειώνοντας το 14-11 (27:20). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-14 με τον Τσιγαρίδα στα 29:17, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 15-13 υπέρ του Θρύλου, χάρη στο τέρμα του Δομπρή.

Ξέφυγε με +6, μείωσε ο Δούκας αλλά κράτησε τη νίκη!

Ο Μάρκο Μπούντις στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έγραψε το 13-16 αρχικά και το 14-19 στη συνέχεια (33:36), με τον Ολυμπιακό να διευρύνει και στο +6 το προβάδισμά του χάρη στο τέρμα του Δομπρή, ο οποίος σημείωσε το 14-20 στα 35:23. Με νέο τέρμα του Μπούντιτς διατηρήθηκε η διαφορά σε αυτά τα επίπεδα για το 15-21 στα 36:10, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν πλησιάζοντας στο 20-22. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις και με ένα 3-0 σερί, ξέφυγαν ξανά με +5 για το 20-25 δια χειρός Δομπρή στα 43:10. Στο επόμενο δεκάλεπτο, ο Δούκας μείωσε εκ νέου στα δυο γκολ, για το 27-29 με τον Τσιγαρίδα (51:56), αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν για το 27-31 με τον Μπούντις (53:15). Στον χρόνο που απέμεινε ο Θρύλος διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και παρότι ο Στεφανίτσης μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά, σημειώνοντας το 31-32 στα 58:06, ο Κανδύλας απάντησε για το 31-33 (58:45) και ο Παπαδόπουλος στην εκπνοή έγραψε το τελικό 34-31, υπέρ του Θρύλου!

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-6, 8-8, 9-11, 11-12, 13-15 (ημχ.), 14-19, 19-22, 22-26, 25-28, 28-32, 31-34

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 6, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Παπαδόπουλος 9, Δομπρής 6, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 1, Οστρούσκο 3.

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μαρκατάτος, Παγιάτης, Μπατής, Τσιγαρίδας 4, Κοβάνης 1, Τζανιδάκης, Γερουλάνος, Αναστασίου 1, Ασλής, Πάνου 3, Ντούνης 2, Γιάντσα 5, Αποστολίδης 4, Νικολίνταης, Γιόσμου 3, Στεφανίτσης 8.

Κόκκινη: 11:39 Καραμπουρνιώτης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 4/5-4/4

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Καρασαββίδης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Τελείωσε ο πρώτος γύρος για εμάς και το πρόσημο ήταν θετικό. Ήταν πολλοί οι παράγοντες που καθιστούσαν το σημερινό ματς επικίνδυνο. Θα κρατήσουμε τους δυο βαθμούς και θα πάμε σε μια μικρή ξεκούραση για να επιστρέψουμε και να βελτιώσουμε τα αδύνατα σημεία μας».

Βύρωνας Παπαδόπουλος: «Ήταν μια πολύ δύσκολη εβδομάδα για εμάς, αφού η ομάδα ταλαιπωρήθηκε από κάποιους τραυματισμούς και μαζευτήκαμε πρώτη φορά την Παρασκευή, όλοι μαζί. Σήμερα είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με μια πολύ νεανική ομάδα, που μας έτρεξε αρκετά. Ωστόσο η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα, πήρε τους δυο πόντους που χρειαζόταν και τώρα έχουμε θα έχουμε λίγο καιρό για ξεκούραση και ψυχολογική και σωματική, εξαιτίας των υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων. Παράλληλα θα έχουμε χρόνο να δουλέψουμε και να βελτιώσουμε κάποια πράγματα ενόψει της επανέναρξης του πρωταθλήματος».