.
.
Ιστορική πρόκριση στους «8» του EuroCup, με θρυλική εμφάνιση!

Ιστορική πρόκριση στη φάση των «8» του EuroCup πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Τα κορίτσια του Θρύλου, με μεγαλειώδη εμφάνιση κόντρα στην Νεσίμπε Αϊντίν, κέρδισαν με 87-68 στην Τουρκία, στη ρεβάνς των «16» του θεσμού και προκρίθηκαν για πρώτα φορά στα προημιτελικά. Κόντρα σε ένα δυνατό αντίπαλο, από το ποιοτικό τουρκικό πρωτάθλημα, οι «ερυθρόλευκες», όχι απλά ανέτρεψαν τη διαφορά από την ήττα (79-83) στο πρώτο ματς στο ΣΕΦ, αλλά πανηγύρισαν την πρόκριση στους «8» με νίκη με +19, με ρεσιτάλ ευστοχίας και απολαυστικό μπάσκετ, στην καλύτερή τους φετινή εμφάνιση! Είναι χαρακτηριστικό, ότι στα πρώτα 17 λεπτά κόντρα στις γηπεδούχες, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς έφτασε τους 50 πόντους, προηγήθηκε ακόμα και με +29 (51-80), ενώ ολοκλήρωσε το ματς με εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση και συγκεκριμένα, με 62,2% στα δίποντα (23/37) και 55,6% στα τρίποντα (10/18), ενώ μέτρησε 34 ριμπάουντ και 28 ασίστ! Έτσι, μετά το σπουδαίο «διπλό» στη γειτονική χώρα, κόντρα στην Νεσίμπε, ο Ολυμπιακός συνεχίζει το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο EuroCup. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς είχε πολλές πρωταγωνίστριες στη σημερινή αναμέτρηση, με την Πλουφ να αναδεικνύεται πρώτη σκόρερ με 14 πόντους, από 13 σημείωσαν η Εβίνα Σταμάτη, η Αλέξις Τόλφρι, η Κριστίν Βίτολα, ενώ διψήφια ήταν και η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 10.

«Μπήκε» φουριόζος, με ρεσιτάλ ευστοχίας και +17 στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς, αφού παρότι βρέθηκε πίσω με 2-0, πάτησε «γκάζι», «έτρεξε» ένα σερί 10-0 και προσπέρασε την Νεσίμπε με 10-2, σκοράροντας δίποντο με την Πλουφ (7:56). Με δύο διαδοχικά καλάθια από την Σταμολάμπρου (5:16, 4:41), τα κορίτσια του Θρύλου ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (6-19) επί των γηπεδούχων και στη συνέχεια, με δύο ελεύθερες βολές της Βιτόλα (2:14), έκαναν το 25-10. Στο 1:33, οι «ερυθρόλευκες» αστόχησαν στο πρώτο τους σουτ (με εξαίρεση μία χαμένη βολή-1/2), αφού έως εκείνο το διάστημα είχαν 8/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ολοκληρώνοντας, στη συνέχεια, το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 28-11 κόντρα στην τουρκική ομάδα!

Έφτασε τους 50 πόντους σε 17 λεπτά!

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς στη δεύτερη περίοδο, αφού στο ξεκίνημα, με λέι απ της Βιτόλα (8:54), «έπιασε» τη μεγαλύτερη διαφορά (+22) στο ματς, αφού προηγήθηκε με 33-11 κόντρα στην Νεσίμπε! Χωρίς «φρένο» συνέχισε στην εξέλιξη του δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 45-24, με την Βιτόλα (4:34), ενώ στη συνέχεια, «εκτοξεύθηκε» στο +24 (26-50) από τις Τουρκάλες, με δίποντο της Τόλφρι (3:42), «κλείνοντας», έτσι, το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 18 πόντων (32-50).

Προηγήθηκε με +29!

Με τρίποντο της Σταμάτη (8:20) ξεκίνησαν στο τρίτο οκτάλεπτο τα κορίτσια του Θρύλου, που έκαναν το 53-34, ενώ στη συνέχεια, με τζαμπ σουτ της Νικολοπούλου (6:11), έφτασαν ξανά στο +20, για το 57-37 κόντρα στην τουρκική ομάδα. Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (2:41), οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τους 60 πόντους στο ματς (43-60) και λίγο αργότερα, με την Χάμπλιν (0:05), έκαναν το 66-48 επί των γηπεδούχων, σκορ με το οποίο ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο. Στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκάλεπτου, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς έφτασε για πρώτη φορά στο +26 (48-74) με δύο νέα τρίποντα της Σπυριδοπούλου (9:26, 7:54), αλλά και στο +29 (51-80) με τρίποντο της Τόλφρι (5:50), πανηγυρίζοντας, τελικά, το «διπλό» επί της Νεσίμπε με +19 (68-87) στην Τουρκία…

Τα δεκάλεπτα: 11-28, 32-50, 48-66, 68-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Δίελα, Χάμπλιν 6 (3/5 δίποντα), Νικολοπούλου 7 (3/8 τρίποντα, 13 ασίστ), Σταμάτη 13 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βιτόλα 13 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Πλουφ 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές), Σταμολάμπρου 10 (4/6 δίποντα), Τόλφρι 13 (3/4 τρίποντα), Φουράκη 2, Σύρρα, Βαμβακά, Σπυριδοπούλου 9 (3/4 τρίποντα)

Νεσίμπε Αϊντίν (Ερμάν Οκερμάν): Κόατες 9, Έλντας 10, Νασισκάιτε 13, Τόμας 17, Ουγκιούλ 2, Κόκλαρ 1, Ντούμαν, Γιλντιζάν 3, Καιμάζ, Σνιτσίνα 13

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Ευχαριστώ όλες τις αθλήτριες μου για την εμφάνιση που πραγματοποίησαν σήμερα καταβάλλοντας το μάξιμουμ της προσπάθειας τους. Πετύχαμε μια μεγάλη νίκη για όλη την οικογένεια του Ολυμπιακού. Συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριες και στους ανθρώπους του συλλόγου».

Εβίνα Σταμάτη: «Θέλαμε πάρα πολύ αυτή τη νίκη και το αποδείξαμε με την εμφάνιση που κάναμε. Παίξαμε η μια για την άλλη. Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια και τους προπονητές μας».