.
.
Επιστροφή με επτά μετάλλια από την Χαλκίδα!

Πέντε μετάλλια στην Α’ Κατηγορία και ακόμα δύο στην Β’ Κατηγορία ήταν ο «ερυθρόλευκος» απολογισμός στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Kickboxing που διεξήχθη το τριήμερο 11-13 Δεκεμβρίου στο Κλειστό Γήπεδο της Χαλκίδας «Τάσος Καμπούρης». Ο Ολυμπιακός είχε στην αποστολή του 9 αθλητές, μικρούς και μεγάλους, 4 εκ των οποίων αγωνίστηκαν στην Α’ Κατηγορία. Ο μεγάλος άτυχος της διοργάνωσης ήταν ο Νίκος Αγγελόπουλος, ο οποίος ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην Α’ Κατηγορία Ανδρών του Light Contact στα 74Kg, όμως ο τραυματισμός που αποκόμισε στον προημιτελικό του στοίχισε το «χρυσό» και τελικά μοιράστηκε την τρίτη θέση με τον - επίσης αθλητή του Ολυμπιακού- Μιχάλη Καλούρη, ενώ στον τελικό της ίδιας διοργάνωσης ο Νίκος Καραμπέτσος δεν τα κατάφερε και πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Στα ίδια κιλά στην Α’ Κατηγορία των Ανδρών, ο Μιχάλης Καλούρης αγωνίστηκε και στο Kick Light και κατέκτησε την δεύτερη θέση, ενώ στη Β’ Κατηγορία Γυναικών Kick Light αγωνίστηκαν η Χριστίνα Μπέτσου που κατέκτησε την δεύτερη θέση στα 60Kg και η Δέσποινα Αντωνιάδου που πήρε την τρίτη θέση στα 50Kg. Ο Μιχάλης Καραστατήρας εκπροσώπησε τον Ολυμπιακό στην Α’ Κατηγορία Εφήβων Light Contact και πήρε την τρίτη θέση στα 69Kg, ενώ στην Κατηγορία των Παμπαίδων, οι Πέτρος Κατάμης και Διονύσης Βασιλάτος ολοκλήρωσαν τις πολύ καλές εμφανίσεις τους με μια θέση στην τελική 8άδα, στα 42Kg και στα 35Kg αντίστοιχα. Τέλος, ο Μάξιμος Πανταζόπουλος, ο πιο μικρός αθλητής της αποστολής του Ολυμπιακού στη διοργάνωση, πραγματοποίησε την πρώτη του συμμετοχή σε επίσημους αγώνες, αγωνιζόμενος στην μικρή κατηγορία Junior.