.
.
Ολοκλήρωσε στην Ευρώπη...

Μετά από οκτώ ματς, έξι για τα προκριματικά του Champions League και δύο για τη φάση των «32» του CEV Cup, η ομάδα βόλεί Ανδρών του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε τη φετινή ευρωπαϊκή της πορεία. Ο Θρύλος, που κόντρα στην ισχυρή Μονπελιέ είχε εξ' αρχής δύσκολο έργο (ακόμη περισσότερο μετά την ήττα με 3-0 σετ στην Γαλλία) ηττήθηκε με 3-2 σετ (19-25, 20-25, 25-23, 26-24, 15-17) στο κλειστό του Ρέντη, στη ρεβάνς για τους «32» του CEV Cup. Πλέον, οι πρωταθλητές ρίχνουν όλο τους το βάρος στην κατάκτηση των τίτλων στην Ελλάδα και την Δευτέρα (13/12, 19:15) αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League, με στόχο να διευρύνουν το απόλυτα νικηφόρο σερί τους και να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας, αυξάνοντας τη διαφορά από τους «πράσινους», που βρίσκονται στη δεύτερη θέση.

Κόντρα στη δυνατή γαλλική ομάδα, στο «Μ. Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν την ανατροπή-υπέρβαση (νίκη με 3-0 ή 3-1 και την κατάκτηση του «χρυσού» σετ), όμως αν και πάλεψαν, δεν την πέτυχαν και έτσι, ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση. Στα θετικά για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη από το ματς με την Μονπελιέ, ήταν η αγωνιστική επάνοδος του Μιγιαήλοβιτς μετά τον τραυματισμό του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο ματς, προηγήθηκε της Μονπελιέ με 4-3, με μπλοκ του Παγένκ και στη συνέχεια, με καρφί του Έγκλεσκαλνς και μπλοκ άουτ του Πέριτς, ανέβασε στο +2 το προβάδισμά του (6-4, 7-5). Με δυνατό καρφί του Παγένκ, ο Θρύλος έκανε το 8-6, όμως δέχθηκε ένα σερί 3-0 και βρέθηκε πίσω με 9-8, ενώ στη συνέχεια, απομακρύνθηκε με έξι πόντους (15-21, 16-22, 17-23) από τη γαλλική ομάδα και τελικά, απώλεσε το πρώτο σετ (19-25, 0-1). Στο δεύτερο σετ, οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα με 5-4, με μπλοκ του Κασαμπαλή και στη συνέχεια, με 6-5 με καρφί του Έγκλεσκαλνς, όμως γνώρισαν την ανατροπή από τους Γάλλους και έμειναν πίσω με δύο πόντους (8-10, 9-11, 10-12, 11-13, 12-14). Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά και έτσι, βρέθηκαν πίσω με 2-0 από τους φιλοξενούμενους (20-25). Στο τρίτο σετ, η ομάδα μας παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο κόντρα στην Μονπελιέ, είχε σταθερά προβάδισμα με +4 (7-3, 8-4, 10-6, 11-7, 12-8), έφτασε και στο +5 (17-12, 19-14) και τελικά, μείωσε σε 2-1 με 25-23. Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά έως το 8-7 και έπειτα, έχασε το προβάδισμα από την Μονπελιέ, ωστόσο το ανέκτησε μετά το 20-20 και τελικά, ισοφάρισε σε 2-2 με 26-24. Στο τάι μπρέικ, ο Θρύλος δεν τα κατάφερε και έτσι, έχασε τη νίκη με 3-2 από τη γαλλική ομάδα...

Tα σετ 2-3 σε 1:57: 19-25 (24'), 20-25 (23'), 25-23 (27'), 26-24 (25'), 15-17 (18')

1ο σετ: 8-6, 13-16, 15-21, 19-25

2ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-19, 25-23

4ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 26-24

5o σετ: 2-5, 7-10, 9-12, 15-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Στιβαχτής, Έγκλεσκαλνς 15 (15/35 επ.), Ζουπάνης 4 (4/5 επ.), Πέριτς 15 (13/30, 1 άσσος, 1 μπλοκ - 41% υπ., 22% άριστες), Δαλακούρας 3 (3/11 επ. - 64% υπ., 50% άριστες) / Ζήσης (λ. 54% υπ., 35% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 11 (11/18 επ. - 67% υπ., 61% άριστες), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Εφραιμίδης 6 (6/10 επ. - 57% υπ., 57% άριστες), Χαραλαμπίδης 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ)

Μονπελιέ (Ολιβιέ Λεκά): Γκονζάλες 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Ντεμιανένκο 12 (5/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Καρντίν 22 (22/38 επ.), Λαϊνίλ 8 (6/19 επ., 2 άσσοι - 50% υπ., 38% άριστες), Γκράγκοβιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Παλάσιος 12 (9/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ - 47% υπ., 42% άριστες / Γκονζάλες (λ. 80% υπ., 60% άριστες), Βολ (59% υπ., 34% άριστες), Λάζο 13 (11/21 επ., 2 άσσοι – 62% υπ., 38% άριστες), Λε Κατ 2 (2/3 επ.)

Δημήτρης Καζάζης: «Ξέραμε ότι το ματς θα ήταν δύσκολο από το ξεκίνημα. H Μονπελιέ ήταν καλύτερη από εμάς και δίκαια προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού. Από εκεί και πέρα, στα θετικά του αγώνα κρατάμε την επιστροφή του Μιγιαήλοβιτς, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του, ενώ στο σημερινό ματς ανταποκρίθηκαν κι άλλοι παίκτες μας θετικά. Τώρα, έχουμε το ματς με τον Παναθηναϊκό στην έδρα μας, στο οποίο έχουμε στόχο μόνο να κερδίσουμε».

Νίκολα Μιγιαήλοβιτς: «Είχαμε στιγμές που παίξαμε καλά και κάποιες άλλες που δεν παίξαμε τόσο καλά. Το θετικό είναι, οτι μετά απο καιρό είμαστε όλοι καλά. Το ταξίδι μας στην Ευρώπη τελείωσε για φέτος. Η Μονπελιέ ήταν καλύτερη απο εμάς και στους δυο αγώνες και δίκαια προκρίθηκε. Τώρα, έχουμε μερικές ημέρες μπροστά μας για να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τον αγώνα απέναντι στον Παναθηναϊκό».