.
.
Ισόπαλοι (23-23) με την ΑΕΚ οι Έφηβοι στην αυλαία του Πρωταθλήματος

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, οι Έφηβοι του Ολυμπιακού αναδείχθηκαν ισόπαλοι 23-23 με την ΑΕΚ, το βράδυ της Δευτέρας (11/4) στο Κλειστό της Νίκαιας και ολοκλήρωσαν έτσι τις υποχρεώσεις τους στο Πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΧΑ. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, που θα αγωνιστεί την επόμενη εβδομάδα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ως δεύτερη του ομίλου, δεν είχε την τύχη με το μέρος της σε δύο κομβικά σημεία της αναμέτρησης. Πρώτα το πέναλτι που εκτέλεσε ο -πολύ καλός μέχρι εκείνο το σημείο- Ρούσος, βρήκε (άθελα του) το πρόσωπο του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να αποβληθεί στο 41’ με απευθείας κόκκινη κάρτα ένας εκ των βασικών «γραναζιών» της «ερυθρόλευκης» ανάπτυξης και στη συνέχεια είδαν την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Ανδριώτη για το 23-23, κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα, γεγονός που δεν επέτρεψε στην ομάδα του Ολυμπιακού να εκδηλώσει άλλη επίθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» τώρα στρέφουν την προσοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που θα ξεκινήσει την Μεγάλη Εβδομάδα και θα διεξαχθεί στην Αττική.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ΑΕΚ, Τσορτέκης και Βαμβακάρης έδωσαν προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 2-1 μετά από 4’ αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν το σκορ λίγο αργότερα και να περνάνε μπροστά με 3-4 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 8:45. Βαμβακάρης, Ρούσος και Κουτουλογένης κράτησαν τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ, σε όσες περιπτώσεις επιχείρησε η ΑΕΚ να πάρει διαφορά, με τους Πειραιώτες να μπαίνουν στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, υπολειπόμενοι δύο τερμάτων, στο 8-10. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Ολυμπιακού ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έτρεξαν ένα 4-0, με τον Ρούσο να πετυχαίνει δύο τέρματα και τον Βαμβακάρη να ολοκληρώνει την «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 12-10. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού συνέχισε με την ίδια αποφασιστικότητα που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος και χάρη στις πολύ σημαντικές επεμβάσεις του Ανδριώτη, βρήκαν μομέντουμ στην επίθεση και πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, με τους Τσορτέκη και Κουτουλογένη, παίρνοντας «αέρα» 4 τερμάτων, για το 14-10, 3’ μετά το ξεκίνημα της επανάληψης. Στη συνέχεια, ο Βαμβακάρης αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Ρούσος στο 33:59, όμως ο Ρούσος που ήταν σε πολύ καλή βραδιά, έφερε τον Ολυμπιακό στο +5 ένα λεπτό αργότερα, με πολύ όμορφη λόμπα, για το 15-10. Με 20’ να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα, οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν άρδην, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 16-14 και τον Ρούσο -που ήταν εκ των κορυφαίων για τον Ολυμπιακό- να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα για χτύπημα της μπάλας στο πρόσωπο του τερματοφύλακα στην εκτέλεση πέναλτι που επιχείρησε στο 41:25. Η εξέλιξη αυτή φάνηκε να επηρεάζει την ανάπτυξη και την επιθετική λειτουργία των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι όμως κατάφεραν να υπερασπιστούν το υπέρ τους +2, με τον Κουτουλογένη να παίρνει το «ριμπάουντ» από το δικό του άστοχο πέναλτι και να διαμορφώνει το 18-16, με τη συμπλήρωση 45’ παιχνιδιού. Οι Πειραιώτες, εν απουσία του Ρούσου, στηρίχτηκαν στις επιθετικές προσπάθειες του Τσορτέκη, ο οποίος με όμορφη προσπάθεια, έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 και το 20-16 λίγο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά, φτάνοντας στην ισοφάριση 5’ λεπτά πριν το φινάλε για το 20-20, με τον Τσορτέκη και τον Γκορόγια να φέρνουν και πάλι το «ερυθρόλευκο» +2, για το 22-20 περίπου 2’ πριν το τέλος. Στις επόμενες δύο επιθέσεις τους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 59:01, όμως ο Γκορόγιας από πλάγια θέση έδωσε το προβάδισμα με 23-22 στον Ολυμπιακό, με 20 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τελικό σφύριγμα. Η ΑΕΚ κατάφερε στην τελευταία φάση του αγώνα να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης, με το 23-23 να είναι το αποτέλεσμα της τελευταίας αναμέτρησης του Ολυμπιακού για το Πρωτάθλημα Αττικής.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 6-7, 8-9, 10-10, 12-10 (ημχ), 14-10, 16-13, 18-16, 20-17, 20-19, 23-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Γραμματικός) Ανδριώτης, Οικονόμου, Γκορόγιας 2, Βαμβακάρης 6, Κουτουλογένης 4, Ξάμπλας, Τσωράκης, Στεφανίδης, Τσελεμπής, Ρούσος 4, Βληκίδης, Παπαδονικολάκης 1, Τσορτέκης 6, Προκοπίου, Γραμματικός, Μπουρλόκας

Α.Ε.Κ (Αλέξανδρος Αλβανός) Βρεττός, Πολυχρόνης, Ματεντζόγλου, Βούλγαρης, Πολυζογόπουλος 3, Κουζιας, Παπαδόπουλος, Σφακιωτάκης, Χατζηπαυλής 3,  Κολάσης, Μπαρμπαρούσης, Καλύβας 7, Παππάς, Πούλιας 1, Βαρδαξόπουλος 9, Βασιλακάκης