.
.
Συνέχεια στο σερί οι Νεάνιδες, 3-0 τον Πανιώνιο!

Νικηφόρα ξεκίνησαν τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους για το 2022 οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού, οι οποίες επικράτησαν με 3-0 σετ του Πανιωνίου, το μεσημέρι της Κυριακής (23/1) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» για τη 2η αγωνιστική της Β Φάσης του Πρωταθλήματος Νεανίδων Κ20 της ΕΣΠΕΔΑ. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια σε αυτό τον Γύρο για την ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη, η οποία από το ξεκίνημα της σεζόν «τρέχει» ένα σερί 10 νικηφόρων αποτελεσμάτων, χωρίς μάλιστα να χάσει ούτε ένα σετ. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΑΟΠΕ Μοσχάτου το απόγευμα της Κυριακής (30/1), με την οποία θα ολοκληρωθεί ο 1ος Γύρος της Β Φάσης του Πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση με τον Πανιώνιο και πήραν προβάδισμα με 3-0, μετά από επιθέσεις στην ευθεία της Παυλοπούλου και άσσο της Σακκά. Στη συνέχεια η Σακελλαρίου ήταν ο κύριος εκφραστής των «ερυθρόλευκων» επιθέσεων και πέτυχε τους επόμενους 6 από τους 8 πόντους του Ολυμπιακού, με 3 επιθέσεις, 2 άσσους και 1 μπλοκ, διευρύνοντας το προβάδισμα στο +7 και το σκορ στο 11-4. Παυλοπούλου και Συριστατίδη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 19-6, ενώ στο τελευταίο μέρος του πρώτου σετ, η Σακελλαρίου με επιτυχημένες επιθέσεις στην διαγώνιο σε δύο περιπτώσεις και η Διολη με όμορφα εκτελεσμένο πρώτο χρόνο, έφεραν τον Ολυμπιακό στο πρώτο σετ μπολ με 24-10. Ο Πανιώνιος πήρε τον επόμενο πόντο για το 24-11, όμως στην επόμενη φάση η Ατέσογλου με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το 25-11 και έκλεισε το πρώτο σετ για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε εξίσου αποφασιστικός και πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο ξεκίνημα με 4-0. Λίγο αργότερα, ο άσσος της Σακελλαρίου και ο πρώτος χρόνος από την Συριστατίδη διπλασίασαν τη διαφορά του Ολυμπιακού στο +8, για το 12-4.  Οι «ερυθρόλευκες», που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, έφτασαν στο 17-5, μετά από τον άσσο της Δαγρέ, ενώ νέος πρώτος χρόνος από τη Διολη διαμόρφωσε το 21-8 λίγο πριν το φινάλε το δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ασκεί πίεση με πολύ καλές εκτελέσεις στα σερβίς, πήρε όλους τους πόντους που ακολούθησαν μέχρι το σετ μπολ και τελικά η Σακά με όμορφο άσσο έδωσε και το δεύτερο σετ στην ομάδα της με σκορ 25-8.

Η ομάδα του Σπύρου Σαραντίτη δεν έριξε ρυθμό στην απόδοσή της και είχε το καλύτερο διάστημά της στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Δύο άσσοι της Δαγρέ, τρείς πετυχημένες επιθέσεις στη διαγώνιο από Παυλοπούλου και Ατέσογλου και πρώτος χρόνος από τη Σουφλέρη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 9-0, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος με 4 συνεχόμενους πόντους, πλησίασε στο σκορ, όμως η Παυλοπούλου σε δύο περιπτώσεις σημάδεψε σωστά την απέναντι διαγώνιο και διαμόρφωσε το 12-4. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο-πόντο μέχρι το 16-10, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να «χτίσει» ένα νέο επιμέρους 4-1 σκορ και χάρη σε έναν ακόμη πρώτο χρόνο από τη Διολή ξέφυγε στο σκορ με 20-11. Στον επίλογο του σετ, η Παυλοπούλου με επίθεση στη διαγώνιο έκανε το 23-14, ενώ λίγο αργότερα η Συριστατίδη με έξυπνο πλασέ διαμόρφωσε το 25-15 και ολοκλήρωσε έτσι τη νίκη του Ολυμπιακού με τελικό σκορ 3-0 σετ.

Τα σετ 3-0 σε 1:19: 25-11 (27’), 25-8 (22’), 25-15 (30’)

1ο σετ: 8-3, 16-6, 21-7, 25-11

2ο σετ: 8-4, 16-5, 21-8, 25-8

3ο σετ: 8-0, 16-10, 21-13, 25-15