.
.
Δια...περιπάτου (22-8) τον ΠΑΟΚ και βλέπει Μπαρτσελονέτα!

Την απόλυτα νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα διεύρυναν οι νταμπλούχοι Ελλάδας που επικράτησαν εύκολα με 22-8 του ΠΑΟΚ στο Παπαστράτειο, για την 8η αγωνιστική της Α1 κάνοντας «οκτώ στα οκτώ». Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν συνάντησαν ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στους Θεσσαλονικείς, κυριάρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του ματς και με πολύ καλή εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα, έκαναν ένα καλό «ζέσταμα» ενόψει Ευρώπης! Την Τρίτη (30/11) οι Πειραιώτες θα τεθούν αντιμέτωποι με την Μπαρτσελονέτα στο Παπαστράτειο, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, με στόχο να συνεχίσουν το αήττητο τους σερί. Στο ματς με τον ΠΑΟΚ στον Πειραιά, πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» αναδείχθηκε ο Φουντούλης με πέντε γκολ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς και στα πρώτα δυόμισι λεπτά (5:30) ξέφυγε με +3 (3-0) από τον ΠΑΟΚ, με τους Φουντούλη, Φιλίποβιτς και Μουρίκη. Στη συνέχεια, ο Θρύλος έκανε το 4-1 επί των Θεσσαλονικέων, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φουντούλη (4:17), ενώ «έκλεισε» το πρώτο οκτάλεπτο με προβάδισμα 6-2, αφού σκόραρε δύο ακόμη τέρματα, με τους Γκίλλα (3:27) και Μαθιόπουλο (0:08). Στην δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν με 9-3 (3:40) των φιλοξενούμενων, με γκολ των Μουρίκη, Χρυσοσπάθη και Γκίλλα, έπειτα έφτασαν στο +7 (11-4, 1:07) με τους Δερβίση και Γενηδουνιά, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 11-5 προβάδισμα...

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι Πειραιώτες κράτησαν την καλή τους εικόνα, σκόραραν πέντε φορές με τους Μουρίκη, Γενηδουνιά, Φιλίποβιτς και Φουντούλη (2) και δέχθηκαν μόλις δύο γκολ από τον ΠΑΟΚ, φτάνοντας τη διαφορά στο +9 (16-7). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι», στο 2:25, «εκτόξευσαν» το προβάδισμά τους στο +13 (20-7), με τους Γκίλλα (2), Φουντούλη και Φιλίποβιτς και έτσι, με τελικό σκορ 22-8 κέρδισαν για άλλη μία φορά άνετα την ομάδα της Θεσσαλονίκης...

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 5-3, 5-2, 6-1

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φουντούλης (περιφέρεια, 6:39), 2-0 Φιλίποβιτς (πέναλτι, 6:16), 3-0 Μουρίκης (π/π., 5:30), 3-1 Κεχαλάρης (περιφέρεια, 4:33), 4-1 Φουντούλης (πέναλτι, 4:17), 5-1 Γκίλλας (δύο μέτρα, 3:27), 5-2 Σαρησάββας (περιφέρεια, 2:59), 6-2 Μαθιόπουλος (περιφέρεια, 0:08)

2ο οκτάλεπτο: 6-3 Μήλας (περιφέρεια, 6:49), 7-3 Μουρίκης (φουνταριστό, 6:29), 8-3 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 5:39), 9-3 Γκίλλας (κόντρα, 3:40), 9-4 Μιλάρντοβιτς (δύο μέτρα, 2:44), 10-4 Δερβίσης (π/π., 2:07), 11-4 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:07), 11-5 Μιλάρντοβιτς (περιφέρεια, 0:21)

3ο οκτάλεπτο: 12-5 Μουρίκης (φουνταριστό, 7:20), 12-6 Κόορμαν (περιφέρεια, 6:19), 13-6 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:59), 13-7 Κεχαλάρης (κόντρα, 5:00), 14-7 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 4:48), 15-7 Φουντούλης (δύο μέτρα, 1:11), 16-7 Φουντούλης (κόντρα, 0:33)

4ο οκτάλεπτο: 17-7 Γκίλλας (φουνταριστό, 4:47), 18-7 Φουντούλης (πέναλτι, 3:46), 19-7 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 3:04), 20-7 Γκίλλας (περιφέρεια, 2:25), 20-8 Ν. Προσινικλής (περιφέρεια, 1:56), 21-8 Μουρίκης (φουνταριστό, 1:18), 22-8 Χρυσοσπάθης (κόντρα, 0:03)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γκίλλας 4, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης 1, Μουρίκης 4, Χρυσοσπάθης 2, Φιλίποβιτς 3, Ζερδεβάς, Μαθιόπουλος 1

ΠΑΟΚ (Βαγγέλης Βλαζάκης): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας 1, Μήλας 1, Ν. Προσινικλής, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 2, Μιλάρντοβιτς 2, Σγουρίδης, Μπαγλατζής, Π. Προσινικλής, Κόορμαν 1, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης

Γιάννης Φουντούλης: «Σίγουρα, ο ΠΑΟΚ έχει διαφορετικούς στόχους από εμάς, εμείς κάθε ματς προσπαθούμε να το αξιοποιήσουμε και να το χρησιμοποιήσουμε σαν μια πολύ δυνατή προπόνηση, ειδικά όταν έρχεται ένα δυνατό ματς όπως αυτό με την Μπαρτσελονέτα, ώστε να βρούμε ρυθμό. Νομίζω, είχαμε καλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια, όμως δεχθήκαμε περισσότερα γκολ από όσα θέλαμε. Και ο ΠΑΟΚ έκανε μια αξιόλογη προσπάθεια, συνεχίζουμε, την Τρίτη έχουμε το πιο σημαντικό ματς ως τώρα, εδώ στον Πειραιά, με την Μπαρτσελονέτα, για το Champions League».