.
.
Θρυλικό… break με ψυχή, κόντρα σε όλους!

Σπουδαία νίκη, στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος, πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού, κερδίζοντας με 29-26 την ΑΕΚ στην παράταση, στο κλειστό Κανήθου στην Χαλκίδα! Ο Θρύλος, με σπουδαία εμφάνιση, κόντρα σε όλους και σε... όλα, δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ από τους «κιτρινόμαυρους», προηγήθηκε ακόμα και με πέντε γκολ (15-20) 10 λεπτά πριν από το φινάλε και παρότι ισοφαρίστηκε σε 21-21, διατήρησε τον πλήρη έλεγχο και στην παράταση, κάνοντας… break στον πρώτο τελικό της Handball Premier! Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών και την Τρίτη (10/5, 19:15), ως τυπικά γηπεδούχοι, με τον κόσμο στο πλευρό τους στο κλειστό Κανήθου, θα διεκδικήσουν το 2-0 στη σειρά! Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη δεν πτοήθηκε ούτε από την εχθρική διαιτησία, ούτε από τη διακοπή που προκάλεσαν οι οπαδοί των γηπεδούχων και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη. Ο Θρύλος, που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό Πέτρο Κανδύλα, έβγαλε σπουδαία αντίδραση μετά την ήττα στον ημιτελικό Κυπέλλου, όπου πλήρωσε στην ουσία την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού και επιβεβαίωσε σε ένα ακόμα ματς με την ΑΕΚ, μετά τα δύο της κανονικής διάρκειας που είχαν λήξει ισόπαλα, ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού στο ματς ήταν οι Οστρούτσκο και Δομπρής, με έξι γκολ.

Προβάδισμα 12-10 στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και στο 6:35, προηγήθηκε με 4-2 της ΑΕΚ, με τρία γκολ του Σλαβούλιτσα. Με τρία διαδοχικά τέρματα του Μοντόρο, ο Θρύλος ανέβασε τη διαφορά στο +3 (4-7) επί των «κιτρινόμαυρων», στα πρώτα 10 λεπτά, με τον Μπάγιο να κάνει το 11-7 στο 20:57 του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την εξαιρετική του άμυνα, ενώ είχε σε μεγάλη μέρα και τον τερματοφύλακα Κοτανίδη, ο οποίος έφτασε τις επτά αποκρούσεις στο 22ο λεπτό, κρατώντας την ΑΕΚ χωρίς τέρμα για 10 λεπτά! Με γκολ του Δομπρή (25:33), οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με +4 (8-12), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 12-10.

20-15 ο Ολυμπιακός, ισοφάριση (21-21) και παράταση!

Με +4 (10-14) «μπήκε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με δύο γκολ των Οστρούτσκο και Δομπρή στα 32 λεπτά. Μετά το 14-12, στο 37:18, η αναμέτρηση διακόπηκε για αρκετά λεπτά, μετά από ένταση των οπαδών της ΑΕΚ, με την αποστολή του Ολυμπιακού να μεταφέρεται στα αποδυτήρια. Ο ρυθμός έπεσε και η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 15-15. Ωστόσο, ο Θρύλος, με απίστευτη αντίδραση, σκόραρε πέντε τέρματα και έφτασε στο 20-15, στο 49:23! Ο Δομπρής έκανε το 16-15, ο Οστρούτσκο και ο Παπαβασίλης το 18-15, με τον Μοντόρο να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (15-19) και τον Καραμπουρνιώτη να «γράφει» το 20-15 για τον Ολυμπιακό. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 20-19 (54:43), αλλά ο Οστρούτσκο έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στον Θρύλο, κάνοντας το 21-19, με τον Μόγια να ισοφαρίζει σε 21-21, στο 59:12. Στην τελευταία φάση, σε «νεκρό» χρόνο, ο Μοντόρο αστόχησε σε εκτέλεση φάουλ και έτσι, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση!

Θρύλος και στην παράταση!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην παράταση και ανέβασε τη διαφορά στο +3 (21-24), με Δομπρή, Μοντόρο και Οστρούτσκο, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 24-22, με τον Ουγκάλντε. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε ξανά, πήρε ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων, αφού σκόραρε με τον Παπαδόπουλο για το 25-22. O Κεδέρης μείωσε σε 25-23 για την ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός αντέδρασε ξανά και έκανε το 26-23, (67:03), με τον Οστρούτσκο, με τον Πασσιά να σκοράρει στο 68:31, για το 27-24! Με γκολ του Αραπακόπουλου στο 69:28, ο Θρύλος έφτασε στο 28-25, ο Κεδέρης μείωσε σε 28-26 με ένα ακόμα πέναλτι, αλλά ο Πασσιάς 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, έκανε το 29-26, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τον πρώτο τελικό!

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-7, 7-8, 7-10, 8-11, 10-12 (ημχ.), 11-14, 13-15, 15-17, 15-20, 19-20, 21-21 (καν. διάρκεια), 23-25, 26-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα 4, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 6, Μπάουερ

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Aραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 3, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης 7

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-7, Πέναλτι: 6/8 – 1/1

Γιώργος Καρασαββίδης: «Είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι από την ανταπόκριση των παιδιών, μετά το άσχημο αποτέλεσμα στο Κύπελλο. Ήταν σημαντικό να έρθει μία νίκη επί της ΑΕΚ, μετά τις δύο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, για να μπορούμε να ονειρευόμαστε περισσότερα πράγματα. Περιμένουμε στο επόμενο ματς την αντίδραση της ΑΕΚ, είναι λογικό, για αυτό πρέπει να είμαστε πάρα πολύ συγκεντρωμένοι και έτοιμοι. Θέλουμε να κάνουμε το επόμενο βήμα, το πιο σημαντικό και θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας σε αυτή την προσπάθεια. Θέλουμε ο κόσμος μας να σπρώξει τους αθλητές μας, γιατί το αξίζουν, δίνουν και την ψυχή τους σε κάθε αγώνα. Δεν θέλω να μιλήσω για τη διαιτησία, βλέπουμε ένα πράγμα που κάθε φορά επαναλαμβάνεται, νιώθουμε συνέχεια ότι δεν υπάρχει 50%-50% σε κανένα παιχνίδι».

Κώστας Κοτανίδης: «Κάναμε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, σε μια σειρά αγώνων που έχει πολύ δρόμο ακόμα. Όλα τα παιδιά δώσαμε τα πάντα, ψυχή και σώμα, για να φτάσουμε σε αυτή την μεγάλη νίκη. Την ερχόμενη Τρίτη, έχουμε τον επαναληπτικό στην Χαλκίδα, είμαστε γηπεδούχοι και θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας, έτσι ώστε να μας δώσει την δύναμη που χρειαζόμαστε, για να συνεχίσουμε το δύσκολο έργο που μας απομένει».