.
.
Βελτιωμένη εικόνα, ήττα στις λεπτομέρειες…

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, στο Ρέντη και γνώρισε τη δεύτερη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, αν και είχαν δύο ματς μπολ (14-13, 16-15) στο τάι-μπρέικ, δεν τα εκμεταλλεύτηκαν και ηττήθηκαν με 3-2 σετ (17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20) από την ομάδα της Σύρου στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τη 10η αγωνιστική της Volley League. Στο πρώτο εντός έδρας ματς του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, ο Θρύλος, που αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό του διαγώνιο, Έγκλεσκαλνς, παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο και αρκετά θετικά σημάδια, ωστόσο δεν τελείωσε το ματς στα κρίσιμα σημεία και απώλεσε δύο βαθμούς από τον Φοίνικα. Σε ένα δυνατό ντέρμπι, μεταξύ δύο εκ των διεκδικητών του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν πρώτο σκόρερ τον Ζουπάνη με 18 πόντους, ισοφάρισαν δύο φορές (1-1, 2-2) στα σετ και έφτασαν μια… ανάσα από τη νίκη, όμως γνώρισαν τελικά την ήττα στις λεπτομέρειες…

Προβάδισμα 13-11 και… μπλακ άουτ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στο ματς, προηγήθηκε με 1-0 και 2-1, με καρφί του Πέριτς και παράβαση του Κόστα, όμως στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω με 6-4 από τον Φοίνικα Σύρου. Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ελλάδας αντέδρασαν άμεσα, «έτρεξαν» ένα 4-0 σερί και με δύο διαδοχικά λάθη του Μιχάλοβιτς, προσπέρασαν ξανά την ομάδα της Σύρου, με +2 (8-6). Με μπλοκ άουτ του Πέριτς, ο Θρύλος έφτασε στο 11-9 και έπειτα, με πρώτο χρόνο του Παγένκ, διαμόρφωσε το 13-11, όμως έπαθε... μπλακ άουτ, δέχθηκε ένα 10-0 σερί από τους φιλοξενούμενους και απομακρύνθηκε με οκτώ πόντους (13-21). Μετά από σερβίς του Ανδρεάδη στο φιλέ, οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν σε σετ μπολ (16-24) τον Φοίνικα και έτσι, βρέθηκαν πίσω με 1-0, με 25-17.

Βελτίωση και ισοφάριση!

Στο δεύτερο σετ, οι Πειραιώτες «μπήκαν» νωθρά και βρέθηκαν πίσω με 5-2 από την ομάδα της Σύρου, όμως πάτησαν «γκάζι» και αφότου ισοφάρισαν σε 5-5, πήραν «κεφάλι» με +2, μετά από λάθος του Στερν και άσσο του Μιγιαήλοβιτς, για το 9-7. Με πρώτο χρόνο του Προύσαλη, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι διατήρησε το προβάδισμα των δύο πόντων (12-10) και στη συνέχεια, με άσσο του Πέριτς και επίθεση του Ζουπάνη, «έγραψε» το 13-10 και 14-11 κόντρα στον Φοίνικα! Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ισοφαρίστηκε σε 15-15 από τους φιλοξενούμενους, όμως με έξυπνο πλασέ του Ζουπάνη, προηγήθηκε με 16-15, ενώ με μπλοκ του Πέριτς, έφτασε ξανά στο +2 (17-15). Με άσσο του Ζουπάνη και παράβαση των παικτών του Φοίνικα, οι πρωταθλητές Ελλάδας κράτησαν τη διαφορά στο +2 (21-19), έπειτα, με πρώτο χρόνο του Παγένκ, έκαναν το 22-20 και στη συνέχεια, με πόντο του Μιγιαήλοβιτς, έφτασαν σε σετ μπολ (24-22). Έτσι, με ωραίο πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη, ο Θρύλος έκανε το 25-23, κατέκτησε το δεύτερο σετ (1-1) και ισοφάρισε τον Φοίνικα!

Μπροστά με 21-20, αλλά…

Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 5-2, με μπλοκ άουτ του Ζουπάνη, άσσο του Ανδρεάδη και καρφί του Πέριτς και στη συνέχεια, έκαναν το 6-4 επί των φιλοξενούμενων, με πρώτο χρόνο του Παγένκ. Μετά από άουτ επίθεση του Μιχάλοβιτς, οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στο +3 (9-6), ωστόσο έχασαν τη συγκέντρωσή τους, υπέπεσαν σε μερικά λάθη και έτσι, βρέθηκαν ξανά πίσω (11-13) από την ομάδα της Σύρου. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, ωστόσο, ανέβασε… ρυθμούς, έκανε την αντεπίθεσή της και με 3-0 σερί, με τους Ζουπάνη, Παγένκ και Δαλακούρα, πήρε ξανά προβάδισμα (14-13) επί του Φοίνικα. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω από τους νησιώτες με 17-14 και 19-16, όμως απάντησε εντυπωσιακά και με πόντο του Μιγιαήλοβιτς, ισοφάρισε σε 19-19, ενώ στη συνέχεια, με μπλοκ του Ζουπάνη πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 21-20. Παρόλα αυτά, οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν το εκμεταλλεύτηκαν και τελικά, έχασαν το τρίτο σετ (1-2) από τον Φοίνικα με 25-23.

2-2 και τάι-μπρέικ!

Με προβάδισμα 2-0, με τους Μιγιαήλοβιτς και Πέριτς, «μπήκε» στο τέταρτο σετ ο Θρύλος, ο οποίος στη συνέχεια, έφτασε στο 5-1 επί των φιλοξενούμενων, με ωραίο άσσο του Ζουπάνη. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +8 (9-1) από την ομάδα της Σύρου, με δύο μπλοκ του Πέριτς και δύο άσσους του Ζουπάνη, έπειτα έκαναν το 10-5, με μπλοκ του Παγένκ και στη συνέχεια, έφτασαν στο 12-7, με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη! Οι Πειραιώτες συνέχισαν δυνατά και διατήρησαν τη διαφορά τους από τον Φοίνικα, αφού με ωραίο πόντο του Ζουπάνη και μπλοκ του Πέριτς, έφτασαν στο 15-9 και 17-11, ενώ με μπλοκ άουτ του Σέρβου, πέτυχαν το 19ο πόντο τους (19-12). Με καρφιά των Προύσαλη και Μιγιαήλοβιτς, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι διαμόρφωσε το 21-15, με πόντο του Ανδρεάδη έκανε το 23-17 και έτσι, με πρώτο χρόνο του Παγένκ, έκανε το 25-18 (2-2) επί του Φοίνικα και έστειλε το ματς στο τάι-μπρέικ!

Χαμένη ευκαιρία…

Στο ξεκίνημα του τάι-μπρέικ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (1-2) από τον Φοίνικα, όμως ισοφάρισε σε 2-2, με επίθεση του Ζουπάνη και πέρασε μπροστά (3-2), μετά από λάθος του Ιερεθουέλο. Με δύο νέους πόντους του Ζουπάνη, οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν τη διαφορά επί των φιλοξενούμενων στο +2 (7-5), έπειτα βρέθηκαν πίσω με 9-8, όμως με πόντο του Ανδρέαδη και λάθος επίθεση του Στερν, προσπέρασαν ξανά (10-9). Με μπλοκ άουτ του Πέριτς, σε μία συγκλονιστική φάση, ο Θρύλος έφτασε σε ματς μπολ (14-13), όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε και το… έδωσε στον Φοίνικα (14-15). Με πόντο του Παγένκ και άσσο του Πέριτς, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν σε νέο ματς μπολ (16-15), έπειτα έμειναν ξανά πίσω (16-17) από τους φιλοξενούμενους και τελικά, γνώρισαν την ήττα με 3-2 σετ (18-20).

Τα σετ 2-3 σε 2.06: 17-25 (21’), 25-23 (28’), 23-25 (28’), 25-18 (24’), 18-20 (25’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 13-16, 13-21, 17-25

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-20, 23-25

4ο σετ: 8-1, 16-11, 21-15, 25-18

5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 18-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Παγένκ 15 (11/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ - 52% υπ., 39% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνη 18 (14/39 επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ - 36% υπ., 32% άριστες) / Ζήσης (λ. 58% υπ., 38% άριστες), Δαλακούρας 2 (2/5 επ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης

Φοίνικας Σύρου (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 15π. (13/37 επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15 επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57% υπ., 38% αρ.), Στερν 16 (15/24 επ., 1 άσσος, 44% υπ., 28% αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 72% υπ., 60% αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος

Δηλώσεις:

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Ήταν ένα καλό ματς, τα δώσαμε όλα στον αγωνιστικό χώρο, βγάλαμε το 100%. Μου άρεσε το σερβίς που είχαμε, η πάσα και το μπλοκ, αλλά δυστυχώς, δεν ήμασταν τόσο καλοί στην επίθεση σήμερα. Πρέπει να δουλέψουμε ακόμη περισσότερο και να βελτιωθούμε σε μερικά σημεία».

Δημήτρης Ζήσης: «Η ομάδα έχει αλλάξει στυλ παιχνιδιού, είμαστε βελτιωμένοι, αλλά αυτό δεν μας αρκεί, σίγουρα. Χάσαμε εδώ το ματς και είναι μεγάλη στεναχώρια. Είμαι σίγουρος, ότι δουλεύουμε πολύ σωστά στην προπόνηση και σιγά-σιγά, αυτό θα βγει και στον αγωνιστικό χώρο. Να είμαστε πειθαρχημένοι και να ακολουθούμε πιστά όσα μας λέει ο κόουτς. Είμαι αισιόδοξος και πιστεύω, ότι εν τελεί, εμείς θα είμαστε αυτοί που θα χαμογελάσουμε».